Administrator belası..! Yardım edin lütfen

Hafiye
02-09-2011, 18:18   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
72 mesaj

Benim uzun süredir üstesinden gelemediğim, hiçbir apaçık bir bilgiye ulaşamadığım bir sorunum var. Sorun şu;
Bilgisayarımı kaç kere bütün sürücüleri sıfırlayarak yeni baştan kurarsam kurayım, kurulumun sonlarına doğru bir kullanıcı adı ister ya hani, işte o kısımda "Administrator" ismini kullanmak istediğimde "zaten böyle bir kullanıcı isminin var olduğunu, Administrator ve Quest haricinde bir kullanıcı ismini seçmem gerektiği" uyarısını alıyorum. Farklı bir isim kullanarak yüklemeyi tamamlıyorum. Bilgisayarı normal bir şekilde başlattığımda sadece benim belirlediğim kullanıcı hesabını dikkate alırken, bilgisayarı Güvenli Mod'da açtığımda karşıma iki kullanıcı ismi çıkıyor; birisi Administrator, diğeri yeni kurulum esnasında ismini benim belirlediğim kullanıcı hesabı. Güvenli Mod'da yola kendi belirlediğim kullanıcı ismiyle devam edip, "kullanıcı hesapları"na göz attığımda, benim hesabımı ve Quest'i gösteriyor. Güvenli Mod'da yola Administrator hesabıyla devam edip  "kullanıcı hesapları"na göz attığımda, kullanıcı hesabı penceresinde hiçbir kullanıcı hesabının ismi yer almıyor; bomboş bir pencere yani.
Internetteki araştırmalarıma göre, bilgisayarlarına "Administrator" olarak giriş yapamayanlara önerilen şu ;
Bilgisayarı normal bir şekilde başlatın, kullanıcı hesapları sorgusu geldiğinde "ctrl + alt + del" tuş takımına iki kez üstüste basın, karşınıza çıkacak ismi silerek, Administrator yazın ve böylece giriş yapın.
Evet, bu öneriyi dikkate alarak farklı zamanlarda defalarca denememe rağmen, Administrator olarak giriş yapmak istediğimde, karşıma çıkan kısa uyarı mesajında "kısıtlı" ve "erişim" kelimeleri geçiyor. Zannederim, benim oluşturduğum kullanıcı hesabının yönetici yetkilerine sahip olmadığını ifade etmeye çalışıyordu. Bilgisayarı normal bir şekilde başlatıp, kendi oluşturduğum hesapla giriş yapıp, Kullanıcı hesapları'ndan hesap türüme göz attığımda Yönetici olarak gözüküyor; ama Administrator hesabında kurulum esnasında oluşturduğum hesap türümün Yönetici mi, yoksa Kısıtlı Kullanıcı mı olduğunu haliyle ( Güvenli Mod'da yoluma Administator hesabıyla devam edip Kullanıcı hesapları'na göz attığımda karşıma bomboş bir pencere çıktığından ) bilemiyorum.

Son Düzenleme: Hafiye ~ 02 Eylül 2011 18:19
Hafiye
02-09-2011, 18:26   |  #2  
OP Üye
72 mesaj

Eklemeyi ununttuğum bir husus ;
Bilgisayarı normal bir şekilde başlatıp, kullanıcı hesabı seçim bölümünde ctrl + alt + del tuşlarına iki kez üstüste basıp, benim seçtiğim ismi Administrator olarak değiştirip giriş yapmak istediğimde karşıma çıkan, içerisinde "kısıtlı" ve "erişim" kelimelerinin geçtiği kısa uyarı mesajını tam olarak anımsayamıyorum.

