A.Ö.F sitesinden geçmiş yılların sorularnı indirin

matrax551
15-03-2008, 18:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
801 mesaj

Açıköğretimde okuyupta, bu sorun başına gelen mutlaka vardır.İşinize yarayacağını umuyorum.

arkadaşlar aöf bildiğiniz gibi geçmiş yıl sorularını yayınladı. hepiniz bu soruları pc nize kaydetmek yada çıktısını alıp çalışmak istiyorsunuzdur.
şimdi anlatacaklarımı sırasıyla yaparsanız çok kolay bir şekilde indirebilrsiniz..
.
1-Masa üstünde sınav sorularını kaydedeceğiniz bir klasör oluşturun
2-Bu klasörü açın
3-Klasörümüzün menülerinden Araçlar menüsü-Klasör Seçenekleri-Görünüm bölümüne gelelim.
4-Burada "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" yazan bölümün başındaki çentik işaretini kaldıralım. Dosyaların uzantıları artık görünecek.

5-e-ogrenme portalına TC numaranızla giriyorsunuz.
(BU İŞLEMİ İNTERNET EXPLORER da yapmalısınız.).(firefoxta olmaz)
6-Dersler bölümünden sınav sorularını sectiniz.
7-Sınav sorularını almak istediğiniz öğretim yılını sectiniz.
8-Arasınav,Final yada yıl sonu sınav sorularından birini sectiniz.
9-Sol tarafta bulunan e-kitap bölümünü tıklayıp sınav sorularını görmek istediğiniz dersi sectiniz. Sorular ekrana geldi

Şimdi buraya kadar herşey normal. Soruları bilgisayarımıza kaydetme işi bu bölümden sonra başlıyor.

10 Sorular ekranda iken internet Explorerin Araçlar====İnternet Seçenekleri======Temporary İnternet Files bölümünde Ayarlar yazan yeri tıklayın
11-Ekrana Temporary İnternet Files Klasörü gelecek.Bu klasörün içinde KitapGoster diye explorer simgesinde bi dosya var. Yan tarafta İnternet adresi bölümünde ise http://eogrenme.aof.edu.tr/KitapGoster.aspx yazıyor dosyamız bu. bu aslında aspx sayfa değil uzantısı aspx diye yazılmış ekranda sınav soruları olan dosyamız.
12- Bu dosyayı sağ tuşla tıklayıp kopyala diyoruz.
13-Masaüstüne Sınav Soruları diye bi klasör oluşturduğumuzu varsayalım. Bu klasörün içerisinde sağ tuşa basıp yapıştır diyelim.
14- "KitapGoster[1].htm" şeklinde dosyamız kopyalandı. Bu dosyanın adını mesela girişimcilik dersinin sınav sorularına baktığımız varsayalım girisimcilik.swf olarak değiştirelim. Tabi siz hangi soruyu actıysanız dosya adını ona göre verin ama sonu yanı uzantısı .swf olacak
15-Sınav sorularına ait dosya artık bilgisayarınızda. Diğer sınavlarıda aynı yöntemle yapacaksınız. Dosyamızın adı hep aynı KitapGoster.htm siz hep bu dosyanın adını değiştireceksiniz.

16-Şimdi bu dosyaları nasıl açacağınızı anlatacam.

Bunun iki yöntemi var birincisi bu uzantısı swf olan dosyaları İnternet Explorer'in üzerine sürükleyip bırakmak. ( size ActiveX ile ilgili bi uyarı verecek siz onaylayın.)
ikincisi ise http://download.macromedia.com/pub/f...er_9_debug.exe
adresindeki dosyayı bilgisayarınıza indirip swf uzantılı dosyaları bu program ile acmak. Açılan dosyalarda Yazıcı simgesinin geldiğinide göreceksiniz isterseniz açtığınız bu dosyaları yazdırabilirsinizde...

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 15 Mart 2008 18:41
fanatik_gs
15-03-2008, 18:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
111 mesaj

teşekrüler ama ben sbs ,ye hazırlanıyorum