1.6 GHz Turbo Boost özelliği ile 2.6 GHz Notebook

orhan deniz
09-07-2014, 09:45   |  #1  
orhan deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
139 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Elimde mevcut bir bütçem var. Bu bütçe ile özellikle programsal açıdan işime yarayacak bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Kafamdaki marka ASUS yani diğer ürünlerden bir cihaz almak istemiyorum. Piyasadaki ASUS modellerini araştırdım fakat bir sıkıntı var. ASUS cihazlarının bir çok modellerinde hep "1.6 GHz Turbo Boost özelliği ile 2.6 GHz" olayı dikkatimi çekti. Yani mesala böyle bir cihaz almak doğrumu ? Çünkü ASUS' un diğer modelleri Turbo Bost olmayan ürünleri bana göre çok pahalı. Turbo Boost özellikli cihaz Microsoft ve Adobe gibi programları kullanmamda bir sıkıntı çıkartırmı ?

ASUS' un şu ürünü bütçeme göre gözüme hoş göründü.
http://www.exa.com.tr/asus/noteb ... 098d-323-22256.html

İlginiz için Teşekkürler.

serenity7286
09-07-2014, 14:25   |  #2  
serenity7286 avatarı
Yeni Üye
44 mesaj
Alıntı: orhan deniz  
Merhaba arkadaşlar,
Elimde mevcut bir bütçem var. Bu bütçe ile özellikle programsal açıdan işime yarayacak bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Kafamdaki marka ASUS yani diğer ürünlerden bir cihaz almak istemiyorum. Piyasadaki ASUS modellerini araştırdım fakat bir sıkıntı var. ASUS cihazlarının bir çok modellerinde hep "1.6 GHz Turbo Boost özelliği ile 2.6 GHz" olayı dikkatimi çekti. Yani mesala böyle bir cihaz almak doğrumu ? Çünkü ASUS' un diğer modelleri Turbo Bost olmayan ürünleri bana göre çok pahalı. Turbo Boost özellikli cihaz Microsoft ve Adobe gibi programları kullanmamda bir sıkıntı çıkartırmı ?

ASUS' un şu ürünü bütçeme göre gözüme hoş göründü.
http://www.exa.com.tr/asus/noteb ... 098d-323-22256.html

İlginiz için Teşekkürler.

Turbo Boost olayı işlemci hızının gerekli durumlarda yükselmesini sağlayan bir özelliktir. Yani alacağınız notebookta bu özelliğin olması dezavantaj değil kesinlikle. Linkteki model özellik bakımından gayet iyi, marka olarakta doğru bir tercih ama fiyat için aynı şeyi söyleyemiyorum maalesef :) aynı modeli aşağıdaki linkte 200-250 lira daha ucuza satıyorlar 

http://www.teknolojikapinda.com/asus-x550lb-xo098d-notebook

serenity7286 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
orhan deniz
09-07-2014, 15:02   |  #3  
orhan deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
139 mesaj

O siteden almayacaktım zaten. :) Sadece özelliklerini göstermek için koydum. Turbo Boost olayı fena kafamı karıştırıyor.

Kapalı Hesap (153334)
09-07-2014, 18:01   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj
O siteden almayacaktım zaten. :) Sadece özelliklerini göstermek için koydum. Turbo Boost olayı fena kafamı karıştırıyor.

Turbo boost olayı intelin hikaye modu.

Örnek vermek gerekirse bilgisayarın boştayken 1.2ghz çalışarak daha az pil sömürüyorken en video izlediğinde 1.8ghz geçerek günü kurtarıyor.Hatta oyun açıp agır işler yaptığında ise 2.8 kadar kendi hızlandırarak o işlemin çabuk bitmesine ve istenilen işlemci performansını vermesine neden oluyor.Böylece pc daha az ısınıp daha az enerji tüketiyor.Ama bunun eksileri işlemciyi aptallaştırması ve güç dengesinin bozulması.(detaylı bilgi anlamazsınız)

Kapalı Hesap (149278) bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (153334)
09-07-2014, 18:04   |  #5  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

ayrıca insanlar asus u övüp duruyor şikayetim var.com a girerek asus un teknik sevişten garantiden ekstra para aldığını ayrıca bir sürü şikayetçi olan vatandaşın olduğunu asus un da göründüğü kadar dayanıklı olmadığını görürsünüz.Casperdan beter yani.

