ADSL Makalesi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Recep Baltaş
04-12-2005, 23:59   |  #1  
Recep Baltaş avatarı
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Arkadaşlar yurtta moldovyalı arkadaşım dergini yeni sayısını aldığını söyleyince hemen bakmak istedim.Aldım elime ve ön kapağa göz gezdirirken  CHIP in ADSL ile ilgili başlığını gördüm.Editörden başladım okumaya.Sonra makleyi okudum ve gerçekten böyle bir şeyin yapılması gerektiğini düşündüm.

Gerçekten artık birilerinin ADSL gerçeğini ortaya çıkarması gerekiyordu.CHIP gerçekten de üstüne düşeni yaparak kullanıcının yanında oldu.Bende bir ADSL kullanıcısıyım.ADSL hakkında düşündüklerimi dergi tamamen söylemiş.Derginin sonunda bile bu konuya değinilmiş.

Bilgi toplumu olma yolunda ilerlemek bir yana dursun  bilgimize kota konulması bana çağdışı geliyor.Gelişmiş ülkeler bir Chip (Yonga) yaparak dünyalarca ekonomi yaparken bizim bocuklu domatesler için ülkelere yalvarmamız bana garip geliyor.Bir kamyon domatesin bir Chip (Yonga) e eşit olduğu bir çağdayız,e- devlet diyoruz ama bilgiye yani günümüzün en değerli varlığına kota,limit getiriyoruz.

Artık umarım Telekomünikasyon düzelir ve ADSL sorunlaarımız kalkar.

Teşekkürler CHIP

sehrikalp
05-12-2005, 00:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
543 mesaj

CHIP bu sayıda gerçekten duygularımıza ayna olmuş. Hemen hemen bütün yazarlar bu konuya eğilmişler. Ben de dergimden bunu beklerdim. Dergimizin böyle bir savaşımda yanımızda olması ve bizi desteklemesi çok güzel. Ben de karşılık olarak COMPEX'05'e gittim ve dergimizin standında ilk yıllık aboneliğimi gerçekleştirdim. Sürekli tek tek bayiden aldığım CHIP dergisinin abonesiyim artık. Haydi CHIP birlikte daha hızlı, özgür Internete ve bilgiye...

darkstar
05-12-2005, 10:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

arkadaslar gercekten ve lanet olsun ki bu boyle ve bence telekom ozellesti artik kullanicilari somurup bi ton para kazanmadan yenilik yapmaz....

Recep Baltaş
05-12-2005, 11:22   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Maalesef dergide makalelerini okuduğum bir çok kişi de özelleşmenin bir getirsi olmadığını savunuyorlar ve haklılarda.Ancak rekabet in Türkiye için bir faydası olabilir.

theironman
06-12-2005, 09:42   |  #5  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Evet Chip'in bu konuya girmesi pekçokları gibi benim de hoşuma gitti; Türkiye'de her şey ters işliyor ve bunu bu yazı sayesinde çok açık şekilde görebiliyoruz.

Banned
17-12-2005, 21:19   |  #6  
Banlandı
1,204 mesaj

dergide gördüm caponyada 80 ytl ye gerçek 100mbit baglantı hızı veriyorlar

üstelik modem de ücretsiz ama türkiyede 512 lik ama aslında 50kbit lik baglantıyı

90 ytl ye veriyorlar arda artık uçurum demiyelim galaksi var.

adsl türk telekom tekelinden kurtulmadıkça fiyatlar da artar kimse de bunu

degiştiremez.

blackmore
31-01-2006, 12:04   |  #7  
Üye
76 mesaj

Vodafone girdiği her ülkede adsl hizmeti veriyor.Türkiye pazarında da bu hizmeti vereceği kesin gibi.Bu durumda bedevilere satılan Türk Telekom'un rekabet gücü sıfır.Ne diyelim bedevilere  bu kurumu peşkeş  çekenler utansın.:)

Banned
31-01-2006, 12:48   |  #8  
Banlandı
1,148 mesaj

arkadaşlar öncelikle sizlere katılıyorum  ama BLACKMORE kardeşimizi kınıyorum ne demek bedeviler bizler müslümanız inancımıza göre türk araptan üstün değildir arapta türkten
şu bilinmeliki böyle düşünenler kendileri bedevi dir bedevi kibar lmayan görgü bilmeyen anlamındadır araplar sizden kat kat üstünler teknolojide yanlış anlaşılmasın ben onların bu işte kazık attığını inkar etmiyorum ama bu ifadeler yanlış  
sadece belirtmek istedim...
saygılar....

