açılışta takılma + harddisk sorunu

HPQ-User
23-04-2008, 09:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sabahattin sormuş:
sorunum şu; bilgisayarımı yaklaşık 2 ay önce aldım...hd2 samsung benim eski pc de kullandığım ve yeni pc de slave olarak kullanmak istediğim hd...hd2 olmadan xp yüklemesinde bir sorun yok, sata'ya sorunsuz xp mi kurdum fakat iki hd takılıyken xp kuramıyorum...xp kur dosyalarını yükledikten sonra mavi ekranda iki hd de gözüktüğü halde kur dosyalarını kopyalayamıyor...xp yi yeni hd sataya kurmak istiyorum...ancak eski ide harddisk bağlıyken kuramıyorum...

sadece yeni sata harddisk bağlıyken xpyi kurup, ideyi daha sonra bağlıyorum...pc sorunsuz çalışıyor...açılış hızı iyi, oyunlarda hiç bir sorunum yok...bu yüzden bu sorunu fazla üstelemiyorum...ama çözümü varsa çok sewinirim...

asıl sorunum şu; sorun pcyi açtığımda siyah beyaz sistem özelliklerinin yazdığı yerde bazen takılıyor...aç kapa yapıyorum geçiyor...ama genelde monitorü aç kapa yapmazsam takılma geçmiyor...ekranım eski crt flat onu yenilemedim lcd biraz pahalı geldi, dvı çıkışlı almak istediğim için daha uygun bir zamanda alıcam...ekranım analog olduğu için dönüştürücü ile bağlıyorum hd3600 kartıma...

açılıştaki sorun sizce hd lerden mi yoksa ekrandan mı yoksa neden?yardımcı olursanız çok sewinirim, sinirlerim haşat oldu bu yüzden :D

ayrıca bios ayarlarım:floopy almadım ihtiyacım olmadığı için o disable...boot listesinin başınada cdrom dan sonra sata harddiski mi koydum...ide slave olarak ayarlı...sata da; slave, master olayı yazmıyor biosta, ben sata harddiski port 1e bağladım..dvdromum da sata ve port 2de bağlı...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
sistem xp sp2
biostar ta770 a2+
amd 64 x2 4800+ 2.50 ghz
2.00 gb ram ddr2 800 dual kingston
hd3600 sapphire
hd1 sata western digital 320 gb xp bunda yüklü
hd2 ide samsung 250 gb
lg t710 bh crt flat 17"

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.12;MEGAUPLOAD 1.0

Banned
23-04-2008, 10:26   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bana sorununuz disk yapılandırmanızdan kaynaklanıyormuş gibi geldi.IDE diskinizi çıkartıp sistemi açtıktan sonra disk yönetimine eçerek c diskinizi seçip sağ tıklayıp sistem diski olarak aata seçeneğini seçin.Böylece SATA HDD nizin sadece önyükleme diski olup IDE diskinizin sisyem diski olarak görülüyor olma ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Yapabilecekseniz IDE diskinizi bilgisayarınız açıkken takın ve bu şekilde biçimlendirin, artık sorun oluşturmayacaktır.

Alibaba
23-04-2008, 11:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

diski sökerek kuruluş yapman daha sağlıklı, taktıktan sonra kullanımda bir sorun yaşamıyorsan merak edecek birşey yok.
yazılım ve donanımlardaki nesil farkları ve karmaşıklıklar bu tip çözümleri gerekli kılıyor.
zaten sistem kuruluşları profesyonellerin işidir, amatörce yapanlar bu tip çözümlere şüpheyle yaklaşabilir. işin mutfağında olmakla yemek masasında olmak farklı şeyler.

bilgisayarın açılırken birşeyler yazdığına göre takılmanın sebebi monitörün değildir. tam hangi aşamada takılıyor yazmamışsın. biostan quick boot özelliğini kapatırsan ve bios detay döküm özelliğini açarsan daha rahat anlaşılır.
monitorler pasif bileşenlerdir, tek yönlü bir iletişim için vardır. monitorden sadece frekans ve çözünürlük kapasitesiyle ilgili bilgi alınır ama bu işlem yüzünden bilgisayarın donması gerekmaz. bilgisayarın donduğunda, capslock numlock tuşları çalışıyor mu? control-alt-del tuşu resetlemene izin veriyor mu? bunlar olabiliyorsa bilgisayar donmuyor bir cihazla anlaşmaya çalışırken oyalanıyordur.

Alibaba
23-04-2008, 11:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

biostar sitesinde BIOSunun daha güncel sürümü varsa ve indirip kurarsan iyi olur.

henryblack
23-04-2008, 19:06   |  #5  
Yeni Üye
28 mesaj

alibaba ve khramn öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim...ben sabahattin sormuş Kahkaha ...

