64 bit AMD mi yoksa Pentium 64 bit mi??

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tsunami
29-08-2005, 16:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Yeni bir makine toplayacam 2 alternatif üzerinde duruyorum.
Makinede genelde autocad, photoshop, ofis programlarının hepsi, macromedianın programları, msn, winamp, antivirüsler ve biraz da need for speed türü oyun programları olacak.

1.
islemci:
AMD Athlon 64Bit 3000 Mhz 640 MB Cache 754 pinli socket (162$)
anakart:
Asus K8N4-E DLX NF4 DDR400 AGP16X ses+ethernet+sata (95$)
+ diger parçalar
yaklasik: 630$+KDV tutuyor.(Monitör hariç)

2.
islemci:
P4 3.0 64Bit 2 MB cache 800 Mhz P4630 775 pin (200 $)
anakart:
Asus P5GPL 915PL 775 DDR2+16 AGP+ses+sata+lan (98$)
+diger parcalar
yaklasik: 660$+KDV tutuyor. (Monitör hariç)

SORULARIM:

1. AMD 774 pin ile 939 pinli islemcilerin fiyatı aşağı yukarı aynı ama anakartlarda 939 pinli anakartlar daha pahakı. Arada ne fark var?

2.  Pentium islemcilerin cache'i 2 MB iken , AMD 64 Bitlerin 640 KB performans da önemli bir fark olur mu?

3. Hangi anakartı tavsiye edersiniz? Asus mu MSI mı? Gigabyte mı diğerleri mi?

4. Hangi monitörü tavsiye edersiniz?
LCD leri mi, flat normal ekranları mı?
Em önemli sorum:
Göz sağlığı açısından hangisi daha az gözleri yoruyor?

Bu sistemleri kullananların yorumlarını bekliyorum.
Tesekkür ederim.

Flawless
29-08-2005, 18:54   |  #2  
Taze Üye
3 mesaj

1. şimdi 774 pin le 939 pinin farkını sormuşsun
işlemcide çok bişi değişmez, ama anakarrta değişir farklı teknoloji çünkü.

2. Cache yüksek olan işlemci her zaman daha iyidir.. Ben bunu bilirim bunu söylerim.

3. Mönitördede tabiki lcd iyidir, paran varsa al derim..
saygılar..

jaina
30-08-2005, 10:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Merhaba

İlk olarak Amd64 de socket 754 ile 939 arasında daglar kadar fark vardır. Bu önemli çünkü bir çok kişi hız, isim türü şeylere baktığı için bunu görmez.

Artık socket 939 da .09 mimarisi oturmuştur ve işlemcinin içine Bellek kontrolcüsü yerleştirilmiştir. Eskiden Amd ramler dual ya da normal kullanımda Intelin baya gerisinde kalıyordu, ancak artık Intelin dahi yapamadığını Amd yaptı. Intel Ramleri kuzey köprüsü baglantısı ile yapıyordu. SOnuçta da bir sınırı vardı.

Ancak AMd bunu direkt olarak işlemcinin içine koyunca işler değiştir ve Intelin performansını yakaladı ve top-end işlemcileride Inteli solladı.

Ayrıca socket 939 anakartlar genelde ( Nforce 3 ultra bir istisna) NForce 4 anakart kullanırlar. Yani Nf3 den daha sonra gelmiş, çok daha yeni özellikler destekleyen bir anakart chipseti.

Son çıkan Intellerde l2 cahce 2mb oldu bu doğru, ancak bunun öyle aşırı bir performans getireceğini bekleme. Bunun düzgün bir açıkalamsıda var, ancak şu kadarını söylim, l2 cache büyüdükçe gecikme süreleri artmaya başlıyor uzun süreli şeylerde. Ancak tabii ki Intelin 2mb lık l2 cache Amd nin önündedir her zaman ve iyi bir performans getirir.

Anakart olarak Asus tavsiye ederim, Türkiye gibi müşteri desteğinin çok zayıf olduğu bir yerde Çizgi elektronik çok yardımcı oluyor. Ayrıca zaten kendi çizgisinde yürüyen çok kaliteli bir marka Asus.

Monitör olarak KESİNLİKlE LCD al, alabiliyorsan, göz için zaten LCD daha sağlıklı, Crt nin yaydığı Radyasyon çok fazla. Eğer alabiliyorsan LCD.

Şimdi sorularını geçtik ancak benimde sana bir kaç tavsiye olacak.
1. İlk olarak Amd mi Intel mi karar vermelisin.
Bunu düşünürken de şu şeyler farklı iki sistede;

İşlemci ve Anakart. ( Aslında Intelde ramlerde daha iyi gibi GÖZÜKÜYOR, ancak bunu şu an ki sistemlerle karşılaştırdığında hem aşırı pahalı hemde performans yüzde 6-7 yi geçmiyor.

