5+1 ses sistemi..

man on the moon
27-04-2009, 21:35   |  #1  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Özellikle film izlemek için bir ses sistemi almaya karar verdim. bütçem 200 lira ile kısıtlı.. creative olabilir ama piyasada aynı kaliteyi sunacak daha uygun fiyatlı ya da aynı fiyata daha yüksek kalite sunabilecek modeller oldupuna inanıyorum.
tavsiyeniz ne olur?
creative t6100, t6060 ya da başka bir markanın modelini kullanıpta memnun kaldığınız ürün hangisidir. hftaya almış olurum.

edit: yüksek sesten ziyade sesin kalitelisini istiyorum. apartmanda oturuorum. konuştuğum duyuluyor.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 27 Nisan 2009 21:39
onlineTR
27-04-2009, 22:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj

yukses ses degıl kalıte dersen creatıve guzel marka dır fakat ses kartın da ıyı olmalı...
şimdiden hayırlı olsun..

benersince
27-04-2009, 22:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

logiteck x540 180 tl

man on the moon
27-04-2009, 23:05   |  #4  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

olabilir biraz araştırayım mavi de %10 indirm ve 6 taksit e uygun geldi banada... sağolasın.. genelde logitech biraz pahalı gelir bana ama bu fena değil gib...

benersince
logiteck x540 180
man on the moon
27-04-2009, 23:11   |  #5  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

peki hangisi iyi? logytech x-540 mı CREATIVE INSPİRE T6100 5.1 ve bir de creative m5300 ve sanırım m5300 digital. benim anakartta dijital çıkış var ama fark ne kadar olur..

Son Düzenleme: man on the moon ~ 27 Nisan 2009 23:28
jupiter65
27-04-2009, 23:48   |  #6  
jupiter65 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,169 mesaj

Logytech x-540 kullanıyorum. Çok güçlü bir bası var. Şu ana kada (2 yıla geliyor) hiç sorun yok. Bimeksten almıştım. 120 lira gibi. Çok memnunum. CREATIVE INSPİRE T6100 5.1 denemiştim. Logytech in sesini alamadım.

man on the moon
27-04-2009, 23:59   |  #7  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

benim de kararım x 540 yönünde.. tabi 165 tl ye bulduğum için seviniyorum.

Turkish Developer
28-04-2009, 00:09   |  #8  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj

Creative GiGaWoRks 5+1 Black , Son Derece Memnunum 1.5 Yıldır...
Evde Sinema ve Seyir Zevkini Tam Olarak Yaşıyorum Diyebilirim :)

man on the moon
28-04-2009, 00:31   |  #9  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

maalesef 500 tl ayıramam.

Turkish Developer
Creative GiGaWoRks 5+1 Black , Son Derece Memnunum 1.5 Yıldır...
Evde Sinema ve Seyir Zevkini Tam Olarak Yaşıyorum Diyebilirim :)
Turkish Developer
28-04-2009, 01:04   |  #10  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj
e-eyup
maalesef 500 tl ayıramam.
Creative Birazda markadan fiyatı yüksek oluyor. o fiyatın yarısında çeşitli adı pek duyulmayan markalarda da kaliteyi bulmak mümkün...

Bir arkadaşım (marka tam aklımda değil,fakat everset ti sanırım) 300 ytl ye aldı , benim sistemimden oldukça kaliteli ses ortaya çıkarıyor. sinema değil oyun içinde birebir diyebilirim.

bence iyi bir araştırma yap. Biraz daha kadife keseden ayırırsan veya gerisini taksit yaparsan,  iyi bir sisteme sahip olabilir.. devamlı kaliteden yoksun olmazsın. unutma: '' ucuz mal alacak kadar zengin olma '' :)=
şimdiden hayırlı olsun ...

man on the moon
28-04-2009, 04:38   |  #11  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

zaten taksitle alıyorum.
ancak mavibilgisayarda finansbanka peşin fiyatına 6 taksit yapıyor.

x 540 2 yıllık bir ürün sanırım. ve yorumlar son derce iyi.
everest minton ya da snopy kesinlikle almam. frisby de pek güven vermiyor. altec lansing hakkında bir fikrim yok. sanırım yarın sabah siparişi veririm.
ve creativein sbs245(265 bile değil)lerinden kurtulurum. bilgisayarcıdan hediye olmasa bunlarıda almazdım ya neyse...

uGuR.uK
28-04-2009, 17:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

x540 gayet güzel bir üründür, bende öneririmGöz kırpma. bu arada t6100 yerine t6060 inspire almanı öneririm, daha iyi bir ürün. gerçi ses konusunda Creative'i tek geçerim ama bu t6060 ve onun seviyesindeki diğer ürünlerinde bas'lar sert olur genellikle, Logitech'in o derin basları daha hoş gelebilir. bu durum creative'in üst modellerinde düzgün ve süper, misal arkadaşın önerdiği gigaworks'le ses neymiş yeniden anlarsın:) yinede tercihim ve önerim her zaman Cretive'dir ses konusunda; kart, sistem, mp3 player vs. farketmez...

