32LC52 Basık Gösterme Sorunu

lola123
25-10-2010, 19:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Oncelıkle merhaba arkadaslar.
Yaklasık ıkı yıl once aldıgımız LC (32lc52) modelli televizyonda aldıgımızdan berıdır hissettigim bir basık gosterme durumu var.
16:9 yapıyor ratio ayarını basık gosterıyor ne yaparsam yapıyım. 4:3 yapıyorum duzelıyor ama ekranın sag ve sol tarafından buyuk bır bosluk oluyor (sag ve sol taraf sıyah oluyor). Bunun bır cozumu var mı. Futbol macı ızlıyorum. Saha tarla gıbı. Tum adamlar basık. Tum ınsanlar kılolu. 2 yıldır basladıgından berıdır bu boyle artık tak ettı cozum onerılerınızı beklıyorum sımdıden cok tesekkurler.

Kapalı Hesap (153334)
25-10-2010, 19:55   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

bak arkadaşım lcd tvilerin çogu basık gösterir bu senden yada lg den kaynaklanan bişey değil.Nomalde anolog yayın 480*600 gelir lcd tv bunu 1920*1080 yayar.Bu yaynma sırasında kare olan görüntüyü dikdörtgen sıgdırmaya çalışır.Özellikle hd yayınlar bu televizyonların sorunu gidermek için çıkmıştır.Hd tv decoderlerinde görüntü mpeg  2 1280*720 kadar yükselir buyüzden tüplü televizyonlar kadar iyi olmasada iyi bir yayın akışı sağlanır.Tüplü televizyonlar halen en iyi görüntüyü sunan birimlerdir.Lcd özelikle resimleri tüplüden biraz daha iyi gösterir ama videolarda pullanmalar yaşanır.Bendede sony var oda öyle gösteriyor insanların kafasını patatez gibi görüyoruz.4:3 çekince görüntü düzeliyor ama kare bir görüntü ortaya çıkıyor işte o yayının asıl görüntüsü kare olan görüntüdür yani 4:3 umarım anlamışsındır.

bunlar örnektir

bu normal tüplüden izledigin görüntü kalitesi analog yayın ile.

buda Lcd izledigin analog yayın.Ldc bu yayını böyle yayar bunun bir çözümü yok ancak görüntüyü dikdörtgene çeviricek ve olmayan yerleri kendi bulucak ancak öyle olur.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (169634) ~ 26 Ekim 2010 17:50