64 bit vista ve 32 bit xp HAkkında???

HPQ-User
03-06-2008, 15:37   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

starcom321 sormuş:
evde kullanmak üzere yeni sistem topluyorum ama şuan yeni çıkan oyunları full grafiklerde iyi bir şekilde oynamak istiyorum dirext 10 özelliğinden ve sistem performansından tam yararlanmak için vista 64 bit düşündüm ve yanına tv kartı mouse vs vista uyumlu olmadığı ve eski oyunlarıda desteklemesi açısından 32 bit xp kurmayı düşünüyorum xp de sorun yok ama vista da kafam takıldı 64 bit te dirext 10 destekli oyunların hepsini oynayabilirmiyim yeni çıkan oyunların hepsi 64 bit ve 32 bit seçenekleriyle berabermi çıkıyor yoksa vista nında 32 bitinimi yükleyeyim bu arada vistada hiç bi program çalıştırmıycam sadece oyunlar için 64 bit vistamı 32 bit vistamı kullanmalıyım

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00GHz 6MB CACHE 1333MHZ LGA775 İŞLEMCİ
ANAKART:GIGABYTE GA-EX38-DS4 X38 / SOKET 775 ANAKART
Ram:OCZ Reaper 2 GB 1066 MHz CL5 Heat-pipe DDR2 Kit (2x1GB) - OCZ2RPR10662GK(2adet)
SAPPHIRE ATI HD 3870 512MB 256BIT GDDR4 (DirectX 10.1) PCI-E x16 2.0 EKRAN KARTI (11122-03-20R)
Samsung 320 GB 7200 RPM 16MB SATA2 ( 2 adet )

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

Borga-x
03-06-2008, 16:24   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Vistada oyunlar ıcın 64 bit tabıkı daha performanslı olacaktır. Oyunların 64bit desteği daha gelmedı (herhalde bu gıdışle de gelmeyecek) ama sistemi daha kararlı ve performanslı kullanmak istiyorsan 64bit en iyisi. XP kurmana bıle gerek yok. Eger donanımları almadıysan bence 64bit suruculerı olan donanımlara yonelmenı onerırım.

İkincisi 2 adet 3870 kullan veya 3870x2 gıbı gelışmış bır ekran kartı almanı onerırım. Boyle bır kartla hıcbır takılma olmadan gayet rahat oyun oynarsın.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 03 Haziran 2008 16:30
Banned
03-06-2008, 16:32   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj

xp kurmam gerek diğer donanımlar xp uyumlu vista da çalışmayan oyunlarda var sadece vista kullanıma hazır değil daha bence  o zaman vista 32 bit ve xp 32 bit kurucam heralde beraber kurulumda sorun olmaz değilmi ayrı hard disklere kurucam

bu arada crysis farcry half life 2 gibi oyunların 64 bit leride var ben onları kastetmiştim vistada yeni çıkan oyunları daha iyi performans almak için 64 bit versiyonunu düşünmüştüm

Son Düzenleme: starcom321 ~ 03 Haziran 2008 16:36
Fatih_ARMAĞAN
03-06-2008, 16:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

64 bit vista kullanmak için henüz erken oldugunu düşünüyorum çünkü birçok sürücü ve yazılımın 64 bit desteği yok.. oyunlara gelirsek yeni çıkan oyun bile olsa 64 bit olarak bi çok oyun destek vermiyor belli başlı bazı popüler oyunların 64 bit eklentisi yada yaması var...  

kısacası bazı yerlerde performans alabilirsin ama bi çok yerdede sorun yaşayabilirsin...

Selçuk İslamoğlu
03-06-2008, 16:50   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
sakarboy
64 bit vista kullanmak için henüz erken oldugunu düşünüyorum çünkü birçok sürücü ve yazılımın 64 bit desteği yok.. oyunlara gelirsek yeni çıkan oyun bile olsa 64 bit olarak bi çok oyun destek vermiyor belli başlı bazı popüler oyunların 64 bit eklentisi yada yaması var...  

kısacası bazı yerlerde performans alabilirsin ama bi çok yerdede sorun yaşayabilirsin...

Yanlış... Tamamen hem de...

64bit Vista tüm 32-bit yazılmış programları native olarak çalıştırabiliyor. Yeni bilgisayar toplarken 64-bit sürücüsü olmayan parçalar ancak taş devrinden kalmışlar olabilir sadece.

sah1n
03-06-2008, 17:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Selçuk bey e katılıyorum artık yeni çıkan malzemerin hepsinde 64 bit destekli driverlerida çıkıyor.

