Ajax Control Toolkit "AsyncFileUpload" nedir??

kompliman
26-03-2011, 11:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

arkadaşlar merhaba,

Ben visual studio 2008 kullanıyorum ve toolbox a Ajax Control Toolkit ekledim. Yalnız bu toolkit in içinde "AsyncFileUpload" diye birşey var bunun kullanımı hakkında ve ne olduğu ile ilgili bilgisi olanlar bu konuda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.. ii forumlar..

e.inkaya
26-03-2011, 14:30   |  #2  
Taze Üye
11 mesaj

Ajax Control Toolkit'in içinde belki çok daha spesifik bir anlamı vardır ama ben yine de kavram olarak AsyncFileUpload ne demek anlatayım.

JavaScript te http request diye bir yöntem var. Bu yöntem JS'nin harici txt, xml ve json gibi dosyaların içini okumasını sağlıyor. Yani bir text dosyasının içindeki içeriği görebilir, değişterebilirsiniz. Yalnız bu konuda şöyle bir sıkıntı var. Eğer upload edilen dosya çok büyükse, o dosya yüklenene kadar JS yorumlayıcısı çalışmayı bırakıyor ve dosyanın yüklenmesini bekliyor. Bu da sayfanın geç açılmasına dolayısıyla sıkıntıya yol açıyor. Bu AsyncFileUpload "seçeneği" ise dosyanın tamamen yüklenmesini beklemeden sayfadaki işlemlerin devam etmesini sağlıyor. Yani arka planda request edilen dosya yüklenirken JS yorumlayıcısı çalışıyor ve sayfanın yüklenmesine devam ediliyor vs...

Bu büyük ihtimalle sorunun tam cevabı değil. Ajax ile birebir ilişkisi nasıldır bilmiyorum ama düz JS de böyle. Ben zaten başta da belirttiğim gibi yalnızca kavram olarak açıkladım, artık bu bilgi sana nasıl yardımcı olur, yada olur mu bilmiyorum...

kompliman
27-03-2011, 21:28   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

ilgine teşekkür ederim sanırım bu bilgi beklediğim cevaptı çok teşşekkür ederim tekrar.. ii forumlar..