acil yardım lütfen....!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
serkansatuk
02-09-2005, 11:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Bu sorunu buraya mı yazmam gerekiyor bilemiyorum....!

Yazı biraz uzun kusura bakmayın ama yeterince açıklama yaparak anlatmaya çalıştım.

Bilgisayarımın özellikleri:

intel celeron 1.7 ghz
2x256MB 266 MHZ DDRAM
Gigabyte GA8SR533-P anakart
80 + 30 GB HDD
Samsung 52x32x52 CD RW
64 MB GeForce 2 MX400 ekran kartı

Öncelikle şunu söyliyim. Bilgisayarımı 2 senedir sorunsuz kullanıyordum. Son 3 gündür böyle bir sorunla karşılaştım. Sorun

şu:

İşletim sistemi windows XP yi kullanıyorum. Visual basic te program yazarken mouse'la formu tutup boyutunu büyüttüğümde

bilgisayar tamamen kilitlendi ve ne Ctrl+Alt+DEL ne de klavye hiç birşey işlemez oldu. Reset attım tekrar kullanmaya

başladığımda aynı şekilde kitlenmeler devam ediyordu. windows xp yi yeniden kurdum service pack 2 ile beraber.

"ekran kartımdan mı kaybaklanıyor acaba" diye son sürücüleri yükledim. gerçi 3 güne kadar sorunsuz çalışıyordu. şimdi oyun

oynamayı bırakın windoıwsu bile kullanamıyorum.  

"acaba uzun zamandır içine toz dolduğundan mı ki" diye içini açıp komple tozu temizledim. bir baktım ekran kartının fanı

çalışmıyor. tozdan sıkışmış. temizlediysem de fayda etmedi. gittim yeni bir fan alıp taktım ekran kartına. sorun hala devam

ediyordu.

"Ekran kartı bozuldu mu ki" diye başka bilgisayara taktım ekran kartımı sorunsuzca oyunları falan oynatıyordu.

Sonra aklıma RAM ler geldi.
"RAM lerde mi bir sorun var" diye düşündüm. başka bir bilgisayara bendeki ramleri taktım. onda yine kitlenme olmadı.

İşlemciden şüphelendim. işlemciyi de söküp başka bilgisayara taktım. yine sorunsuz çalıştı. en son harddiskleri tek tek söküp

denedim, başka bilgisayarda çok güzel çalışıyor.

denemediğim bir tek anakart kaldı. Dedim acaba lehimlerde falan mı oynama var diye anakartı söktüm AGP yuvasındaki lehimleri

falan kontrol ettim. sorun yok lehimlerde.

Sonra gittim bilgisayarıma windows 98 i kurdum. Aaaa çalıştı. hem de oyunlar da mükemmel çalışıyordu. ne kitlenme ne birşey.

sonra Windows Millenium u kurdum. O da sorunsuz çalışıyor. ama "98 ve Me"  benim ihityacımı (programlamada) karşılamadığı

için mecburen en azından windows 2000 kurmam gerekiyordu. windows 2000 i kurdum. o da sorunsuz çalışıyor. 3 boyutlu oyunlar

da müthiş çalışıyor. Windows XP yi tekrar kurdum heralde düzeldi diye. kurulduktan sonra ilk açlışta görev çubuğunda çıkan

uyarı baloncuğuna kapatmak için tıkladım ve yine kitlendi. SP1 li windows XP yi kurduğumda aynı sorun devam ediyor. XP ile ne

alıp veremediği var anlayamadım :-)

Bu arada şunu da söyliyim. Panda Titanium 2005 v4.02 ile taratma yaptım virüs bulamadı. (güncellenme tarihi 03.08.2005)

internetim yok. normalde panda kurulu değil bilgisayarımda. sorun çıkınca kurdum tarattım.

Ben bu sorunu çözemedim. şuan mecburen windows 2000 kullanıyorum. ama 2 senedir sorunsuz kullandığım XP niçin böyle bvir

sorun yaptı anlamıyorum.

Şimdi tutup anakartı da değiştirmek istemiyorum. (Öğrenciyim bir sürü sıkınıtıya gireceğim şimdi anakart alırsam) Lütfen bana

yardımcı olun.

jaina
02-09-2005, 16:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Kardeş sen resmen kendi sorunun söyleceğim herşeyi denemişsin.

Sana denemende yarar gördüğüm birşey daha var;

Kendi bilgisayarındaki PSU( Güç kaynağını kontrol et, başka bilgisayarda deneme, başka PSU yu kendi bilgisayarında dene.)

Ayrıca sonra bilgisayarından tek tek bütün parçaları çıkar
Üstünde sadece minimum olması gereken parçalar kalsın.
Yani optik okuyucuları, ikinci harddiski, iki ram varsa birini, pci kartlarını çıkar ne olacak.

Kolay Gelsin

darkstar
05-09-2005, 01:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

kardes ben senin sorununu yeni okudumda yanliz sana soyle bisey soylim senin sorununun anakarttan kaynaklaniyo olma ihtimali cok cok az... diyelim ki oyle eger oyleyse senin cmosu sifirlaman sorunu kesinlikle cozecektir. bunu ya cmos jumperindan yada bios pilini cikaripta iki teli tornavida yada metal biseyle kisa devre yaptirman sorunu cozecektir tabiki sorun anakartindansa.. sorunu bu sekilde cozemezsen sadece ana bilesenler dursun ram, islemci, ekran karti, bide hdd ve cdrom geri kalan bilesenleri cikarip oyle kurmayi dene biostan eger varsa onboadd olan seyleride kapat ses, lan Vb. boylede cozulmeme ihtimali oldugunu zannetmiyorum