5+1 ses sistemi çalıştırma

HPQ-User
04-07-2008, 09:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

metehan sormuş:
benim minton 5+1 ses sistemim var.fakat bütün kolonları çalışmıyo.sadece 2 tane en büyüğü ile bitanede kolon çalışıyo
bilgisayardan ayarlardan 5+1de seçtim ama gene sadece 2 tane çalışıyo
acaba napmam lazım bi türlü yapamadım.yardımınızı bekliyorum
lütfen yardımcı olun

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
işlemci:amd sempron 2.8
512mb ram
128 ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Borga-x
04-07-2008, 09:47   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Eger muzık dinliyorken bu olay oluyosa gayet doğaldır cunku Muzık CD'lerı ve MP3'ler stereo olarak yanı ıkı kanaldan kayıt edılır. 5 kolonu test etmek ıcın bır DVD fılm koyup bılgısayarda izlemeyı deneyın. Eger 5 kolondan ses gelıyorsa sorun yok .

Wınamp'ı kullanıyorsan eklentıler sayesınde butun kolonları calıştırabılırsın. Wınamp'ın sıtesınde 5+1 diye aratırsan birçok plugın bulacaksın ındır ve wınamp ıcıne kur

eolos
04-07-2008, 10:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

sesleri laptopta deniyorsan ve laptopun da desteğide yoksa olmaz mp3 le alakası oldugunu zannetmiyorum stereo olsada hepsinden ses gelmesi lazım şöyle bir durum olur ses hepsinden gelir ama surround olmaz
bağlantıları kontrol et ve imkan varsa bunları başka bilgisayrda dene

Tuğsan
04-07-2008, 11:01   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Ses kartına ait software'de kolonları test edebilecegin bir kısım vardır. (Benimki  yaklaşık 6 senelik gerci 4+1 ama olsun ) oradan test yaptığın zaman bütün kolonlardan sırasıyla ses verir.. Bu şekilde kolonları çalışıp çalışmadığını anlayabilirsin. Yada diğer arkadaşların önerdiği gibi 5+1 sesi destekleyen oyun yada dvd bulman gerekebilir.

Borga-x
04-07-2008, 11:01   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj
eolos
stereo olsada hepsinden ses gelmesi lazım şöyle bir durum olur ses hepsinden gelir ama surround olmaz
Bu söylediğin ne yazıkki dogru degıl. Ben kendim böyle bir durum yaşadım. Daha sonra 5 hoparlorden ses almak ıcın plugın kurdum. Kendı yaşadıgım deneyımımı yansıttım burda.. Bu yuzden bu kadar eminim. Tabiki benim çözümüm alternatif denemesi gerekir. Başka bir sorunda olabilir.

Surrond olamayacagı konusunda hemfikiriz ama..

Son Düzenleme: Borga-x ~ 04 Temmuz 2008 11:02
Mustafa Akın
04-07-2008, 11:04   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

SoundMAX ise ses kartın bazen kendi kendine kapanabiliyor sesleri. Yani kendi ayarlarında örneğin 1 ve 2.hoparlörler açık gözüküyor, 3,4,5 in sesini kısıyor kendi kendine

Koray Kocaman
04-07-2008, 17:01   |  #7  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
1,876 mesaj

Merhaba

Kullanmış olduğunuz müzik kaynağı ne ise ses sistemleri bunu yansıtır.Ses  stereo ise 2 kolondan çıkması normal ama 5+1 ses kaynağınız var o zaman da 5+1 kolonunuzda devreye girer.Bunu hem  stereo  kaynakta hemde bir DVD filmde test edebilirsiniz.

explayer
26-10-2008, 18:59   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

aynı sorundan bendede var. Bende Gigabyte DS3L anakart var 7.1 desteği var. Fakat 210lira bayıldığım philips 5.1 ses sisteminde şöyle bi sorun var; Bütün jacları tam olarak taktığım zaman subwooferdan ve arka uygu hoparlorlerden ses gelmiyor. center ve rear jacını hoparlör üzerinden çıkartınca tüm hoparlörlerden ses geliyor(Tahmin edeceğiniz gibi  surround deil stereo olarak geliyor) Belki anakarta driver gerekiyodur diye Gigabyte web sitesinden sesle ilgili bir sürücü aradım. Malesef boyle birşey bulamadım. Öbür bilgisayarıma takıp deneyeyim dedim.(Bu bilgisayarda 5.1 ses kartı var. Ve XP Pro yüklü. Öbür bilgisayarda ise Vista HPre) Diğer bilgisayarda ise rear jacını taktığım zaman tüm hoparlörlerden ses geliyordu fakat center jacını takınca subwooferdan gelen ses kesiliyordu. DVD filan denedim aynı. Bunu yaşayan başka bir arkadaş varmı. Ses kartı almak buna çözüm olurmu yada ucuz yoldan bi çözümü varmı? Lütfen yardım arkadaşlar.

hemkemal
26-10-2008, 19:02   |  #9  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

Ses ayarı na gelip üsttekileri ortala belki olur

explayer
26-10-2008, 19:11   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

hiçbir değişiklik olmuyor ses dengelmesinde fakat birşey farkettim sesi sonuna kadar açtığımda çok az bir ses geliyor arka ve merkez hoparlorden. Yani hoparlöre ses gidiyor ama çok düşük gidiyor. Yokmu başka çözümü olan?