ABD: Phishing suçundan ilk hapis cezası

CHIP Online
06-04-2009, 19:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Romanyalı hacker, ABD'de yemleme (phishing) suçundan hüküm giyen ilk siber suçlu oldu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ABD- ... s-cezasi_11846.html

6 kişilik Romanyalı bir hacker grubu, ustaca hazırlanmış bir yemleme (phishing) saldırısı düzenlediler. E-posta hesaplarını ele geçirdikleri çok sayıda kullanıcıya bankalarının sisteminde meydana gelen bir veri tabanı arızası yüzünden hesapların silindiğini ve belirtilen süre içerisinde e-postadaki adrese girerek hesaplarına ulaşmazlarsa, hesap bilgilerinin silineceğini söyleyen bir e-posta gönderdiler. Benzer diğer yemleme saldırılarının tersine çok düzgün bir dille ve son derece inandırıcı bir şekilde hazırlanmış e-posta sayesinde sahte adrese giren kullanıcılardan 150 bin dolar çalmayı başardılar.

Aralarında PayPal, Citibank, JPMorgan Chase ve US Bank'ın da bulunduğu banka ve hizmetlerin müşterilerine düzenlenen bu saldırının ardından Interpol bu 6 kişi hakkında arama emri çıkarttı. Çetenin liderdi olduğu sanılan 23 yaşındaki Romanya vatandaşı Nicola-Roman, Bulgaristan'da yakalandı ve ABD'ye iade edildi. Kasım ayından beri devam eden mahkeme sonuçlandı ve Roman 50 ay hapis cezasına çarpıtıldı. Roman böylece ABD'de yemleme saldırısı suçuyla hüküm giyen ilk yabancı siber suçlu oldu. Diğer 5 kişinin aranmasına devam ediliyor.

Tüm konu: ABD: Phishing suçundan ilk hapis cezası

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce yemleme saldırıları ne kadar tehlikeli?

H@ckerCesur
06-04-2009, 19:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

2000 yılında ben de fakeye düştüm. Zaten sonra araştırdık bu hackerlik işlerini.
yemleme saldırıları en etkili saldırı şeklidir. Ustaca hazırlanmış bir fakeye herkes düşebilir. Bir dönem FBI bile fakeye düşmüştü.

Fakat 2. kere düşmemek gerekiyor. Mesela ben o yıldan beri sayısız yemleme yapılmasına karşın bir tanesine bile düşmedim. Bundan sonra da düşecegimi sanmıyorum. Herşey bilinçli kullanıcıda bitiyor.

Banned
06-04-2009, 21:41   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj

en iyisi bu kadar ciddi işleri muhatabı ile(bankaysa banka başkasıysa başkası) yapmalı...en azından şimdilik...

Selçuk İslamoğlu
06-04-2009, 21:57   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Türkiye'de "Bilmemne Mail Bankası" gibi satış yapan insanlara da 20 yıldan, müebbete özel bir yasa tasarısı bekliyorum ama nato kafa nato mermer, bu politikacılarla, "bilişim profesörü" diye tuttukları ve yasaklamadan başka bir şey getirmeyen profesörlerle zor.

Kapalı Hesap (79876)
06-04-2009, 22:04   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,252 mesaj

Ya bunlara nasıl inanırlar. Hiç bir banka bu tür işlemleri mail ile yapmıyor. Bence ceza yönteminden çok halkı bilinçlendirmek önemli.
Kredi kartını kapan internetten alışveriş yapmaya koşar, Alakasız şeylere şüphelenir. Bu maillere inanır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 06 Nisan 2009 22:07