Acer Aspire 5755G'deki birtakım sorunlarım

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mcgokduman
24-07-2013, 11:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

1- İyi günler, başlıktaki laptop'a sahibim. Deneme amaçlı ve öğrenmek için arka kapağını açtım ve HDD ile RAM'leri çıkarıp taktım. Bu işlemden sonra bilgisayarım normal çalıştı ancak fanından rahatsız edici sesler gelmeye başladı. Çözüm olarak fanların temizlenmesi gerektiğini duydum. Ancak laptop'umu bilgisayarcıya vermeden kendim de temizleyebilir miyim? 

2- Aynı laptop'ta ekran kartı sürücülerini yükleyince bilgisayarın açılışı ve hızı yavaşladı. Ekran kartım nVidia GeForce GT 630M. Sürücü olarak: Intel HD Graphics sürücüsünü, nVidia'nın sürücüsünü ve GeForce Experience yazılımını yükledim. Fazladan yüklediğim sürücüler var mı, ve bu kasmanın sebebi nedir? Gereksiz oyun ve programlarımı sildim, başlangıcı ayarlamak için "msconfig"te de ayarlamalar yaptım.

3- Notebook'umda ilk başta Win7 Home Premium (64-bit) yüklüydü. Ama ben formatlayıp Win7 Ultimate kurdum (64-bit). Biraz daha uzman çalışmalar yaptığım için Home Premium'un özelliklerinin yetersiz olacağını düşündüm. Ancak karşılaştırınca Home Premium'a geçebileceğimi farkettim. İşletim sistemini daha hafifiyle değiştirmek performans avantajı sağlar mı?

Konuları bölmemek için beraber yazdım. Yanlış yere konu açtıysam kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

Sistem Bilgilerim
  • Acer Aspire 5755G
  • Windows 7 Ultimate 64-bit
  • Intel i5-2430M
  • nVidia GeForce GT 630M
  • Realtek ALC269
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 4096 MB
  • - Bilmiyorum -
  • - Tabletim yok -
murat5038
24-07-2013, 15:48   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Fanı temizlemek için bilgin olması lazım sonra toplayamazsan veya eksik bişey takarsan bilgisayara zaar verip açılamamasını sağlarsın.

Bilgisayarcıya vermende fayda var. Macun yenilemesi de yapılması gerekebilir.

Sürücüler ile ilgili yükleyeceğin pek bişey yok Eğer doğru süürmleri ve uyumlu ise.

İşletim sistemin için home pre yeterli geri dönüş yapabilirsin ultimate servisleri ile home pre servisleri ve özelliklerinden düşüldüğü için daha az ram harcıyacaktır.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bahoo06
24-07-2013, 15:57   |  #3  
bahoo06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
110 mesaj

fanı yerinden oynattıysan fan tam oturmamıs ondan da sesli çalışıyo olabilir eğer sen laptobu tekrar topladıktan sonra basladıysa.

Bendede 5742g var pek memnun değilim açıkcası , yüklediklerinle pek alakası olacagını sanmıyorum.

Alalı uzun süre olduysa macun ve fan temizliği şart (bende daha yapmadım üşeniyorum :P)

bahoo06 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]