1 Terabyte SATA HDD 7.87 GB gözüküyor.

cicin_61
14-05-2009, 00:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

selam arkadaşlar nerdeyse 1 ay oldu  bir hevesle 1 terebayt disk aldım ama bir türlü çalıştıramadım garantiye 2 kere yolladım 2 sindede değiştiler ama sorun gene aynı hiçbir şekilde düzelmedi hardiskim 7.87 gb gözüküyo formatlamaya kalktım biçimlendirmenin % 100 kısmını bitirdikden sonra hata verdi ve windos sürücüsü oluşturulamıyo dedi ne yapmam lazım önceleri modifiyeli xp kullanıyodum temiz orjinal bir windovsda denedim sorun gene aynı bilgisayarcılara gitsem en az 20 ytl alacaklar ama onlarda sorunu çözeceklermi bilemiyorum  hardiski siteden aldığım için teknik destek alamıyom lütfen bir yardım edin disk fat 32 de biçimlendiriyo ama 7.87 gözüküyo ntfs de ise hiçbirşekilde biçimlendirelemiyo resimlerdeki hatayı veriyo modlu yada orjinal windowsda hiçbir şekilde fark yok ikisindede aynı hatayı veriyo.

Banned
14-05-2009, 00:16   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Başka bir bilgisayarda biçimlendirmeyi denediniz mi? Sorun belkide donanımlarınızdan kaynaklanıyordur. Bence deneyin.

Recep Baltaş
14-05-2009, 00:31   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Böyle soru başlığı olmaz arkadaşlar. Sorunuza uygun başlık kullanınız. Sizinle aynı sorunu yaşayanlar internette "ARKADAŞLAR LÜTFEN BİR YARDIM DELİ OLDUM ADETA" diye mi arama yapacak.

Ondan sonra "brnim sorunum daha önce çözülmemiş, kimsenin başına gelmemiş vs vs....

Herkes sizn gibi yazarsa başlığı...

Neyse çözüme gelelim:

1- Anakart marka ve modeli nedir? BIOS güncellemesi yaptınız mı?

2- XP'de SP3 yüklü mü?

3- SATA 2 desteği varmı anakartınızda? Ona göre hard diskte Jumper ayarı yapmanız gerek. (Bazı kendini bilmiş arkadaşlar size SATA diskte Jumper yok diyebilirler, cahilliklerine verin...aldırmayın)

Ayrıca:

resim bağlantılarınız çalışmıyor. Yeniden bağlantı verin.

Recep Baltaş
14-05-2009, 00:37   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Buradan ilk sıradaki @ BIOS aracını indirip kurun:

O uygun BIOS'u indirip günceller.

OnlyMann
14-05-2009, 00:52   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
Recep Baltaş
Buradan ilk sıradaki @ BIOS aracını indirip kurun:

O uygun BIOS'u indirip günceller.

geçen haftalarda bir üyemizin benzer sorunu için bayağı uğraşmıştık ancak disk arızalı denmiş ve değiştirilmişti. gigabyten 1 TB için bios fixi var ilgili anakarta göre sanırım bulunacaktır.

loganwolverine
14-05-2009, 00:58   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
944 mesaj

servisin bu diski değiştirdiğine emin misn hepsi de aynı sorunu yaşıyor

cicin_61
14-05-2009, 05:26   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
275 mesaj

anakartımın tam olarak versiyonu alttaki karttır

sorulara gelince kesinlikle eminim diski değişdiklerinden yandaki çizikler yok ve sıfır gibi zaten başka bilgisayardada denedim yok sorun aynı bide anakartın arkasında jumper cipleri yok hiçbişe yok orda eski hardiskde var ama onda yok bende bunun için tek disk olarak formatlamaya çalışdım  eskilerini anakarttan tamamen çıkarttım  ama değişen bişe olmadı o güncellemelride yükledim ama sorun bir türlü düzelmedi  bu sorun acaba sadece samsung disklerdemi var sistemimide yaziğim
p35-s3 775
intel e 6420
ati 3870  512 mb gdr4
3 gb ram (1gb) (2gb) ddr 800
samsung 1 tb 32 mb harddisk

Son Düzenleme: cicin_61 ~ 14 Mayıs 2009 14:27
man on the moon
14-05-2009, 08:10   |  #8  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

jumperlar anakartın değil Harddiskin arkasında. Ve nasıl sata1 olacağı harddiskin üzerinde yazar. ol madı aşağıdaki linke bak. http://www.dijitalteknoloji.net/ ... esimli-anlatim.html

OnlyMann
14-05-2009, 08:49   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Bios güncellemesi yapmanız gerekebilir. 1TB HDD fixiini verdiğiniz adreste BIOS a girdiğinizde F5 sürümü ile sağlıyorlar. Bence F6 yüklerseniz diğerini de kapsayacaktır.

cicin_61
14-05-2009, 18:10   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
275 mesaj

ne yaptıysam olmadı vercem bilgisayarcıya artık o neyaparsa  yapar bir çözümünü bulur inşallah anakartta bir sorun yoktur diğer diskler takır takır çalışıyo(seagete 320 gb 16 mb sata2 /samsung 120 gb 8 mb sata2) bunaldım artık ya pc den soğudum bu sebepden dolayı.

