0,3 mp mi?

Banned
15-07-2009, 02:42   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Bir laptop alacağım fakat web cami beni şaşırttı çünkü 0.3 mp yazmakta.

Benim kullandığım web cam dahi 1.3 mp iken bu kadar dandik görüntü vermekteyse bu 0.3 mp web cam ne denli görüntü verebilir ki? Anlayamadım açıkcası,birşeyleri mi yanlış biliyorum acaba?

Web Cam:Acer CrystalEye O,3MP Entegre CMOS

İtacHi_
15-07-2009, 09:45   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Aslında Webcamlarda MP ye aldanmamak lazım.Bak mesela sende fotoraf makinalarında görüyorsundur illaki kalitesiz ve ismi cismi duyulmamış bir marka vardır 7MP yazar ama görürsün Canon veya özellikle Nikon makina onlarda 5MP yazar karşılaştırıldıklarında ise canon ve nikon onun 3-4 katı kaliteli resimler çeker.Yani anlatmak istediğim şu 1.3MP markasız bir makinanın size sunacağı görüntü acer 0,3MP kameradan iyi değildir.Burda önemli olan kullanılan lenslerdir.Mp ne kadar yüksek olursa olsun önemli olan makinada kullanılan lenstir.Beğendim

MSNerkiz
15-07-2009, 10:00   |  #3  
MSNerkiz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
525 mesaj

Bir yanlışlık olmalı.0.3 MP kamera nerde görülmüş ki??

Banned
15-07-2009, 10:56   |  #4  
OP Banlandı
20 mesaj

Ben de anlayamadm ki o yüzden sordum ama bir yanlışlık olduğunuı düşünmüyorum...

OnlyMann
15-07-2009, 11:01   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

hocam web cam diyorsunuz ama normal dijital kameralarla karıştırmayın. web cam çözünürlükleri düşündüğünüz kadar yüksek olması için internet band genişliğinizin de yüksek olması gerekir ki yüksek çözünürlükte görüntü aktarılabilsin. bunun için web cam dediğinizde o kadar büyük çözünürlükler beklememelisiniz. kaldı ki piyasada 5 MP webcamler de mevcut ama bu kadar yüksek çözünürlükte aktarım mümkün müdür ona bakmak gerekir. Yine çok yüksek çözünürlükler yazmasına karşılık ya yazılımla yada başka bir yolla yükseltilmektedir. Yukarıda arkadaşların dediği gibi yüksek çözünürlük yazılıyor ama aslında sağladığı çözünürlük bir şekilde sağlanıyor. oysa gerçek çözünürlüğün lenslerle sağlanmasıdır diye düşünüyorum.

paraportu
15-07-2009, 13:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
181 mesaj

gayet yeterli bir miktardır gönül rahatlığı ile alınız   "640x480" görüntü boyutu verir ve webcam için yeterli bir seviyedir...

Banned
15-07-2009, 14:31   |  #7  
OP Banlandı
20 mesaj

Yani bu durumda mp'den çok lensler önemli,acerin kullandığı bu kameranın lensleri de çok iyimiş kaliteli bir görüntü sağlıyormuş.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Mairo
16-07-2009, 01:06   |  #8  
Mairo avatarı
Yıllanmış Üye
131 mesaj

Selam turmaqe,

Yazıyı yanlış okumuşsun.
Web Cam:Acer CrystalEye O,3MP Entegre CMOS

Dikkat edersen orada 0 rakamı değil O harfi yazıyor.O harfide virgül işaretinden önceki Crystal Eye'ın devamı. Özellikleriyazan kişi noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmayı unutmuş.Ayrıca O olduğundan emin değilsen hemen bir üst satırındaki
Bluetooth:Bluetooth 2.0+EDR
satırına bakarsan sıfır rakamının nasıl olduğunu görmüş olursun. Alttaki ise biraz daha geniş. Yani "O" harfi.

Dediğim gibi yazan arkadaş noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmayı unutmuş. Yani yanılma yok. Basbayağı 3 megapiksel.Göz kırpma
 Güvenle alabilirsin. Hayırlı olsun.

Görüşürüz.

Son Düzenleme: Mairo ~ 16 Temmuz 2009 01:07