khramn
Bana sorununuz disk yapılandırmanızdan kaynaklanıyormuş gibi geldi.IDE diskinizi çıkartıp sistemi açtıktan sonra disk yönetimine eçerek c diskinizi seçip sağ tıklayıp sistem diski olarak aata seçeneğini seçin.Böylece SATA HDD nizin sadece önyükleme diski olup IDE diskinizin sisyem diski olarak görülüyor olma ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Yapabilecekseniz IDE diskinizi bilgisayarınız açıkken takın ve bu şekilde biçimlendirin, artık sorun oluşturmayacaktır.
bunları en başında yapmıştım zaten arkadaşım ve şu anda yazdığın gibi sata olan sistem diski olarak ayarlı...bu konuyu alibaba çok güzel açıklamış aslında ona tamamen katılıyorum...
Alibaba
diski sökerek kuruluş yapman daha sağlıklı, taktıktan sonra kullanımda bir sorun yaşamıyorsan merak edecek birşey yok.
yazılım ve donanımlardaki nesil farkları ve karmaşıklıklar bu tip çözümleri gerekli kılıyor.
zaten sistem kuruluşları profesyonellerin işidir, amatörce yapanlar bu tip çözümlere şüpheyle yaklaşabilir. işin mutfağında olmakla yemek masasında olmak farklı şeyler.
alibaba pc ilk açılınca ram ve işlemcinin yazdığı ilk siyah beyaz ekranda kalıyor...dediğin gibi numlock ve ctrl+alt+del tuşlarını kontrol ettim fakat takıldığında onlarda yanıt vermiyor, sadece f lock tuşuna basınca onun ışığı yanıyor.. caps lock ve numlock tuşlarının ışığı yanmıyor ctrl+alt+del işe yaramıyor...

çok gıcık bir durum...ve her açılışta yapmıyor bunu dört açılıştan birinde belki...ilk ekranda kitlenince kasadan reset yapınca aç kapadan sonra yine aynı yerde kalıyor...ancak açma kapama düğmesinden kapatıp açınca geçiyor.

bios da quick boot özelliği açık durumda ayrıca altında numlock ile ilgili birşey var o da açık durumda...

boot sıralaması da
birinci sata hd
ikinci ide hd
üçüncü cdrom
floopy olmadığını yazmıştım zaten
ayrıca boot other device özelliği de enable idi...

yardımlarınızı bekliyorum...

Son Düzenleme: henryblack ~ 23 Nisan 2008 19:12
K.A.Y.A.H.A.N
23-04-2008, 23:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Merhaba
Harddisklerin modelleri nerde Zonkhavadan yorum
yapmayalım modelini yazın ki kesin ve net çözüm bulalımUykulu

henryblack
24-04-2008, 00:02   |  #7  
Yeni Üye
28 mesaj
KAVAS33
Merhaba
Harddisklerin modelleri nerde Zonkhavadan yorum
yapmayalım modelini yazın ki kesin ve net çözüm bulalımUykulu
WESTERN DIGITAL 320GB 7200RPM 16MB SATAII
Samsung 250 GB 7200 RPM 8 MB IDE

modeller bunlar arkadaşım...

Son Düzenleme: henryblack ~ 24 Nisan 2008 00:03
henryblack
24-04-2008, 22:39   |  #8  
Yeni Üye
28 mesaj

kimse yok mu bana yardım edebilecek...sanırım yok...iş başa düştü desene...

skrespin
25-04-2008, 00:24   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

cok ilginc bir sorun bu; xp kurmak icin kimse alinmasin ama prof. olmaya gerek yok. zaten kendi kendisi kuruyor.

simdi cdni taktin f8 ten mavi windows ekranina geldin sana sordu ne yapmak istiyorsun. egerki iki hdye de format atmayi secmeden insala gectiysen boyle bir sey yapabilir. ( amacimiz parcalari sokmeden yazilimi yuklemek).

ikisini secerek formatladiktan sonra sectigin surucuye windowsu kurmasi gerek.

yalniz bence sormamiz gereken sen bu hd leri nasil birbirine bagladin.
raid 0 yada raid 1 mi ?

belki hata bu hd lerini birbirine nasil bagladigindadir!

Kolay gelsin

henryblack
25-04-2008, 01:23   |  #10  
Yeni Üye
28 mesaj
skrespin
cok ilginc bir sorun bu; xp kurmak icin kimse alinmasin ama prof. olmaya gerek yok. zaten kendi kendisi kuruyor.

simdi cdni taktin f8 ten mavi windows ekranina geldin sana sordu ne yapmak istiyorsun. egerki iki hdye de format atmayi secmeden insala gectiysen boyle bir sey yapabilir. ( amacimiz parcalari sokmeden yazilimi yuklemek).

ikisini secerek formatladiktan sonra sectigin surucuye windowsu kurmasi gerek.

yalniz bence sormamiz gereken sen bu hd leri nasil birbirine bagladin.
raid 0 yada raid 1 mi ?

belki hata bu hd lerini birbirine nasil bagladigindadir!

Kolay

konu tamemen farklı arkadaşım sen yanlış anlamışsın olayı...oraları geçtik, sadece açılışta ki takılma şu anki sorun...

Kapalı Hesap (34907)
25-04-2008, 08:47   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım senin sorunun

Çözüm:1.Bios unu güncelle (tüm donanımlarınıda güncellemen gerekir.)
ayrıntılı bilgi için: https://www.chip.com.tr/forum/Tum ... eme-ler_t30152.html

Çözüm:2.XP ni Yeniden yapılandırın XPCD ni tak Başlat/çalıştır/sfc scannow/Enter sistemini yeniden ONARSIN.

Çözüm:3.Aygıt yöneticisinden HDD nizi ve donanımlarınızı kontrol ediniz.sorunlu olabilir.sorunlu ise yeniden donanımınızı kaldırın PC nizi yeniden başlatın.