Hafiye
04-09-2011, 00:58   |  #3  
OP Üye
72 mesaj

Konu hakkında ( benim belirttiklerim hâricinde ) - zerre kadar da olsa - bilgisi olan yok mu? 
Bugün bilgisayarı bir kere daha yeni baştan bütün bir hâfızayı sıfırlayarak kurdum; ama başlangıçta, kullanıcı ismimi Administratır olarak eklemeyi unutmuşum. Bilgisayarın kurulum işlemi bittikten sonra, Hesap Bilgileri'nden kullanıcı ismimi Administrator olarak değiştirmek istediğimde ayniyle şu uyarıyı alıyorum ; 'Administator' adında bir hesap zaten var. Farklı bir ad girin.
Ayrıca bakınız ;

Son Düzenleme: Hafiye ~ 04 Eylül 2011 00:58
Kapalı Hesap (221406)
04-09-2011, 01:15   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj

başlat / çalıştır /   lusrmgr.msc  komutunu yaz kardeşim sonra users çift tıkla /  istediğin kullanıcı hesabını sil ... yeniden başlat istediğin kullanıcı hangisi ise onunla giriş yap /  

bilerek bi hesap açıp bizzat denedim / başka türlü silinmez 

Hafiye
04-09-2011, 03:54   |  #5  
OP Üye
72 mesaj

Yardımın için teşekkür ederim arkadaşım; ama nasıl bir sorunsa bu, çalıştıra mesajında belirttiğin ifâdeyi yazınca şimdi de aşağıdaki uyarı çıktı.

Ortaya çıkan bu aşamayla ilgili bir bilgin ya da fikrin var mı peki?

Son Düzenleme: Hafiye ~ 04 Eylül 2011 03:55
Hafiye
04-09-2011, 04:05   |  #6  
OP Üye
72 mesaj

Aşağıya nakledeceğim adreste, bir kullanıcı da Windows 7 yüklü bir bilgisayarında, son mesajımda yer alan uyarıya benzer bir uyarı aldığını ifâde ediyor. Bu durumda sorunun, Windows XP'nin Home Edition sürümüyle bir alâkası olmadığı anlaşılıyor. Benzer bir sorunun ifâde edildiği adres ;
http://www.r10.net/windows-7/846 ... sarisiz-hatasi.html

Son Düzenleme: Hafiye ~ 04 Eylül 2011 04:06
Kapalı Hesap (221406)
04-09-2011, 10:51   |  #7  
Kapalı Hesap
841 mesaj

http://www.kaspersky.com/kis-trial-register  bu virüs programını indir ,kur ve güncelle / tirial versin olarak 30 günlük deneme süresi olarak ayarlarını yap / sonra derin tarama yap /  eminim başka bişiylerden kaynaklanıyor / ya windows bozuk / yada virüs var / yada format attığın cd kopya veya bozılmuş olabilir / orada en azından  1 kullanıcı işaret etmesi gerekirken ,hiçbi kullanıcıya işaret etmemiş / bi terslik var

Kapalı Hesap (221406)
04-09-2011, 10:54   |  #8  
Kapalı Hesap
841 mesaj

http://www.gezginler.net/modules ... yware-free&lid=4184
bunuda indir güncelle ve tarama yap 

not = kaspersky  de dahil güvenli modda yapmayı deneyin /  kullanıcı ayarlarınızı birde güvenli modda yapmayı deneyin

Kapalı Hesap (221406)
04-09-2011, 10:55   |  #9  
Kapalı Hesap
841 mesaj

şu işlemi demek istedim :  
başlat / çalıştır /   lusrmgr.msc  komutunu yaz kardeşim sonra users çift tıkla /  istediğin kullanıcı hesabını sil ... yeniden başlat istediğin kullanıcı hangisi ise onunla giriş yap / 

Kapalı Hesap (221406)
04-09-2011, 10:59   |  #10  
Kapalı Hesap
841 mesaj

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (207958) ~ 04 Eylül 2011 11:00
Hafiye
04-09-2011, 18:22   |  #11  
OP Üye
72 mesaj
Alıntı: sayraxx  
şu işlemi demek istedim :  
İşte bu işlemi yapınca o son mesajımda belirttiğim uyarıyla karşılaşıyorum.