Şimdi Intel ve Amd bazlı sistemlerde Anakart olarak bir fark görmeyeceksindir. Sli yapmayacağını varsayıyorum.
Yani kriter işlemci olacak.
Senin kullandığın programlara bakarak ben INTEL derim, çünkü dediğin şeyler içinde Amd nin iyi olduğu tek program OYUN. Yani durum böyle.

Intel deki tek sorunun biraz ısı olacaktır, onuda eğer Aopen gibi iyi bir kasa alırsna aşarsın, yani fazla rahatsız etmez.

Umarım Yardımcı olabilmişimdir.

Kolay Gelsin.

aslancimbomum
31-08-2005, 12:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

amd için 754 ve 939 soket yapısındaki bu işlemciler arasında ancak %5 gibi 939'den yana bir performans üstünlüğü var. bu da grafik ortamda 1-2 piksel demek. ama farkı pek gözle görülebilir bir fark değil.
ayrıca intel 64 bit o kadar da iyi değil socket 775 destekli bu işlemci 754'den %1-2 gibi daha hızlı...
ama amd  939'dan %1-2 daha yavaş.....
bak hele hele bir amd 939 venice serisi var ki akıllara zarar hem oyunda hem de ofis türü işlemler de %5'den fazla bir fark var diğer amd'ler ve intel emt64 arasında...
(nerden biliyorum mu dersen arkadaşım bilgisayarcıda çalışıyor. ona bir kaç sistem analiz ve grafik analiz programı önerdim bunların sonucuna göre matematiksel bir oran yaptım.)

aslancimbomum
31-08-2005, 12:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

ayrıca aynen arkadaşlerın dediği gibi lcd al ve hiç pişman olma (insanın gözü monitör gibi aletlereden dolayı bozulmaz ancak göz yorulur.)
bak ;
amd socket 754 clawhammer kodlu
    socket 939 newcastle kodlu
    socket 939 winchester kodlu
    (socket 939 venice kodlu)
    (socket 939 san diego kodlu)
bu son ikisini özellikle 3000+ 939 venice2i öneririm.
şu an fiyat performans birincisi(tek çekirdek---64 bit dalında)

aslancimbomum
31-08-2005, 12:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

ama bak yeni aldığım haberlere göre amd sempron için ucuz 64 bit işlemcisi tasarlıyormuş.
şu an yapım aşamasında yani...
ve de intel celeron 64 bit'in çoktan piyasada olması gerekiyor idi (ben www.intel.com.tr'e haziran başı gibi girdim ve işlemci intel pentium emt64 ile aynı listede idi....)neyi bekliyor intel anlamadım?????????
(acaba longhorn'u mu?)

gunaysay
31-08-2005, 15:38   |  #7  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

AMD64 tabanlı olanı alırsan ii olur gibi...

jaina
31-08-2005, 22:10   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Aslancimbom lütfen forumda yeni cevap atarken, eğer yakın zamanda ise düzeltme yap???

Intel Longhorn u bekliyor, şu an dahi 64 bit işlemciler yavaş yavaş ülkemize geliyor. Bakın Longhornun ( Şimdi VİSTA oldu) çıkış tarihi 15 Kasım 2006, yani 2007 neredeyse, siz hesabını yapın.
( Kaynak: http://www.pclabs.gen.tr/haberler/news.asp?doc=1318 )

Amd 64 bitleri neden peki bu kadar erken piyasaya sürdü? Hangi amaçla? Bu da Amd nin bir silahi idi. Bazı kişileri bunun ile aslında "kandırdı". Ben de bir çok kişiye Amd alırken 64 bitlik avantajını değil, diğer özelliklerini tavsiye ederken söylemek istediğim buydu.

Socket 754 ile 939 arasındaki Ram kullanma performansına bakarsan bu yüzde 15-20 lere varır, bu çok net bir farkdır, çünkü ramden kaynaklanır. Bu bence socket 939 tercih edilirken yeni bir chipset ile kullanılmasının yanında en büyük avantajıdır. Intelin yıllardır yaptığı çok önemli bir performans avantajını elde etti AMD.

Ben tavsiye yaparken, kullandığın programları baz aldım, o yüzden Intelin daha iyi performans vereceğini biliyorum, bu normal. Ancak ısı bence şu durumdaki tek kriter, ve ona göre karar vermelisin.

Kolay Gelsin

darkstar
01-09-2005, 03:11   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

abi ozet yazin da okurken sıkılmayalim

aytuncc
03-09-2005, 14:54   |  #10  
Taze Üye
12 mesaj

şimdi sen bilgisayar alacaksan yani bana burdan  öyle geliyor bence
AMD 939 socet al ve ana kartı MSI K8N NEO-PLT al .

darkstar
04-09-2005, 01:46   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

o boardu tavsiye etmendeki amaci cok merak ediyorum SLİ yok bisey yok