man on the moon
28-04-2009, 18:13   |  #13  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

creative in mp3 çalarları gayet iyi olsada aynı şeyi kulaklıkları için söylemek gercekten zor. hoparlörleri de gayet güzel ama bu akşam logitech siparişini vereceğim sanırım.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 28 Nisan 2009 18:13
maynards
30-04-2009, 10:23   |  #14  
Yeni Üye
45 mesaj

http://www.tanbul.com/product.aspx?pid=50632 bence X-530'da gayet işini görür

x-540 la arasında çok mu çok fark yok

man on the moon
30-04-2009, 15:22   |  #15  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

dün siparişi verdim şuan da kargocuyla sağı solu dolaşıyor. akşama gelecek. bunun x530 dan farkı kablolu kumandası ve center hoparlörün lcd monitore sabitlenmesi..

edit: benim bulabildiğim en ucuz x 530 194 tl iken x540'ı 165 tl ye 8 taksitle aldım.

edit2: şuda elimde gerçekten harika bir ürün. bas sevmeyen biriyim ve insanı yormayan bir sesi var.
tavsiye: eğer ses kartınız destekliyorsa oda doğrulamasından center hoparlörün sesini kısın. bilgisayar başındayken müzik dinlenmiyor yoksa...

Son Düzenleme: man on the moon ~ 30 Nisan 2009 18:40
kör_cerrah
04-05-2009, 19:30   |  #16  
Taze Üye
13 mesaj

bencede logitech x540 ı al alacaksan

Razorback
06-05-2009, 07:17   |  #17  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

konuyu ses detayları olarak (özellikle film izlemek için ve apartmanda oturan birisi için) düşünürsek; creative 1 khz ekolayzer bandının üstündeki seslerde daha başarılıdır logitech ise 1 khz altı seslerde daha başarılıdır bu da demek oluyorki filmlerde genel olarak creative daha iyidir. logitech bass seslerde iyidir (filmlerdeki patlama gibi ses efektleri daha zevkli hale gelir) fakat film izlerken 60 hz civarına yaklaşan bir insan sesi uğultudan dolayı bazı durumlarda rahatsız edebilir. creative in üstün olduğu diğer bir durum midrange seslerdeki detay kabiliyeti logitechlerden biraz daha iyidir bu da filmlerde bass ve tiz olmayan normal sesleri daha doğal duymanız anlamına gelir. 200 lira civarı fiyatı olan logitech sadece bass severler için tercih sebebi olabilir yalnız dikkat edilmelidir ki dinlediğiniz müzik tarzı önemlidir hareketli şarkılarda basslar dinlemesi zevkli olsada kısa sürede beyni şişirebilir özellikle mp3 formatı kayıplı ses formatında basslarda kayıp genelde 150 hz bandında olduğu için bass ın sertliği gitmiştir bunu da düşünmek gerekir çünkü bu normalde uğultunun birinci sebebidir. ikincisi ise logitech gibi yalancı bass üreten bass kutuları. müzik için özel üretilmiş parçalar kasada olmazsa pcden kaliteli ses almak imkansız gibi birşeydir. bu nedenle müzik en iyi stereo sistemlerde dinlenir denir.. çünkü stereo (hi-fi) sistemlerin DAC devreleri, melodik kuvvetlilik açısından dengeleme işlemlerini (dinlediğiniz tarz ne olursa olsun) kendi otomatik yapar. benzer şekilde filmlerde de en iyi sonuç, bilgisayar değilde ev sinema sistemlerinde alınır.

man on the moon
06-05-2009, 18:51   |  #18  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

evet müzik dinlerken ne vista'nın hoparlör doldurma ne de hoparlörün matrix özelliğini kullanıyorum, bass seviyesini 15% civarı.(arabalarında woofer ı sonuna kadar açanlardan rahatsız olurdum şimdi benim de o halo dönmesini istemyorum)
şu anda flac'la kodlanmış müzikleri denemeye başladım.
peki başka önerin ne olur. ses kartı olarak dahili realtek alc888 var. ve vista kullanıyorum.