Banned
03-06-2008, 17:21   |  #7  
Banlandı
48 mesaj
Selçuk İslamoğlu
sakarboy

64bit Vista tüm 32-bit yazılmış programları native olarak çalıştırabiliyor. Yeni bilgisayar toplarken 64-bit sürücüsü olmayan parçalar ancak taş devrinden kalmışlar olabilir sadece.

şimdi selçuk bey

ben vista olarak ne kurmalıyım sadece oyun oynıycam başka hiç bir program vs kurmıycam onları xp 32 bit kurup oraya kurucam yeni çıkan oyunlarda dirext 10 özelliklerinden yararlanmak ve iyi bir performans almak için vista 64 bitmi kurmalıyım yoksa 32 bit mi yardım edebilirmisiniz bu konuda

Borga-x
03-06-2008, 17:51   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Benim soyledıgıme gelıyorsun

Banned
03-06-2008, 18:19   |  #9  
Banlandı
48 mesaj
Borga-x
Vistada oyunlar ıcın 64 bit tabıkı daha performanslı olacaktır. Oyunların 64bit desteği daha gelmedı (herhalde bu gıdışle de gelmeyecek) ama sistemi daha kararlı ve performanslı kullanmak istiyorsan 64bit en iyisi. XP kurmana bıle gerek yok. Eger donanımları almadıysan bence 64bit suruculerı olan donanımlara yonelmenı onerırım.

İkincisi 2 adet 3870 kullan veya 3870x2 gıbı gelışmış bır ekran kartı almanı onerırım. Boyle bır kartla hıcbır takılma olmadan gayet rahat oyun oynarsın.

2 sistem toplıycağım için tek kart alabilirim şuan 3870 kötü bir kart değil ilerde 2 tane yapıcam bir süre için yeterli diye düşündüm

Borga-x
03-06-2008, 23:13   |  #10  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ok o zaman

Fatih_ARMAĞAN
04-06-2008, 11:03   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
Selçuk İslamoğlu
sakarboy

hiçbir zaman srücüler 64 bit  de sürücüler çalışmaz demedim.
32 bit programları çalıştırdığını tabiki bende farkındayım.
64 bit i kullanan kişi pc konusundan tecribeli bir kişi değil ise kullandığı donanımların 64 bir sürücüler ile ve bazı programlarda sorun yaşayabilir dedim..
yorumum sadece soruyu soran kişiye değil genel bir yorumdu gayet açık bir şekilde belli..

siz teknolojiyi son noktasında takip ediyor olabilirsiniz. fakat
taş devri dediğiniz bundan 1-2 sene öncesi selçuk bey...
bir kullanıcıyı direk 64 bit e yönlendirmek bence uygun bir fikir değil...

kendimce burda amacım kişilerin pclerinin en verimli şekilde kullanabilmelerini bi nebzede olsa sağlamaya çalışmaktır...

Borga-x
04-06-2008, 11:08   |  #12  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Herkesın amacı bu zaten. Ama artık 64bit sürücüleri olan bir çok bileşen bulunuyor. 3-5 lira daha fazla verip kaliteli ve güvenilir bir markadan alışveriş yapmak hem ilerisi için hemde internetteki teknik destek ve sürücüler için çok önemli. Selçuk beyin dediği gibi 64bit surucusu olmayan alet nerdeyse yok denecek kadar az bu devirde. Eğer soruyu soran vatandaş 64bitten bahsediyorsa demekki birseyler biliyor demektir.

Banned
04-06-2008, 12:53   |  #13  
Banlandı
48 mesaj
Borga-x
Herkesın amacı bu zaten. Ama artık 64bit sürücüleri olan bir çok bileşen bulunuyor. 3-5 lira daha fazla verip kaliteli ve güvenilir bir markadan alışveriş yapmak hem ilerisi için hemde internetteki teknik destek ve sürücüler için çok önemli. Selçuk beyin dediği gibi 64bit surucusu olmayan alet nerdeyse yok denecek kadar az bu devirde. Eğer soruyu soran vatandaş 64bitten bahsediyorsa demekki birseyler biliyor demektir.
benim sorduğum soru donanım sorusu değil şimdi yanlış olmasın ben vista kurucam ama 64 bit te oyunlarda sorun çıkartırmı bunu merak ediyorum eğer öyleyse 32 bit vista yanına 32 bit xp kurucam da