Ama millet yabancı sevdalısı.İllada asus kazığı yemesi gerek.

Bak pro 2000 pro book a şikayet eden yok herkez memun msi bile asusdan daha iyi bir firma.

Kapalı Hesap (149278) bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (153334)
09-07-2014, 18:20   |  #6  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

mesala hiç kullanmagınızda benim laptop 0.70ghz çalışıyor.

sonra internet sayfası açınca 1ghz oldu.

daha internet sayfası ve oyun açtım bu sefer işlemci hızım 1.90ghz çekildi.

2 tane bf3 yan yana açarsam veya cinebeanc gibi sistem performansını ölçen programları yüklersem ancak 2.9ghz kadar kendini turbo boost yapıyor.Bf3 şuan işlemcimi zorlamıyor bile.Bu arada ultra ayarlardaydı oyun.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (149278) ~ 09 Temmuz 2014 18:40
orhan deniz
10-07-2014, 10:55   |  #7  
orhan deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
139 mesaj

Öncelikle detaylı bilgilendrdiğiniz için teşekkür ediyorum. ASUS' taki tercihim kuzenimde bunun İ7' si var. Onda Turbo bost gibi özellikler yok. Isınma gibi sorunlarda yok yani inceleme fırsatım oldu hatta Windows 8.1 formatını ben attım, baya hoşuma gitti. Benim şu andaki bütçem 1.500 dışına çıkmayacak gibi. Öncelikle emektar masaüstü bilgisayarımı seçeceğim modelin yarısını karşılayacak kadar bir paraya elden çıkarmak olacak. Antalya' daki teknoloji marketlerini boş bir vaktimde gezip, uygun bir model bulacağım. Tek sorun bu turbo boost ben oyuncu değilim. Oynasam oynasam Windows Store oyunları hoşuma gidiyor' ki onlar o kadar sistemi yormuyor. Programcılık öğrencisi olduğum için Auto Cad, Corel Draw, Adobe serisi programları, SQL, Visual Studio gibi bana gereken ana hat programlarını çalıştırması yeterli.

orhan deniz
10-07-2014, 10:58   |  #8  
orhan deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
139 mesaj

Birde bugün göz gezdirirken şu ürün gözüme çarptı. Özellikle ram kapasitesi (Garanti bittikten sonra max 6 GB bellek ekleyebilme gibi bir durum var) dikkatimi çekti. Yanılmıyorsam ekran kartı paylaşımsız. http://www.bimeks.com.tr/urun/14 ... 024h-w8-.aspx#specs

Son Düzenleme: orhan deniz ~ 10 Temmuz 2014 11:17
DoganinDsi
10-07-2014, 22:06   |  #9  
DoganinDsi avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Bu son mesajındaki Asus işini görür gibi geldi fiyatı da uygun bence...

Son Düzenleme: DoganinDsi ~ 10 Temmuz 2014 22:06
orhan deniz
11-07-2014, 10:01   |  #10  
orhan deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
139 mesaj

Bencede Antalya' da bulabilirsem alıcam gibi.

serenity7286
11-07-2014, 11:05   |  #11  
serenity7286 avatarı
Yeni Üye
44 mesaj
Birde bugün göz gezdirirken şu ürün gözüme çarptı. Özellikle ram kapasitesi (Garanti bittikten sonra max 6 GB bellek ekleyebilme gibi bir durum var) dikkatimi çekti. Yanılmıyorsam ekran kartı paylaşımsız. http://www.bimeks.com.tr/urun/14 ... 024h-w8-.aspx#specs
Öncelikle linkteki laptopun ram kapasitesi zaten 6GB Onay ekran kartının mükemmel olduğunu söyleyemem ama fiyatına göre özellikleri oldukça iyi denebilir. Oyun oynamayacaksan eğer rahatlıkla işini görür

serenity7286 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]