ACIL = codec yüklendi - ses çalışmıyorr ?

LeroanZ
24-04-2009, 23:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
164 mesaj

arkadaşlar sanırım birkaç codec deneme sonucunda bilgisayarımdan ses çıkmıyor hatta şu anda tamamen disable durumunda.
on boarda bağlı ses sistemim fakat biosta şöle bişi buldum ordada aliza mı ne audio yazıo otomatik şeklinde.

program ekle kaldırdan codec ile ilgili herşeyi sildim...
biosu çorba ettim...
ses kartımı tekrar yükledim ama ses çıkmıyor ?
on boardın ses kartı yanmış olabileceğinden şüphelenmeye başladım ?

Son Düzenleme: LeroanZ ~ 25 Nisan 2009 14:19
raptorcengiz
25-04-2009, 10:44   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
70 mesaj

ses kartını tamamiyle kaldırıp sonra yeniden yuklemeyi dene. oda olmazsa bios güncellemesi yaptıktan sonra tekrar dene.

LeroanZ
25-04-2009, 14:19   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
164 mesaj

arkadaslar ben bios update filan da denedim olmadi bilgisayarimda tum sesler disable durumunda onboardin esi yanmis olsa nasil anlarim nasil acarim _ acil

Mustafa@PC
25-04-2009, 17:59   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Onboard ses kartı öyle kolay kolay yanmaz.

İlk başta biosu default yap.

Daha sonra güvenli modda tüm codec ve ses sürücüsünü kaldır pc yeniden başlarken normal modda başlat,ses kartının sürücüsünü yüklemeden önce aygıt yöneticisinin en başındaki bilgisayar işaretine sağ tıkla donanım değişiklilerini tanı de.

Sonra ses kartı sürücüsünü yada sürücülerini yükle.

OnlyMann
25-04-2009, 18:05   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

önerim:

ses kartı sürücüsünün sitesinden son sürümünü yükledikten sonra anakart sürücüsünü de yeniden yüklemeniz ve bilgisayarım sağ tuş özellikler donatılar aygıt yöneticisinden ses kartı tanımlarını kontrol etmeniz. orada ne gözüküyor.

Bu arada medya kayıt cihazlarıyla ilgili yüklenen herhangi bir kayıt programı (örnek ses kayıt görüntü kayıt programı gibi) varsa ses kartı sürücülerini bozmuş veya ses kartını kapatmış olabilir.

kays
25-04-2009, 18:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

senin bilgisayarında ne kadar drive varsa hepsini sil sonra eilk olarak sesi yükle sorna diğer diriveleri yükle eğer bu şekilde proplem yaşarsan bir tane ses karıtı alır onu takarsın tabi biraz basit bir yöntem ama ne yaprsın... eğer oda olmassa bilgisayarına format at tertemiz yap ilk yapacağın ses driverini tanıtmak olsun