5800 mı yoksa 5530 mu

NoteBook
19-03-2010, 19:21   |  #26  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
658 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008
Alıntı: aliofage  
Versiyonla dokunmatik özelliğin ne gibi bir ilişkisi olabilir . Donanımsal özelliğin versiyonla alakası ne? öyleyse versiyon arttıra arttıra iphone kadar hassas yapsınlar. Öyle şey mi olur.
 
Versiyon dediğimiz şey, telefonun içerisindeki özelliklerin çalışmasını sağlayan programların güçlendirilmesidir.
Bir telefon yaparsınız , net üzerinden sürekli güncel bölümlere girebilmek için o güncel bölümlerin oluşturulduğu programlar ile uyumlu olmak zorundadır.Elinizdeki telefonun program dosyaları güncel değilse bu durumda telefonun bazı özellikle ya tam çalışmaz ya da hiç çalışmaz.
5800 'ın dokunmatik özelliği de bununla ilgili bir şeydir.
Dokunmatik özelliğin programını yazan adam bunu sadece Türkiye için yazmamışdı.Türkçe sadece Türkiye için geçerli bir dil olmasa da bütün dünya genelinde İngilizce gibi sık kullanılan bir dil değil.Bu nedenle program yazılımcıları daha iyi pazar bulabilmek için programlarını önce İngilizce yazarlar.Bu durumda yazılan programın Türkçe diline tam uygun hale gelebilmesi için ek programlar gerek duyulmaya başlar bütün cihazlar için.
Dokunmatik özelliği ilk yapıldığında özellikle SMS yazma ekranındaki Türkçe karakterler için yeterli değildi.Nedeni yukarıda anlattığım şeyler.Ve Türkçe karakterler ( ç,ş,ğ gibi..) kullanmaya kalktığınızda telefon bu karakterleri yazmak için normal yazma süresinden 1-3 saniye kadar bekliyordu.Ve yeni yazılan versiyon ile telefona Türkçe karatkter programı da eklendi.Şimdi telefonda bu takılma olmuyor.
Ve buna paralel olarak , elinizdeki telefonu Türkçe kullandığınızda , malum menüler de Türkçe oluyor.Örneğin Uygulama Güncelleme menüsünün ismindeki ' Güncelleme ' kelimesinin ' ü' harfi.Belki bu bir tek harf tek başına etken değil ama telefonun içerisindeki bir çok Türkçe karakter bu menülere giriş , menüler arasındaki geçiş gibi uygulamalarda dokunmatik özelliğin yavaş çalışmasına neden oluyordu.
Bu anlatılanlara ek olarak ;
Yine dokumatik bir telefon olarak elimizdeki telefonun içerisinde bir çok program var ve bu programların hepsi touch yani dokunma sistemi ile çalışıyor.Bir telefonun boş kapasitesini ne kadar çok doldurursanız o telefonun özellikleri de o kadar yavaş çalışır.Bu genel bir kuraldır.Elinizdeki telefonun dokunmatik özelliği de en nihayet bir program dahilinde çalışır.Ama telefonun mevcut hafızası ne kadar dolu ise diğer programlarda da olduğu gibi dokunmatik özelliğinde de yavaşlamaya neden olacaktır.Kısa bir örnek olarak , PC'nin cachelerini ne kadar dolu tutarsanız pc o kadar yavaş çalışır.Telefon da böyle bir şey.
 
İşte V40 versiyonun 5800 'ın dokunmatik özelliğini hızlandırması ile ilişkisi bu.
Söylediğiniz gibi bir gün 5800 , Iphone kadar hızlı çalışabilir.Hiç şaşırmam :)