Açılışta Görüntü Gelmiyor

Mordorfields
18-08-2010, 13:14   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Slm
Bilgisayar Özellikleri:
asus m3a32 mvp deluxe
amd phenom 9600 quadcore black edition
1 gb geforce 250 e edition ekran kartı
4 gig ddr2 ram
tagan 900w psu
windows 7 64 bit
4 x hd

Arkadaşlar 3 hafta önce film izlerken birdenbire ekran karardı ve 2006 da topladığım bilgisayar reset etti. Başlarken ekrana hiç görüntü gelmedi (Bios yazısı dahil) ve 2 kısa 3 uzun bip (hatırladığım kadarıyla. Belki 6 dır) verdi. Ekranda simsiyah kalakaldı. Açıp kapama denemelerim sonucunda ekrana görüntü geldi. 1 saat kadar windows çalıştı sonra aynı şey oldu ve görüntü hiç gelmedi. Bios pilini çıkarıp taktığım detayını da söyleyeyim. Neyse bilgisayarcıya götürdüm abi ekran kartın (ati 2900xt) gitmiş dedi. Ben de nvidia 250 aldım. herşey düzeldi yeniden windows 7 yükledim. Driverları kurdum vs. Dün aynı şey yine oldu. Bilgisayarı 10 dakika kapalı bıraktım sonra açtığımda herşey normaldi. Bu arada Bios eskiymiş driverını yeniledim.

Acaba sorun ne olabilir? Anakartta mı sorun var? Anakartın windows 7 driverları yok mesela bende vista 64 yükledim. Ayrıca hdnin teki bir iki kez reset etti. Bir diğer gariplik de pencere renklerinin kendi kendine değişmesi.(Sonra düzeldi)

Teşekkürler vakit ayırdığınız için

Sails_42
18-08-2010, 14:34   |  #2  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

İşlemcinizin ısısını kontrol ettiniz mi... İşlemci aşırı ısındığı için kapanıyor olabilir... Eğer işlemci sıcaklığınız normalse ( masaüstünde işlem yaparken ortalama 45-60 C arası...) ekran kartını da değiştirdiğinize göre sorun muhtemelen anakarttandır... Yine de Hard Disk'i başka bir bilgisayarda deneyerek sorunun ondan olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz...

Mordorfields
21-08-2010, 15:39   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

pfn list corrupt - ırql not less or equal hataları alıyorum. Film izlerken reset atıyor şimdide bilgisayar. Driver problemi gibi gözüküyor.
EDIT: Ekran kartı sürücülerini güncelledim. 1 kez memory management hatası verdi o kadar. 2 gündür sorun yok
Teşekkürler

Son Düzenleme: Mordorfields ~ 23 Ağustos 2010 11:47
bosluk
23-08-2010, 11:59   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Sürücüden ziyade sorun donanımsal malesef. Zaten IRQ LESS hatası alıyorsanız probleminiz yeni sürücüler, baştan başlatma, vs.. ile biter gibi olacak ama en yakın zamanda geri gelecektir.

Sorun ise ciddi anlamda karışık. Öncelikli etkilenen şeyler hafıza modülleri oluyor. Bunları tek tek çıkartıp geri yerleştirin yerlerine. Hatta sistemi açın, bir 10 dakika açık tutun ve kapatıp hemen hafıza modüllerinize dokunun. İçlerinden mutlaka 1 ya da 2'si fazla ısınıktır. Onları çıkartıp bilgisayarı tekrar açın ve kontrol edin. Bu işlem IRQ hatalarını %80 oranında gideriyor, ki sizde 2 kısa 3 uzun bip vermiş sistem, 2 kısa bip sesi genel olarak hafıza problemi demektir. Ekran kartınızı yüksek ihtimalle boşuna değiştirmişsiniz (ki emin olun ülkemizdeki hiçbir bilgisayarcı sizden fazla şey bilmiyor donanımlar hakkında). 

Bunun dışında bu tarz hataların diğer bir nedeni de sabit sürücüler oluyor. Özellikle kötü sektörler ya da hatalı ayarlanmış partisyonlar da bu hataları (ki yine özellikle pfn list corrupt hatasını) çıkartabiliyorlar.

O yüzden bir dahaki sefer ekran kartına bakmadan önce diğer donanımlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Emin olun işlemci ve ekran kartı, ülkemiz bilgisayarcı ve forumcularının çoğunun düşüncelerinin aksine kasa içerisinde duran ve kullanım ömrü en yüksek parçalar...