darkstar
31-01-2006, 13:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

telekomu mu savunuyosun sen blackmore.... adamlar seni resmen keklik yerine koyuyo ingilterede bizim aldigimiz fiyata adamlar 2 mblik internet kullaniyolar sen rekabet diyosun birak bu isleri yaaa

darkstar
31-01-2006, 13:48   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

insallah vodafone ezer sunlarida piyasadan siler bizde rahat ederiz turklerin yapamadigini ingilizler yapsin bari....

blackmore
03-02-2006, 15:16   |  #11  
Üye
76 mesaj

Arapların uydusu bile daha yeni oldu,hangi üstünlük? Ben Telekom'u savunmuyorum,Telekom'u Lübnan gibi geri bir ülkeye satan zihniyeti eleştiriyorum.Bu Telekom eski Telekom'dan bin beterdir ve Vodafone tarafından silip süpürülecektir.

Son Düzenleme: blackmore ~ 03 Şubat 2006 15:18
darkstar
03-02-2006, 15:25   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

iyide parayi basan dudugu calar.. daha ucuza ingilizlere satilsaydi eminim herkez bi ton elestiri yapardi ulkemizin sirketlerini ingilizlere peskes cekiyorlar diye....

silip supuremicegi kesin ama insallah yeniliklere yonelmek zorunda birakir. her ne kadar ulke geriyse bile telekomu aldiklerina gore isletmeciligi biliyorlar demektir gerken yenilikleri yaparlar yapmazlarsada onlar kaybeder zaten.

blackmore
03-02-2006, 15:31   |  #13  
Üye
76 mesaj

Satılabilecek en ucuz fiyata satıldı zaten ama keşke teknolojik gücü olan bir ülkeye satılsaydı ya da hiç satılmadan Japonlarla teknolojik ortaklığa da gidilebilirdi.

bug_lavacı
03-02-2006, 19:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
318 mesaj
blackmore
Satılabilecek en ucuz fiyata satıldı zaten ama keşke teknolojik gücü olan bir ülkeye satılsaydı ya da hiç satılmadan Japonlarla teknolojik ortaklığa da gidilebilirdi.
Burada suçlu olan telekom u önceden satmayanlardır..burada hükümet muhabbeti yapmak istemiyorum ama telekom un çok daha önceden satılması lazımdı

Cem Şancı
05-02-2006, 18:56   |  #15  
Cem Şancı avatarı
CHIP Editör
35 mesaj

Telekom dışında, özel servis sağlayıcılardan ADSL hizmeti alan arkadaşlar varsa, bağlantı kalitesi hakkındaki yorumlarını duymak isterim.

TT, özel servis sağlayıcılara çok az bir kota verdiği için bu şirketlerden ADSL hizmeti alan kullanıcılara çok rastalayamıyoruz ancak bu kullanıcıların yorumları, ADSL ağırlığı TT'nin elinden çıkıp özel şirketlere geçse servis kalitesinin nasıl değişeceğini görmemiz açısından önemli.

Aytun Çelebi
05-02-2006, 19:31   |  #16  
Üye
68 mesaj

Özelleşme aslında yanlış bir kullanım, serbestleşti diyebiliriz. Çünkü işlem deregülasyon (deregulation) işlemi. Türk Telekom el değiştirdi, ve fakat başka telekomünikasyon şirketlerinin de bu işi yapabilmesine izin verildi. Sizin dediğiniz gibi, Türk Telekom önceden satılsaydı, ancak diğer telekom şirketlerinin çalışmasına müsaade edilmeseydi pek bir şey değişmezdi.

Yani yakın gelecek için hayatımızı büyük ölçüde değiştirecek sonuçlar alınmayacak olsa da, zamanla her şey düzelecektir. Bunu yapabilmek için diğer şirketlerin de güçlü bir altyapıyı oluşturmaları gerekiyor. Takdir edersiniz ki, bunun için de zaman gerekiyor. Benim naçizane beklentim, bir gün her semtte ayrı bir telefon şirketi, kablo şirketi, genişbant internet servis sağlayıcının olması. Şimdiden bu şirketlerin "lütfen bizden alın" diye aramalarını (bir nevi spam) hoşgörüyorum düşünürken, o gün geldiğinde bunları ayrıca konuşuruz :)

bug_lavacı
07-02-2006, 16:15   |  #17  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Benim daha önceden kastım fiyat oldu 10 sene önce 20 milyon dolar verilirken bugün 10 a gitti...Yoksa durum hala aynı....

