ağ bağlantıları hk.yardım

afilli
24-04-2009, 09:22   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

sayın arkadaşlar
ben bir ağ altında çalışıyorum.
ağ bağlantısı  ile ilgili bir sorun yaşıyorum
bunu bir türlü çözemedim.bu konudan anlayan birileri varmı yardımalrınızı bekliyorum.
yardım edecek birileri olursa ayrıntılı bir şekilde yazarım
iyi çalışmalar.

cbilgen13
24-04-2009, 09:27   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

hangi konuda yardımcı olacağımızı tam olarak bilmeden yardımcı olup olamayacağımızı nereden bilebiliriz...siz sorunu bir yazın bakalım ona göre evet yardımcı olabiliriz ...yada kusura bakma kardeş bu konuda bilgimiz yok diye yorum yapalım....

afilli
24-04-2009, 10:19   |  #3  
OP Yeni Üye
37 mesaj

evet doğru söylüyorsun
belki burası değildirde bir kişiden yardım almaya çalıştım kimse çözemedi.daha doğrusu birisi ağ bağlantıları zor bir iş herkes anlamaz dediler.ama yinede çok çok özür diler.
  bir ağ bağlantısı altında çalışıyorum.bir çok pc var.ağ bağlantılarımdan çalışma grubuna girince gruptaki pc lerin hepsi görülüyor.bir tane de yazıcı var grup taki pc ler yazıcı çıkartabiliyor.internete girebiliyor.pc ler grup ta görünen pc lerin içine girebiliyor fakat iki tanesi varkı çok inatcı çıktı.
bu ikitanesi çalışma grubunu açınca birbirlerini görebiliyor yazı çıkarabiliyor internete girebiliyor başka pc lere (2 si haric)içine bakılabiliyor.fakat ikisinden bir birinin içine girilmiyor.mesela bahsettiğim iki pc nin adları birisinin adı E diğerinin AV olsun. e pc sinden ağ bağlantılarından çalışma grubunda bulunan görünen AV  pc sine tıklayınca
[URL=http://img19.imageshack.us/my.php?image=123bij.jpg][/URL]
hata veriyor.aynısını aynısını AV pc sinde yapınca da aynı hatayı veriyor. server de bir sorun yok.şünkü ağ bağlantı kablosunu başka pc ye takınca sorun kalmıyor. birde normal diğer pc lerden e pc sine girmeye çalışıncada aynı hatayı veriyor.bu konuda yardıma ihtiyacım var.
iyi çalışmalar

OnlyMann
24-04-2009, 10:30   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

kullanıcı yetkileri ile ilgili bir sorun. bu 2 makinada da paylaşıma açılan klasörler üzerinde sağ tuşa basınız güvenlik sekmesinde 2 pc nin kullanıcılarına giriş vs izinleri vermelisiniz. daha olmadı 2 makina üzerinde ortak bir kullanıcı tanımlayarak bu kullanıcıya yine giriş yapacakları klasörlere izin vermeniz durumunda girilebilir. Ayrıca güvenlik duvarında da izin vermeniz gerekebilir. kullanılan işletim sistemi nedir bilmiyorum ama vista ise biraz sorunlu olacaktır ama olacaktır. sonuçta paylaşıma açılan klasörler ve kullanıcılarla çözülecek bir sorun.

cbilgen13
24-04-2009, 10:39   |  #5  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

onlyman'e baştan sona katılıyorum çok güzel açıklamış. paylaşım izinleri ile alakalı bir problem eğer çok fazla önemli veriler yoksa tam paylaşım verip kullanıcı izinlerinide değişiklik yapabilecekleri şekilde ayarlaman yeterli olacaktır... umarım onlyman'in verdiği bilgi yararlı olur kolay gelsin...

ayrıca bir tavsiye daha pc'ler arası dosya transferi yada tek pc'den diğer makinalara ulaşıp işlem yapılması gibi bir durum söz konusu ise radmin (remote administrator) benzeri bir program kurmanı öneririm...

Son Düzenleme: cbilgen13 ~ 24 Nisan 2009 10:40
afilli
24-04-2009, 10:49   |  #6  
OP Yeni Üye
37 mesaj

bunu anlayamadım
-daha olmadı 2 makina üzerinde ortak bir kullanıcı tanımlayarak bu kullanıcıya yine giriş yapacakları klasörlere izin vermeniz durumunda girilebilir.
  xp kullanıyorum.ağ bağlantılarını yeniden kurulabilirmi
tekrar biraz daha uğraşayım.paylaşıma dosya açmadan yapılıyor.başka pc lerde oluyor.paylaşımada dosya açmak istemiyorum.paylaşıma izin verip vermediğini denemedim.
yerel ağ bağlantısı özellikleri
microsoft ağları için işlemci
yükle
burda bir sorunmu var anlayamadım.
başka nereden de ağ bağlantı ayarları var anlayamadım
biraz da ha uğraşayım belki bir çözüm buluruz
iyi çalışmalar

OnlyMann
24-04-2009, 11:02   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
afilli
bunu anlayamadım
-daha olmadı 2 makina üzerinde ortak bir kullanıcı tanımlayarak bu kullanıcıya yine giriş yapacakları klasörlere izin vermeniz durumunda girilebilir.

girilemeyen 2 makina üzerinde paylaşıma (kullanıcı) izin verilmiş 1 tane ortak kullanıcı tanımlanabilir. örnek yazici diye bir kullanıcı açılır ve bu 2 makinaya bağnırken yazici kullanıcısı ile girebilirler. Yazici kullanıcısının izinlerini de yine hangi klasörlere girmesi isteniyorsa onlara atayabilirsiniz.

Not: Bu 2 makinada güvenlik duvarlarını kapatıp deneyiniz.

afilli
28-04-2009, 09:06   |  #8  
OP Yeni Üye
37 mesaj

hepsini denedim olmadı.sebebini çözemedim.bir tanesine format attım şimdilik çözüldü.
ilgilenen arkadaşalara çok çok teşekürler.