3 Beyaz Aday

RoyGreen
26-11-2013, 16:39   |  #1  
RoyGreen avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Arkadaşlar laptop almayı düşünüyorum öncelikle belirteyim laptop KESİNLİKLE BEYAZolacak.Piyasaya baktığımda beyaz laptop Sony,Packard Bell,Toshiba,Casper ve Samsung'da var. Sony ve Toshiba'nın çok düşük konfigürasyonluları bile pahalı, Casper'i zaten tercih etmiyorum, geriye Samsung ve Packard Bell kalıyor ama ben tercihimi Samsung'dan yana kullandım. 
Laptop bazı oyunlar hariç yeni nesil ağır oyunlar için kullanılmayacak ancak ağır oyunlar ve ağır programlar dışında diğer kullanımlar için mümkün olduğunca seri ve güçlü bir bilgisayar istiyorum. Bu yüzden 3 tane aday belirledim. Bütçe 1400-1600 TL arası.

1- Samsung NP450R5E-X02TR

2- Samsung NP370R5E-S06TR

3-Samsung NP370R5E-S07TR

Birde şunu belirteyim hangisini alırsam alim mutlaka SSD de takacam(SSD için 300TL civarı bütçe ayıracam)
Öncelikle bu 3 adaya SSD takılabiliyor mu?
Bir de sanırım SSD için SATA3 desteği gerekiyormuş, bu adaylarda SATA3 desteği var mıdır, yani SSD'den tam verşm alabilir miyim?
Ekran kartı 128bit olsun istiyorm, birinci sıradaki 64bit sanırsam diğerleri kaç bit tam olarak?
Son olarak forumlarda bu modellerde ısınma..vs gibi sorunlar okudum ancak modelleri o kadar hoşuma gitti ki herseye ragmen bunlardan birini alacam.

RoyGreen
27-11-2013, 14:15   |  #2  
RoyGreen avatarı
OP Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarların anakart chipseti HM76, Intel® Core i5-3230M işlemci ve AMD Radeon HD 8750M ekran kartları var. Bu bilgiler ışığında bana sadece Sata 3 desteği var mı ve ekran kartı kaç bit onu söyler misiniz başka bişey istemiyorum söz?Çünkü herkes bişey söylüyor çok basit iki bilgiyi tam olarak öğrenemedim gitti

hariciadam
27-11-2013, 14:28   |  #3  
hariciadam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,192 mesaj

bence s07tr modeli gayet iyi ekran kartı ve işlemcisi bakımından 

http://www.pcdepo.com/samsung-at ... ebook-urun9754.html

RoyGreen
27-11-2013, 14:34   |  #4  
RoyGreen avatarı
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: hariciadam  
bence s07tr modeli gayet iyi ekran kartı ve işlemcisi bakımından 

http://www.pcdepo.com/samsung-at ... ebook-urun9754.html

Evet cok iyi ama işte ssd takacağım için sata3 desteğini kesin öğrenmek istiyorum, sata2 ise ve ssd den tam verim alamicaksam ssd takmaya değer mi değmez mi bunları bilmem lazım.Bir de ekran kartlarının kaç bit olduğu tabi..aslında üreticilerin sitelerinden baktım ekran akrtları 128 bit görünüyor yanlış yere bakmadıysam ama sata ile ilgili bilgi bulamadım gibi

RoyGreen
28-11-2013, 20:46   |  #5  
RoyGreen avatarı
OP Taze Üye
5 mesaj

ugun teknosa,vatan ve mediamarkta gittim, dedim ki bilgisayarın TEKNİĞİNDEN anlayan elemanınızı çağrır mısınız dedim, adam arka taraflardan biyerden çıktı geldi, sorumu sordum ve dedi ki: özel birkaç laptop modeli hariç hiçbir laptopun Sata3 desteği yoktur dedi, sadece masaütü modeller destekler dedi. Üç mağazanın teknik elemanı da aynı şeyi söyledi ve hiçbir bilgisayar firması anakartlarıyla ilgili teknik bilgi vermek istemezler dedi, o yüzden sata2 mi 3 mü diye bir bilgi alamazsınız kolay kolay dedi...2011 yılında HP Pavilion DV6 serisi i7'li laptop almıştım, Sata2 mi 3 mü diye bakmadan hemen SSD takmıştım ve pc zaten canavardı, canavarüstü bişey olmuştu.Bu durumda 2013 deki laptop bile sata3 desteklemiyorsa muhtemelen 2011 deki i7'li HP de desteklemiyordu ama SSD onu uçurmuştu..Bu durumda sata 2-3 bakmadan pc ve ssd yi almak lazım.

RoyGreen
28-11-2013, 23:07   |  #6  
RoyGreen avatarı
OP Taze Üye
5 mesaj

Her neyse 2.siradakini aldim herkese gecmis olsun...!