22 Ağustos'da internet filtrelenecek mi?

CHIP Online
06-05-2011, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

22 Ağustos'da internete ne olacak, ne değişecek? İşte TR.NET tarafından yapılan önemli açıklama!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/22-a ... necek-mi_26797.html

22 Ağustos'ta devreye girecek zorunlu 'paketler'in interneti kısıtlayıp kısıtlamayacağı ve paketler arasında 'özgür' bir paketin bulunmamasına dair tartışmalar giderek büyüyor. Bu kez ise internet servis sağlayıcısı TR.NET'ten "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Bu açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

Küreselleşen günümüzde, sanal bir dünya halini alan internetin "güvenli internet" adı altında "sınırları başkaları tarafından çizilmiş bir internet"e dönüştürülmesi, özgürlük anlayışı ile çelişmektedir. Söz konusu düzenleme, bazı siteleri engelleme ve alan adlarına yasaklama getiren uygulamalar ile sarsıldığı düşünülen "İnternet Özgürlüğü" kavramının, daha da zedeleneceği bir döneme geçiş sürecinin sinyalleridir.

Uygulanmak istenen filtre sistemleri, internet servis sağlayıcılar, işletim sistemleri, ya da çeşitli programlar aracılığıyla kullanılabilmektedir. Fakat bu opsiyon yeni düzenleme ile bir  zorunluluk halini almaktadır.

Bu durum bireysel özgürlüklerin kurumsal otoriteler ile sınırlandırılmasını gündeme taşımaktadır. İfade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü, bilgi alma ve yayma özgürlüğü gibi temel hakların ihlaline ortam hazırlamaktadır.

Tüm konu: 22 Ağustos'da internet filtrelenecek mi?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Zorunlu hale getirilecek bu paketler hakkında ne düşünüyorsunuz?

sosyalik
06-05-2011, 19:58   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,709 mesaj

Şerefsizliğin daniskası diye düşünüyorum.Gerçek hayatta özgürlük denen bir şey yok bu internete de taşınmaya devam ediyor.Benim hangi siteye girip girmeyeceğime onlar ne karışır?