Kaspersky PURE yazılımını daha evvel kurmuştum. Bilgisayarımı çok kastığı ve bir türlü bitmek bilmez tarama sebebiyle sildim. Diğer önerdiğin yazılımı kullanabilirim. Aslında tarama yapmann derdime çâre olacağını zannetmiyorum; ama bir kere daha denerim belki. 
Windows'da bir sorun yok; ama tabiki virus olma ihtimâli var.
Bundan 2 sene kadar evvel, bilgisayarımla berâber gelen original Windows XP cdmi, (hangi bir sebepten ötürü bilemiyorum) dvd sürücümün  paramparça etmesi üzerine, benim bilgisayarımı üretien X şirketinin müşteri hizmetlerini aramıştım. Onlar da, vaktiyle gerçekten o şirketten bir bilgisayar satın almış olup olmadığımı teyit ettirebilmek adına birkaç soru sormuşlar, taraflarına ilettiğim doğru cevaplar üzerine, ( bilgisayarımın garanti süresinin üzerinden seneler geçmesine rağmen, kargo ücretini karşılamam hâlinde) yeni bir Windows XP ürün kurtarma dvdsi gönderebileceklerini söylediler. Kabûl ettim. Dvd'yi gönderdiler... Dolayısiyle, Windows XP dvdsi kopya değil. 

Evet, bence de muhtemelen yanlış giden birşeyler var. Daha evvel de belirttiğim üzere, benzer sorunla karşılaşan kimi arkadaşlar, kullanıcı seçimi sayfasında ctrl + alt + del tuş takımına üstüste 2 kez bastıktan, gelen ekrandaki kullanıcı ismini Administrator olarak değiştirdiklerinde başarılı bir şekilde giriş yaptıklarını, sorunlarını hallettiklerini ifâde ediyorlar. 

İşte benimkisi daha bir ilerlemiş sorun olsa gerek...

Son Düzenleme: Hafiye ~ 04 Eylül 2011 18:25
Kapalı Hesap (221406)
06-09-2011, 13:18   |  #12  
Kapalı Hesap
841 mesaj

kardeş işletim sistemini satın aldıysan cd  senindir korkma / ama  hdd  yi tamamen silip ham duruma getirdiğinde böyle kullanıcı hesapları sorunun biter /  ama tekrardan yapıyorsa hdd  de bad sektörlük bi virüs problemin var olduğunu gösterir / bence sen tekrardan bütün biçimlendirdiğin diskleri sil ve ardından tekrar yeni ham şeklinde biçimlendir / eğer tekrardan bu durumu yaşıyorsan  çok daha değişik sorunlara icabet eder, mesela hdd  de virüs olabilir / ama denemeden olmaz sen tekrardan baştan bi xp kur  bütün bölümleri sil ve tekrardan  C ve D şeklinde iki bölüm oluştur ve tekrardan sistemi kur

Hafiye
06-09-2011, 21:23   |  #13  
OP Üye
72 mesaj

Bu konu ile ilgili olarak Windows'un resmî sitesinde yer alan şu aşğıdaki sayfaya ulaştım;
http://support.microsoft.com/kb/290109/tr

İyi güzel; ama sitede yer alan "daha fazla bilgi" kısmında, sisteme güvenli mod'da ve Administrator hesabıyla giriş yapmam hâlinde kullanıcı hesaplarına erişebileceğim ve değişiklikler yapabileceğim ifâde ediliyor. Fakat ne yazıkki, sisteme yeni bir kurulumdan hemen sonra güvenli mod'da ve Administrator hesabıyla giriş yapmama rağmen Kullanıcı Hesapları'na göz attığımda hiçbir hesap gözükmüyor... 

Neyse. Belki birgün birisi aydınlatır beni ve bu sorunla karşılaşan herkesi.

Kapalı Hesap (221406)
21-09-2011, 23:23   |  #14  
Kapalı Hesap
841 mesaj

şu aklıma geldi / senin bios ta  bi problem olmalı  !!!   biosunu resetleyip tarihi sabit (doğru  ) hale getirip tekrardan save yapabilirmisiniz ./ ve tekrardan baştan bi format at.tarihini güzelce yaz güncelle/çünkü normal bi işletim sistemi böyle yapmaz. /