Banned
04-06-2008, 13:03   |  #14  
Banlandı
48 mesaj
sakarboy
Selçuk İslamoğlu
sakarboy

hiçbir zaman srücüler 64 bit  de sürücüler çalışmaz demedim.
32 bit programları çalıştırdığını tabiki bende farkındayım.
64 bit i kullanan kişi pc konusundan tecribeli bir kişi değil ise kullandığı donanımların 64 bir sürücüler ile ve bazı programlarda sorun yaşayabilir dedim..
yorumum sadece soruyu soran kişiye değil genel bir yorumdu gayet açık bir şekilde belli..

siz teknolojiyi son noktasında takip ediyor olabilirsiniz. fakat
taş devri dediğiniz bundan 1-2 sene öncesi selçuk bey...
bir kullanıcıyı direk 64 bit e yönlendirmek bence uygun bir fikir değil...

kendimce burda amacım kişilerin pclerinin en verimli şekilde kullanabilmelerini bi nebzede olsa sağlamaya çalışmaktır...

şimdi ben eve 2 işletim sistemi kurucağım için 64 bitte donanım sorunu yaşamam parçalar zaten destekliyor ama tv kartım mouse vs alacağım ürünlerin bazıları ve sevdiğim eski  oyunlar vistada açmıycak bu birinci sorun bu yüzden xp 32 bit yüklemem şart şimdi arkadaşlar sorunum 2 işletim sistemi olarak vista 32 bit mi 64 mi soru bu başka yerlere çekilmesin çünkü vistada hiç bir program vs olmıycak oyun için sadece evde nette bağlı olmıycak zaten bu yüzden oynlarda 64 bit sorun çıkartırmı yeni oyunları oynamak dirext 10 desteğindende yararlanmak amacım ama hani gerek yok vista 32 bit kullan rahat rahat sorunla uğraşmamı dersiniz onu merak ediyorum çünkü öyle bilgisayarla uğraşmayı pek sevmiyorum   sorum vista 32-64 bit sadecee oyun yüklenicek hangisi ??

Fatih_ARMAĞAN
04-06-2008, 13:06   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

64 bit kurabilirsiniz her şeyde sorun yaşıycaksınız die bi olay yok fakat eminimki 32 bit e dönmeniz gerekicek ... tek söylemek istediğim budur..

Fatih_ARMAĞAN
04-06-2008, 13:13   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

benim tek demek istediğim sizin bahsettiğiniz gibi pc ile uraşan bir kişilik değilseniz 32 bit kurmanız he kurcalar yapar eger çözerim derseniz 64 bit kurabilirsiniz... net olarak söylüyorum 64 bit grafik olsun oyun performansı olsun 32den üstün burda hemfikirim.  fakat
ben kendimden biliyorumki şöyle söylim.

asus maximus formula anakart
3870x2
4x1 gb ocz ram
wd raptor 10.000 rpm hdd

sistem kullanıyorum  inanın bir çok sorunla karşılaştırdım pach dir yamadır bilmem nedir..  bırakın 32 bit vistayı ben xp pro sp3 kullanıyorum.. kafam rahat tertemizz...

Banned
04-06-2008, 13:28   |  #17  
Banlandı
48 mesaj
sakarboy
benim tek demek istediğim sizin bahsettiğiniz gibi pc ile uraşan bir kişilik değilseniz 32 bit kurmanız he kurcalar yapar eger çözerim derseniz 64 bit kurabilirsiniz... net olarak söylüyorum 64 bit grafik olsun oyun performansı olsun 32den üstün burda hemfikirim.  fakat
ben kendimden biliyorumki şöyle söylim.

asus maximus formula anakart
3870x2
4x1 gb ocz ram
wd raptor 10.000 rpm hdd

sistem kullanıyorum  inanın bir çok sorunla karşılaştırdım pach dir yamadır bilmem nedir..  bırakın 32 bit vistayı ben xp pro sp3 kullanıyorum.. kafam rahat tertemizz...

anladım teşekkürler benim bahsettiğim bu hani vistadaki görüntü xp yle arasında çok fark varmı peki oyunlarda yoksa vistaya değmezmi xp mi kullanmak bir süre daha çünkü çünkü net bağlantım olmıycağı için kalkıp dükkandan gecenin bi vakti pach aramaya çıkmak istemiyorum huzurla oyun oynayıp eşimle film izlemek istiyorum ne kadar sorunluymuş bu işler içine girmeden uzaktan bakınca bu kadar çok insanlara zarar verdiğini bilmiyordum microsoft un vista daki dirext 10 özelliği olan oyunlarda görüntü xp ye göre çok çok bi fark varmı onu açıklarmısınız

Fatih_ARMAĞAN
04-06-2008, 14:05   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

xp ye göre görüntü kalitesinde baya bi fark var vista da tabiki filmlerde ve oyunlarda grafik kalitesi daha iyi... bu tartışılmaz...