2 pc arasinda kaldim lutfen yardim edin arkadaslar

cellat_erdem
30-11-2009, 23:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

merhaba arkadaslar amerikadan laptop getirtecegim akrabama maalesef sadece bestbuy.com dan alabilecegini soyledi.bende 2 model arasinda kaldim lutfen bana yardimci olun arkadaslar.benim icin belirleyici ozellikler islemci gucu ve ekran kartidir harddisk onemli degil fazla ramde.fiyatta kismen onemli
1.alienware m15x(http://www.bestbuy.com/site/Alie ... d=1218125774978&;skuId=9568023)

Intel® Core™ i7-720QM processor
NVIDIA GeForce GT 240M graphics
4GB DDR3 memory

2.asus G72Gx-RBBX09 (http://www.bestbuy.com/site/Asus ... d=1218125774394&;skuId=9568149)

Intel® Core™2 Quad mobile processor Q9000
NVIDIA GeForce GTX 260M graphics
6GB DDR2 memory

karsilastirmayi su iki site yardimi ile yaptim 

su sonuca ulastim :

alienware islemci yonunden oldukca onde,ayrica ddr3 bellegi var fakat ekran kartida yukaridaki adreslere baktigimda biraz geride.ayrica urun 300 dolar daha pahali fakat kaliteye baktigimizda ve tasarima baktigimizda oldukca onde.fakat turkiyede servis konusunda hic bir olusum yok belki dell in servislerinden yardim alinabilir.

asus a baktigimda islemci 4 cekirdekli olmasina ragmen performans olarak yine yukaridaki adreslere gore core 2 duo p8700 islemci seviyesinde,ram miktari fazla ama ddr2,ekran karti gercekten cok iyi,iscilik olaraksa alienware gore kotu fakat genel olarak iyi 

arkadaslar sizce ne yapayim bir turlu karar veremedim elimden geldigi kadariyla yorumumuda yaptim fakat performans acisindan hangisine guvenecegime karar veremedim lutfen bana yardimci olun

şafak89
01-12-2009, 00:45   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,521 mesaj

i7 yi al 8 çekirdeğide kullanırsın ;)

falconer
01-12-2009, 00:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
704 mesaj

Oyun oynayacaksan ASUS u al ama işlemci performası isteyen işler yapacaksan alienware i al. Fazla düşünecek bir durum yok açıkcası. Kullanım amacı belirleyici olmalı..

cellat_erdem
01-12-2009, 01:19   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

aslinda oyunda oynarim photoshopta kullanirim yuksek cozunurluklu filmde izlerim bilgisayardan sonuna kadar faydalanirim herseyi yapmaya calisirim bi sorum olacakti islemcini gucundeki yukseklik oyunlarda ekran kartinin yukunu hafifletiyomu oyle birseyler okudugumu hatirliyorum ama emin degilim oyle birsey varmi

falconer
01-12-2009, 01:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
704 mesaj

İşlemci gücü ekran kartını karşılamıyorsa dar boğaz yapar ve kasıntı olur. Fakat burada bahsi geçen işlemciler de böyle bir durum yaşanmaz. Şimdilerde söylediğinizin tam tersi olarak GPU nun CPU ya destek verebilmesi üzerinde çalışılıyor.
Konuya gelirsek bence çok fazla oyun oynamıyorsanız ''alienware'' doğru seçim olacaktır. Zira o cihzın üzerinde ki ekran kartı da yabana atılacak bir kart değil. Size her oyunu oynatır; ileriye dönük çıkması muhtemel bazı güçlü oyunları daha düşük ayarda oynarsınız olur, biter. Ben olsam (kendi kullanım amaçlarım doğrultusunda) alienware i seçerdim.
.......
NVIDIA GeForce GT 240M: Nvidia GeForce GT240M, GT216 çekirdeğine üzerine yapılandırılmış DirectX 10.1 uyumlu birgrafik kartı. GT 130M serisinin halefi olup, teknik olarak GT 230Mserisinin saat hızı arttırılmış hali.
48 shader çekirdeği sayesindeGT 130M'e oranla farkedilir şekilde daha iyi bir performans sunmakta.40nm üretim teknolojisi sayesinde daha yüksek performans aynı seviyedegüç tüketimi ile sunulabilmekte.
GT240M'in GT216 şeklindeadlandırılan çekirdeği Nvidia'ya göre şu an masa üstlerinde kullanılangelişmiş kartlarla aynı mimariye sahip (GTX 200 serisi).........

http://www.notebookcheck.net/Mob ... ark-List.844.0.html

Son Düzenleme: falconer ~ 01 Aralık 2009 01:52
cellat_erdem
01-12-2009, 12:10   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

falconer acıklamaların ıcın cok tesekkur ederım emek harcamıssın cok sagol
sızce alıenware kalıtesı nedenıyle bı 240m gpu dan neredeyse 260m performansı saglayabılırmı?

hakanozaslan
09-12-2009, 23:47   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Merhaba arkadaşım bende bestbuy dan G72GX-RBBX05 model olan asus u aldım.

Aynen bende diğermodeller arasında kararsız kaldım bayabi enson bu modelde karar kıldım ve yaklasık 1 ayı geçkindir kullanıyorum bilgisayarı.

İyimi kötümü diye sorarsan ben grafik ağırlıklı kullanıyorum bilgisayarı ve şu ana kadar hiçbir sorunum olma hatta yüzüm gülüyor diyebilirim :) tabi daha performaslı medeller yokmu var ama o an bana bu uygun gelidi.

Laptop biraz büyük başta onu söyleyeyim vede agır alır almaz kendine bi çanta edin taşıma gibi bi niyetin varsa türkiyede 17" canta bulma konusuda biraz sorun güzel öçantalar braz pahalı.

Pil konusuna gelelim eğer ben bilgisayarı alır yanımda gezdiririm gittigim yerlerde açarım diyosan biraz sıkıntı verir çünki pili 1:30 saat dayanıyo çok az zaten adaptörü nettoplar kadar baya iri cüzsseli.

Tasarım olarak ben beğeniyorum mavi simli piyano siyah boyası var aşırı parmak izi kalıyor sürekli temizlik istiyor.

LCD parlak kullanılmış görüş açıları biraz kısıtlı hatta dış ortamlarda görmek çok zorlaşıyor. genel olarak böyle yazılacak çok şey var aslında. Alienware işlemci olarak asustan çok iyi ram konusuda yeni teknoloji ddr3 ekrankartı asusun bir alt modeli oda iyi karar sana kalmış performans olarak  Alienware i secebilirsin
teknik destek bulunabilirlik gibi konularda türkiye için asus önde. En son olarak klavyenin ışık özelligi çok güzel karanlık ortamlarda çalışmak zorunda kaldığında hayat kurtarıyor. Tabi klavye doğal olarak ingilizce tr değil sıkıntı yaratabilir trye gelince tr klavye alınıp takılabilir. Aklına takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım bende seçimde karasız kalmıştım.

yorgunkaplan
14-12-2009, 16:49   |  #8  
Yeni Üye
24 mesaj

ram geri planda önemli olan zaten bildiginiz gibi işlemci derim ben ve anakart