ACPI 2.0 nedir?

rasit_aksu
01-02-2007, 01:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
94 mesaj

asus p4p800-x anakartımın biosunda ACPI 2.0 diye bir seçenek var bu nedir, ne işe yarar.

Son Düzenleme: rasit_aksu ~ 01 Şubat 2007 02:08
viking20
01-02-2007, 10:46   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Advanced Configuration & Power Interface (ACPI) spesifikasyonu, Tak ve Çalıştır fonksiyonelliğini taşınabilir, masaüstü ve sunucu sistemler için birleştiriyor. Microsoft'un Operating System Directed Power Management (OSPM) tanımlamasındaki kilit özelliklerden birisidir. OSPM ile, işletim sistemi ne zaman güç tasarrufuna geçileceğine ve BIOS da nasıl güç tasarrufu yapılacağına karar verir. Bu iki parça, azami güç tasarrufu için birlikte çalışır.
ACPI nedir?
ACPI neden önemli?
ACPI nasıl tasarlanmıştır?
APM ile ACPI arasındaki farklar nelerdir?
ACPI, Tak ve Çalıştır fonksiyonelliğini nasıl destekler?
ACPI Desteği ve Logo Gereksinimleri
LogoPlus ACPI
Gelişmiş ACPI
ACPI Gömülü Kontrol Aygıtı Desteği
ACPI nedir?
ACPI, anakart aygıtlarının özelliklerini yönetmek için işletim sistemi tarafından kullanılan donanım ve yazılım arabirimlerini tanımlar. ACPI, APM ve PnP'den iki temel özellik ile ayrılır:
BIOS tarafından sunulan destek kodu, saf assembly kodu yerine AML (ACPI Machine Language) ile yazılmıştır.
BIOS, güç yönetimi ve kaynak yönetimi için kuralları ve gecikmeleri belirlemez.
ACPI neden önemli?
Advanced Power Management (APM) ve Plug and Play (PnP) yerine ACPI kullanmak, aşağıdakiler gibi bazı avantajlar sağlayacaktır:
Taşınabilir, masaüstü ve sunucu sistemlerdeki aygıtlar ve güç yönetimi için güçlü bir PnP ortamı
ACPI'nin Microsoft'un olmayan işletim sistemlerinde de gelişmesine izin veren açık bir İşletim Sistemi Mimarisi. Bu mimari ayrıca ACPI uyumlu işletim sistemlerinin standart olmayan donanımla çalışması için de ortam sağlar.
Yeni ürünler ortaya çıkması için yepyeni imkanlar
ACPI dili kullanılarak geliştirici tarafından tanımlanan kontrol yöntemleri

---
Advanced Configuration & Power Interface [ACPI]
Frequently Asked Questions:

---
ACPI

ADVANCED CONFIGURATION AND POWER INTERFACE SPECIFICATION 2.0c
ADVANCED CONFIGURATION AND POWER INTERFACE SPECIFICATION 2.0b
ADVANCED CONFIGURATION AND POWER INTERFACE SPECIFICATION 2.0a
ACPI FAQ

Son Düzenleme: viking20 ~ 01 Şubat 2007 10:59