uGuR.uK
06-05-2009, 19:27   |  #19  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Razorback
konuyu ses detayları olarak (özellikle film izlemek için ve apartmanda oturan birisi için) düşünürsek; creative 1 khz ekolayzer bandının üstündeki seslerde daha başarılıdır logitech ise 1 khz altı seslerde daha başarılıdır bu da demek oluyorki filmlerde genel olarak creative daha iyidir. logitech bass seslerde iyidir (filmlerdeki patlama gibi ses efektleri daha zevkli hale gelir) fakat film izlerken 60 hz civarına yaklaşan bir insan sesi uğultudan dolayı bazı durumlarda rahatsız edebilir. creative in üstün olduğu diğer bir durum midrange seslerdeki detay kabiliyeti logitechlerden biraz daha iyidir bu da filmlerde bass ve tiz olmayan normal sesleri daha doğal duymanız anlamına gelir. 200 lira civarı fiyatı olan logitech sadece bass severler için tercih sebebi olabilir yalnız dikkat edilmelidir ki dinlediğiniz müzik tarzı önemlidir hareketli şarkılarda basslar dinlemesi zevkli olsada kısa sürede beyni şişirebilir özellikle mp3 formatı kayıplı ses formatında basslarda kayıp genelde 150 hz bandında olduğu için bass ın sertliği gitmiştir bunu da düşünmek gerekir çünkü bu normalde uğultunun birinci sebebidir. ikincisi ise logitech gibi yalancı bass üreten bass kutuları. müzik için özel üretilmiş parçalar kasada olmazsa pcden kaliteli ses almak imkansız gibi birşeydir. bu nedenle müzik en iyi stereo sistemlerde dinlenir denir.. çünkü stereo (hi-fi) sistemlerin DAC devreleri, melodik kuvvetlilik açısından dengeleme işlemlerini (dinlediğiniz tarz ne olursa olsun) kendi otomatik yapar. benzer şekilde filmlerde de en iyi sonuç, bilgisayar değilde ev sinema sistemlerinde alınır.
son derece güzel ve yeterli bir açıklama, sağda solda sırf markanın adına bakarak yapılan abuk sabuk öneri ve bilgi(!) aktarımlarına kapak olur cinsten. yeni ürün alıcak arkadaşlar kesinlikle okusun bunuBeğendimAlkış

Razorback
09-05-2009, 09:50   |  #20  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
e-eyup
evet müzik dinlerken ne vista'nın hoparlör doldurma ne de hoparlörün matrix özelliğini kullanıyorum, bass seviyesini 15% civarı.(arabalarında woofer ı sonuna kadar açanlardan rahatsız olurdum şimdi benim de o halo dönmesini istemyorum)
şu anda flac'la kodlanmış müzikleri denemeye başladım.
peki başka önerin ne olur. ses kartı olarak dahili realtek alc888 var. ve vista kullanıyorum.
aldığın ses sistemine realtek alc888 müzik dinlemede fazlasıyla yeterlidir ama film ve oyunları alc888 den biraz daha iyi sonuçlarla hissetmek istersen, hoparlorleri de odanın köşelerine güzelce yerleştirdim dersen, creative xfi gamer alabilirsin. ama bence harici ses kartına gerek yok. yani benim için müzik kalitesi daha ön planda olurdu, o nedenle gerek yok. realtek 888 veya 889 ses chipleri müziği olması gerektiği gibi çalıyor. alc888 97dB SNR 192kHz sample rate ve 24-bit destekliyor. bunlar kalite için olması gereken değerlerdir. harici ses kartı ise sana sadece fazladan ayar imkanı sağlar. o ayarlarında hakkını vermek için daha üst ses sistemin olması gerekir. ben insan kulağı için olması gereken yaklaşık 15 khz tiz ses aralığının da üstüne çıkacam kulakları delene kadar cıss latmak istiyorum özel yapım çok sert tweeter lerim var, veya harici aktif subwoofer ım var, bass kutusunun canını çıkaracak yada iç organlarımı hissettirecek kadar bass istiyorum preamp katında extra bass ayarlarına ihtiyacım var dersen bunlar için harici ses kartı şart olabilir.:) bunlar ses kalitesini artırmak demek değildir. ses kalitesi için üst seviye çok pahalı her yerde bulunmayan ses kartları alınırsa kalite artar. çünkü o zaman kartın rakamsal değerlerinin yanı sıra AD/DA konvertörlerin kalitesi ve kapasiteside farklı olmaktadır. diğer bilinen bütün ses kartları aşağı yukarı aynıdır. alc889 şu an normal bir pcden normal bir kullanıcının alacağı en iyi sesi verir http://www.realtek.com.tw/produc ... 5&Conn=4&ProdID=173 özellikleri budur

man on the moon
09-05-2009, 11:00   |  #21  
man on the moon avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

o zaman ben bu şekilde devam edyim.

Sagolera
09-05-2009, 21:17   |  #22  
Yıllanmış Üye
806 mesaj

Arkadaşım creative sbs a500 mükemmel ses kalitesine sahip.Film falan izlemek istiyorsan tavsiyem budur.Ayrıca dedin fiyattan çok çok ucuz.Sana aynı sinema ortamı yaşatıyor.