Recep Baltaş
14-05-2009, 20:42   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Arkadaşım ne yaptın ki? BIOS'u güncelledin mi? Kaç kişi burda sana bas bas BIOS'u güncelle diyoruz. Adam anakartın sitesinde yazmış. Bu, bu, sorun var BIOS güncelleyin diye.

Ben bu kullanıcıları anlamıyorum.

Soruyu soruyorsunuz cevabını okumadan gidiyorsunuz. Kardeşim sormayın o zaman bizi de boşuna uğraştırmayın !

Burada yardımcı olmaya çalışıyoruz ama yok yhem yardım istiyor hem de istemiyorsunuz.

Anakartta nasıl sorun yok? Mühendis misininz siz? GIGABYTE kendi demiş anakartta sorun var diye. BIOS güncelleyin diye.

Ayrıca kullandığınz diğer diskler 320 GB, anakartın sorunu ise 1 TB'lık disklerle.

Bi okuyun, tek ricam Allah rızası için OKUYUN!

bvs
14-05-2009, 23:30   |  #12  
Yeni Üye
22 mesaj
OnlyMann
geçen haftalarda bir üyemizin benzer sorunu için bayağı uğraşmıştık ancak disk arızalı denmiş ve değiştirilmişti. gigabyten 1 TB için bios fixi var ilgili anakarta göre sanırım bulunacaktır.
O üye benim kardeş çok uğraştık :) yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
cicin_61 arkadaşımızda bana mesaj çekti sorunu nasıl halletiniz diye, neyse çözüme gelelim;
Şimdi sorun windows xp değil çünkü xp teorik olarak 2 TB kadar adresliyor,
Senin anakarta baktım sata2 desteği var, 1 Tb diski bios güncellemeden rahatlıkla görür ama yine güncellemekte fayda var. Sorun %99 diskin arızalı bende 1TB almıştım senin gibi diski 7.87BG görüyordu ve biçimlendirme sonunda hata veriyordu. Herşeyi denedim artık diskin arızalı olduğuna kanaat getirdim aldığım yere götürdüm bu tip arızalar olabiliyormuş yenisini verdiler gayet düzgün çalışıyor.

Recep Baltaş
15-05-2009, 01:06   |  #13  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Siz de okumaktan acizsiniz sanırım. Kişi zaten diskini bir kez değiştirmiş.

cicin_61
15-05-2009, 04:24   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
275 mesaj

ilk önce ilanımda ne yaptıysam olmadı demeklen biosuda içine katmışdım kısacası bios güncelledim jumberlerlen oynadım diğer hardiskdeki jumberleri bu hardiske taktım biosdaki master slave kısmlarıylan oynadım  iki farklı pc de denedim  tek disk olarak format attım banamısın demedi level format atmayı bile düşündüm ama yeni diske bunu yapmak pek mantıklı gelmedi bunun için vazgeçtim bu aradada diski birkere değil iki kere değişdim bide bişe sormak istiyorum neden 7.87 gb  bu hardiskin bağımsız bir yerdeki veri deposumudur yani bir anlamı varmıdır.burda yardım istedim tabiki okuyacam bilgileri önemseyecem öle iş olsun diye yazmıyorum burda bu siteden hariç başka sitelerdede yardım istedim ama sağolun chip sitesi daha çok yardımcı oldu bunun için herkeze teşekkür ederim son çare olarak şunu düşünüyom tüm pc parçalarını çıkartıp  yeniden takacam  anakarta jumper reset attıkdan sonra tekrar bi bios güncellemesi yapacam ve sadece bu diski takacam  inşallah o zaman bir sonuca varırım olmassa inşallah o zamanda bişe yaptınmıki gibi ultumationlar almayız. bu arada bios güncellemnin baya faydaları varmış eskiden overclok yaptığımdan dolayı baya reset atardı şimdi resetten eser yok sorun bana göre büyük ihtimal harddiskde oluyo  ben trabzonda oturuyom mng kargolan arabalan geliyo belki sallantıdandır  ama bu sefer düzeltemessem artık verecem bilgisayarcıya o uğraşsın  şimdi ben kasayımı versem sadece hardiski verip şuna format at elime mi ver desem bunu düşünüyom. kasayı versem en az 1 hafta bilgisayarsız kalacam bide benlen aynı hatayı çeken arkadaşın ilanında bakın bvs ve bu arkadaşda da harddisk bozuk çıkmış

Son Düzenleme: cicin_61 ~ 15 Mayıs 2009 04:31
PCTEKNİK
15-05-2009, 18:12   |  #15  
Taze Üye
9 mesaj

Sorunun  harddiskin yazılımıyla ilgili yeniden yüklenmesi lazım ilgili garantisi varsa direk gönder yoksa harddisk tamiri yapıyorum bilgine