Ağ Çakışması

pctrans
04-05-2009, 18:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj

4 senedir internet kullanıyorum ve 3 adet bilgisayarı aynı anda yeri geldi bilgisayar sayısı 4'e çıktı ama asla çakışma olmadı.bugünlerde ise böyle bir hata alıyorum.dns 4.2.2.1 4.2.2.2'ydi.Şimdi yeni bir dns girdim bilgisayarların dns yine aynı oldu neticede fakat şimdi neden çakışma var diyor ve rapidshareden birşey indirdiğimde öbüründen rapidsharede error alıyorum zaten indirme yapıyorsunuz yazısı geliyor bugünlere kadar yoktu oysaki

asesbaşı
04-05-2009, 18:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
201 mesaj

Aynı IP'ye sahip bilgisayarlarda IP çakışması olur dostum yani Dns değiştin diye çakışma olmaz. Ama şöle bişe olabilir aynı modem üzerinden bağlandığın için belki diğer pc'inde indirmene izin vermiyordur. rapid yada sınır getirmiş olabilir aynı ağdaki pc'lerin pro hesap almalarını sağlamak için Aynı anda hepsi bi link'i indirse pro hesaba ne gerek kalırdı yani ondanda olabilir

Kaya Erdoğdu
04-05-2009, 20:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,281 mesaj

ip çakışması sorun sorun olmaz merak etme ayrıca dns ayarlarıylada alakası yok bilgine...

OnlyMann
04-05-2009, 21:09   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

öncelikle makinayı otomatik ip al yapınız ve sonra ünlem üzerinde sağ tuşa basıp onar derseniz sorununuz giderilecektir.

bu arada ip çakışması düşündüğünüz gibi dnslerin değişmesinden değil iplerin muhtemelen elle verilen bir makina mevcut ve o makinaya verilen ip bloke edilmediği için dağıtıldı ve elle verilen ile çakıştı. bu sorun olmayacaktır ancak elle verilecek ip varsa modem üzerinden ve ip dağıtan cihazda bloke edilmesi gerekir.