ahcı raid

dupisk
01-12-2009, 09:52   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

arkadaşlar biosta bir şey kafama takıldı p5 ke wifi ap  asus marka anakart kullanıorum bir bios setabında  configurationda   IDE AHCI VE RAID SECENEKLERİ VAR BUNLAR NEDİR NE ANLAMA GELİYOR  SATA HARD DİSK KULLANIYORUM 1 ADET 320 GB

infoman
01-12-2009, 13:45   |  #2  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,884 mesaj

AHCI mod (Advanced Host Controller Interface) intellin Sata arayüzünü destekleyen sistemin ismidir.
AHCI mod ile birlikte NCQ (Native Command Queueing) desteği gelir, NCQ nün amacı SATA 2 HDD ile güç tasarrufu yapıp hızı arttırmak ve aynı zamanda ısı düşürmektir. Basit olarak okuyucu kafa istenilen verileri plaka üzerinden sıraya göre değil en yakından uzağa doğru rastgele en hızlı erişebileceği şekilde okuyup yazar buna NCQ denir ve söylediğine NCQ hız artışı, enerji tasarrufu ve ısı düşüşü sağlanıyor. (Ben pek hissetmedim) sorunsuz kullanıyorsan AHCI modda kalmalıdır :D format atarken sürücü istiyorsa yada disklerinizi görmüyorsa AHCI sürücüleri temin etmeniz gerekir veya ide moda alıp o şekilde kurulum yapaıp kullanmanız gerekir (daha sonrada kurulabilir fakat her zaman yemez)