Adsl hat zayıflaması

Clorr
28-11-2010, 16:57   |  #1  
Clorr avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

Adsl hattımda 23.3 lük bir zayıflama var internet paketim 8mb e kadar olandan ben 2mb kullanabiliyorum en fazla ttnet i aradığımda altyapınızdan kaynaklanan bir durum diyor ama üst komşum 6mb e kadar çıkabiliyor.
Bu düşüşün başka ne nedeni olabilir evde tek telefon var başkada yok acaba nedenini bilen var mı?

yukarıda adsl durum ve istatistiklerim var.

mcafee23 ayrılmıştır
28-11-2010, 17:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Üst komşun aynı santrale bağlı olmayabilir.
Benim üst komşum farklı bir santralden bağlanıyor mesela.
Hız bende düştü mü onda düşmüyor,pop bakımı için internet santralden kesildiğinde komşum internette geziyor.
Bunu bu sayede anladık zaten ikimizde aradık santrallerimizi öğrendik.
Birimiz fatih pop birimiz z.burnu pop'tan internet alıyoruz.

Bu durumlara sık rastlanıyor.
Bu yüzden sorununuzu hallederken komşunuz ile kıyaslama yapmayınız.

Ayrıca hat zayıflaması değerleri ile hat hızınızın 2bit'ten yukarı çıkmamasının alakası yok.

SANTRALE UZAKLIĞI MAKUL OLAN HER MODEME 10 MBİT BAĞLANTI HIZI GELİR BUNUN %25'İ 2,5 MBİT YAPAR GERİYE KALAN 7,5 MBİTTİR.(Bu her tarifede bu şekildedir.Ancak 1mbit internet kullanan birisi ttnet santralinden bant genişliği programla ayarlanarak sabitlenmektedir)
Hadi bunun da kayıplara uğradığını düşünürsek 6 mbit normaldir.
Ancak santrale uzaklığınız çok ise hattınıza 3 mbit hızında bağlantı geliyor bu da 23.3 kayba uğruyorsa bu hız teknik olarak normaldir.
Müşteri hizmetlerine teknik olarak hatıınıza kaç mbit hız geldiğini ölçtürün.Bu değer düşükse yapacak birşey yoktur

Bu resimde hat zayıflaması 25 göründüğü halde tarifemin gerektirdiği hızda internete bağlanabiliyorum.

Bu yavaşlık sadece bugün olduysa pazar günü yavaşlığı da olabilir.
Pazar günleri bu tarz yavaşlıklar normal sayılabilir.
Ayrıca 8mbit'e kadar tarifesi size 8 mbit hız vereceğini taahhüt etmez.
Şu an 8mbit tarifesinin hizmet aralığı içindesiniz bu yüzden ttnet'ten bir yaptırım isteme veya diretme hakkınız yok

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 28 Kasım 2010 17:22
Clorr
28-11-2010, 17:12   |  #3  
Clorr avatarı
OP Üye
97 mesaj

Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.

Clorr
28-11-2010, 17:44   |  #4  
Clorr avatarı
OP Üye
97 mesaj

Peki benim santalimle uzaklığım yaklaşık 3-4km olmasına rağmen bana niye 2mb geliyor ayrıca benim tarifem 8mb e kadar diyelim ki ben ttnetten direkt 8mb tarife alsaydım verdiğim paraya göre hızı yine alamıyacaktım ve tarifeye bağlanırkende sizin hattınız şunu kaldırır bunu kaldırmaz gibi bi önermede de bulunmuyolar ve 8mb olsaydı hızım geri düşürme gibi bi ihtimalimde olmayacaktı ne yani santrale mi taşınıyım ben hızımın artması için :) Onların söylediklerine göre bu anlam çıkıyor altyapıları çok zayıf bence bunu saklamaya çalışıyolar. Hem bi arkadaşım ttnet de iken 8mb e kadar internet tarifesinde yaklaşık o da 6 civarı alıyordu doping e geçti 8mb alıyor şimdi madem bu hızı ulaşabiliyor ttnet neden sağlayamıyor? Hattına 3-4 tane telefon bağla bakalım hattının hızı ne kadar'a düşecek bu daha önceden ttnet in bana söylediği bişeydi zaten hattın da zayıflama olursa direkt olarak hızına da yansır.