Aytun Çelebi
08-02-2006, 00:49   |  #18  
Üye
68 mesaj

10 sene öncenin teknolojisiyle biçilen paha başka, bugunün teknolojisiyle biçilen paha da başka olabilir. Çağı ne kadar yakaladığı gerçeği de bu fiyatın düşük olmasında bir etken olarak görülebilir. Eğer bugün daha hızlı internet bağlantılarını daha çok aboneye ulaştırmış, bunun dışında farklı servisler sunabilmiş olsaydı, şu an konuştuğumuzun çok üzerinde bir paha da biçilebilirdi pekala.

Banned
08-02-2006, 01:01   |  #19  
Banlandı
621 mesaj

yıllardır türk telekom satılacak diye alt yapı yatırımı yapmadılar.dünyanın en pahalı telefon görüşmesi yapılan ülkelerin arasındayız.ben türk telekomun özelleştirilmesine karşıyım ama devlet elinde verimsiz çalışmamalıdır.tek yol belli bir hisseyi HALKA ARZDIR.

Aytun Çelebi
08-02-2006, 19:35   |  #20  
Üye
68 mesaj

Tekel konumundaki bir kurumun, özellikle iletişim gibi artık temel ihtiyaç sayılabilecek bir hizmet sektöründe, sahibi kim olursa olsun, rekabete açık, bağımsız ortamda çalışabilen çok sayıda şirkete karşı dezavantajı olacaktır.

Kaldı ki, hisseler halka açılsa bile, büyük hisse sahibinin söz sahibi olacağı bir durumda, hissenin halkta veya çalışanlarda olmasının da bir faydası olacağını sanmam.

Banned
08-02-2006, 21:57   |  #21  
Banlandı
621 mesaj

"bağımsız ortamada çalışan çok sayıda şirket"hangi şirketler ya?telefon adsl vs. hizmeti veren (altyapısı olan) şirketler mi var.TT nin kime karşı dezavantajı olacak.

Selçuk İslamoğlu
09-02-2006, 01:56   |  #22  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

1984 yılında Avrupa'nın tamamında yokken, Türkiye'nin her iline ulaşabilecek ISDN altyapısı hazırlandı. Altyapı tamamlandı.. ama.. nedense hiç bir zaman kullanıma sunulmadı.

Evet, yanlış okumadınız, bundan 22 sene önce.

darkstar
09-02-2006, 02:07   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

siyaset yapmayi kesinlikle sevmem, yapmiyorumda. ve bunuda kesinlikle hic bir partinin basarisi olarak gormuyorum acikcasi o partidende nefret ediyorum amaa.....

ama bu durum kesinlikle "Turgut Özal"in ne kadar ileri goruslu ve buyuk bir insan oldugunu gosterir.

bu adamin turkiyeye kattiklari kesinlikle biseyle ölculemez...

darkstar
09-02-2006, 02:12   |  #24  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

mod arkadaslar yukarda yazdigim seyler eger siyasete giriyosa silebilirsiniz. cunku bu tur bisey yapmis olmak istemiyorum bu forumda amacim sadece ulkeye hizmet etmis buyuk insanlarinda oldugunu belirtmekti. herhangi bi partinin propagandasini yapmadigimi dusunuyorum ama eger oyle algilaniyosa silin.

Aytun Çelebi
13-02-2006, 01:46   |  #25  
Üye
68 mesaj

Şu an için Türk Telekom'un yeraltı hatlarıyla rekabet edebilecek altyapıya sahip şirketler yok. Voice over IP, uydu iletişimi gibi teknolojiler yaygınlaştıkça, yer altı hatlarının şimdiki kadar büyük bir önemi kalmayacak ve diğer şirketlerin rekabet edebilme şansı artacak. Buna şu açıdan da bakabilmek lazım; daha önce telekomünikasyon hizmeti vermek için lisans verilemiyordu (internet servis sağlayıcı lisansı dışında), artık verilebiliyor. Lisansı alır almaz, ülkenin her yerinin yeni şirketlere ait yeraltı hatlarıyla ve santrallerle dolmasını beklemek çok da mantıklı değil. Zamanla olacak şeyler, uzun vadede yanıt verecek de olsa, olumlu bir şey gerçekleşti.