1.425 Volt...???

Yetenek
16-03-2012, 22:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Elimde aşağıdaki işlemci mevcut ve sistem özelliklerimde imzamda yazmakta... Şimdi arkadaşlar ben bu işlemciye OC yaptım ve şu an stabil olarak 3.7Ghz'de ve Yüksük 30C yük altında 45C stabil kullanabiliyorum... Ama şöyle bir durum var ben işlemciyi 1.425V'ta kullanıyorum... Acaba u işlmeci için bu Volt değeri nasıldır... Normalmi yada bu işlemcinin standart voltaj değeri aşağıda yazdığı gibi 1.4 voltmudur... Bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler...

ccc KINAŞLI ccc
16-03-2012, 22:53   |  #2  
ccc KINAŞLI ccc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,653 mesaj
Alıntı: Yetenek  
Varya yazdıklarını oku oku gülmekten yerlere yattım... Siz orda OC yapmamışsınız. Direk bişeyleri yakmaya uğraşmışsınız... Arkadaşım sen orda yok işte OC bu kadar basitmiş onu arttırdım olsu bunu arttırdım oldu demişsin ama o kadar basti değil işte... Bi bakmışsın bir daha ekrana görüntü falan gelmemiş... Yani böyle olsa dahamı iyi... Ayrıcana hiçbir yerde kimse sana belli bir hıızn garantisini vermez... O nedenle sen bu işi yapmaya başlamadan önce açıcaksın GOOGLE'lı yazacaksın Overclock nasıl yapılır diye... Önüne gelen herşeyi okuyacaksın... İşin mantığını çözeceksin... Sonrada acaba 1.4ghz de çalışan bir işlemci nasıl olurda %50 OC yapılarak 2.0ghz de yanmadan çalışabilir diye düşüneceksin.... Şuan standart soğutucular ile en fazla oc değeri %33 tür.. Bu bile işlemcinin zorlanmasına neden olur... Ki gel gelelim bu değerler yeni nesil işlemciler için geçerli... Yani sendeki o işlmeci 2.0 ghz de çalışsın gel ben sana elimdeki x3 455 3.7ghz işlemciyi vereyim... O nedenle bu işi DÜŞÜNME bile... Gelelim şimdi işin mantığına...
Aşağıdaki adrese tıklıyorsun ve okumaya başlıyorsun... Sonrada giriyorsun biosuna önce bios ayarlarını sıfırlıyorsun...sonrada  bailıyorsun orda yazılan terimleri bulmaya... Son olarakta yavaş yavaş arttırıyorsun işlemcinin hızını... 1.7ghz'de sorunsuz çalışabiliorsa işlemci başlıyorsun bu sefer prime95 testine... Bu programı indiriyorsun... Çalıştırıyorsun. Ardındada alıyosun eline çayını 20-30 dk bilgisayara ellemiyorsun... Eğerki 30 dk sonunda mavi ekran almazsan ve işlemcinin ısısı 85C'nin üzerine çıkmazsa bu iş tamam demektir... Sonrada bir daha 1.7nin üzerine çıkmayı denemiyorsun... Neden diyewceksinnn. O işlemci bundan sonrasında ne hale gelir diye merak ediyorsan onuda 2. adresten bakıyorsun. Anlaştıysak sen işlemlere başla sonrada buraya gördüpğün her şeyin fotoğrafını çekerek koy... Hadi bakalım Allah Yardımcın Olsun...
Overclock Nasıl Yapılır...???
Buna sonra bak...
Yazmıştın bana bir ara

cafergokhan37
17-03-2012, 00:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
143 mesaj

KINAŞLI gayet iyi anlatmış başak bişey demeye gerek yok.

Yetenek
17-03-2012, 13:34   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Orda yazdığım şey ile burda yazdığım şey arasındaki farkı anlmayacak kadar bilgisiz olduğunu bir daha göstermiş arkadaş... Benim bahsettiğim şey işlemcinin standart voltajı ile ilgili ordaki olay ise OC'nin nasıl yapıldığıyla ilgili... Benim sorduğum şet bu işlemcinin standart voltajınınmı 1.4 olduğu yoksa verilmesi gereken max voltajınmı 1.4 olduğu konusu... Bir işlemci zaten standart çalışabiliyorsa onun voltajı ya yeterlidir yada gerekenden fazladır... Lakin sorun şu ki bu tür amd işlemcilerin voltaj değerinin bu kadar yüksek olması ile kaynaklanan bir durum... İntel işlemciler ortala 1.3V değerinde standart çalışabilirken neden amd'nin işlemcilerinin bu kadar yüksek voltaj çekmesi sorunu... Ayrıcana ben bilgisayar konusudna mastır yapmış bir adam değilim ve bilmediğim şeyler var ben bunları sorarak cevap ararken senin bana tekrardan nasıl oc yapılacağını öğretmeye çalışman çok saçma... Bilmem anlatabildim mi...??? Zaten bu soruya burda cevap verebilecek 2 adam var ben onlara sormuştum soruyu sanırım onlarda görmedileri için cevaplamamışlar... Neyse ben kendilerine ulaşarak soruyorum soruyu...

ccc KINAŞLI ccc
17-03-2012, 15:24   |  #5  
ccc KINAŞLI ccc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,653 mesaj

Arkadaşım ben bişiy yazmadım ki hepsini sen yazmıştın bana ne diyon :D

hakean
17-03-2012, 22:08   |  #6  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,572 mesaj

bak frekansı arttırınca daha çok güce gereksinim duyuyor oyüzden voltaj veriorsun fazladan yani ne kadarçok değer okadar çok voltaj okadar çok elektrik faturası ve az ömür :!!!!!!!!!!!!!!1