alacagim hdd'nin anakarta uyma/uymama olayi!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
funkie
04-01-2005, 13:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

benim sistemim eski arkadaslar. bence sorun deil nasii olsa oyun oynamiyoruum. p2 333, 32 mb ram(ram'i deistirecem) ve anakart P2B-S. bu anakarta uygun olabilecek hdd nedir. beniim aklimdan sifir bi hdd almak geciyor. 2. ele girmek istemiyoruum. almisken de 40gb olsuun diyoruum. ama benim bu anakart 40 gb'i veya 20 gb'i tanimama olayii yapar mi? ayrica hiz olayindan problem dogar mi?? 7200'u hizli hdd yi tanimama olayii olasi mii. 40ligi gormezse ne yapiim. 20 mi aliim. aklimdan gecen 40gb 7200 rpm. bi de ayrica hdd'lerin ultra ata 133, ultra ata 100 ve ya ultra dma 100 gibi arabirimleri var. bunlarda dikkat edecegim olay nedir alirken. anakartin hdd yi gormemesii gibi bi sorun yasamak istemiyorum. bi el atiin da su makinayii kaldiralim :))) tskkrlr...

muhammet3
04-01-2005, 17:03   |  #2  
Üye
55 mesaj

arkadaşım moralini bozmuş olmayayım ama kaldırmışken fırlat gitsin.

şaka bir yana

40 gb hd'yi senin sistem görür ama kayıt yaptığın belgelere rahat ulaşamayacağını düşünüyorum..
sende 32 ram  var değilmi çoooookkkk düşük ...

birde sen borda uygun ram bulman da çok zor.

en iyisi elindekilerle idare et.

gunaysay
04-01-2005, 17:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

40 görür ve çalıştırırsın rami de 128 falan yap 98de yeter fazla bile o zaman güzel güzel kullanırsın ama maxtor ve western digital alma samsung yada seagate al sonra kafayı çok sürtersin duvara kvılcım çıkar :)

funkie
05-01-2005, 01:35   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

muhammet neden firlatiim, bi zamanlariin ne guzel makinasii. manevii degerii buyuk en azindan beniim icin:))) oyun oynamadiigimii yazdiim. bi de xp kuriim oolayiim da yok. 98se pasa gibii idare eder.
2. el mikinci el bulacam artik ram. ist'de olduumdan sorun deil. su an 1 gb hdd'm var. oldukca yavas simdii makina. ama hdd yi yenileyince ve ram i(sdram haliyle) yukseltince beniim icin ok olacak makina sanirim. onemlii olan uygun hdd yii alabilmem.

gunaysay olumluu gorusun icin tsk:))) maxtor ve western digitalin sorunuu nedir kii?? aklimdan da maxtor 40gb 7200rpm geciyodu. aciklaman bilmeme sebep olur kii bu da ii bisey tabii.:))

bi de ultra ata 133, ultra ata 100 ve ya ultra dma 100 gibi arabirimleri var. bunlariin olayii nediir. hdd alirken bunlarii gozonunde bulunduriim mii?? tsk...

muhammet3
05-01-2005, 12:49   |  #5  
Üye
55 mesaj

arkadaş şaka yaptığımı yazmıştım.

+
o makinaya ram bulman biraz zor ama inşaallah bulursun ( dualarum seninle) ....
çünkü bende aynı sorunu yaşadım ve 2 yıl önce 32 ram olan bilgisayarı ancak 64'e çıkarabildim.
128 ram ı görmedi
göreninide biz bulamadık.

funkie
06-01-2005, 00:15   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

okudum saka yaptiinii. neese maksat muhabbet olsuun, manevii degeri olduunuu solemek icin boole yazdim ben de. anliyorum da benim anakartim 128 mb gormez mii. senin anakart ile benimkii ayni miydii?? bazilarii beniim anakartimin 128 i goreceginii soluyoor.

slmlaar.

Banned
06-01-2005, 09:02   |  #7  
Banlandı
1,157 mesaj

Abi konuyu saptırmayın da....Anakart üreticinin sitesine gir ve senin anakart iin yapılmış son bios sürümünü güncelle...Daha sonra o biosla neler geliştirilmiş ve ne gibi özellikler destekliyormuş bak...Eğer fazla da desteklemiyorsa PCI ATA kontrol kartlarından alıp 120GB'a kadar takabilisin...20-30$ civarıdır...

gunaysay
07-01-2005, 20:42   |  #8  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

western digital ve maxtor harddiskler diğerlerine nazaran fazla ısınıyorlar bu da 1-2 sene sonra diskte bad sectorlere yol açıyor diskleri soğutursan pek bişi olmuyo ama niye soğutasın ki hazır ısınmayanı varken...

Samsung 40 GB 7200 al en hızlısı o...

funkie
09-01-2005, 00:26   |  #9  
OP Taze Üye
10 mesaj
alıntı:
Gönderen : Diablo50

Abi konuyu saptırmayın da....Anakart üreticinin sitesine gir ve senin anakart iin yapılmış son bios sürümünü güncelle...Daha sonra o biosla neler geliştirilmiş ve ne gibi özellikler destekliyormuş bak...Eğer fazla da desteklemiyorsa PCI ATA kontrol kartlarından alıp 120GB'a kadar takabilisin...20-30$ civarıdır...

diablo50. benim anakart asus P2B-S, fakat bios chip'i award modular bios v4.51PG. bu durumda anakart ureticisinin sitesinde surum guncellemeyi bulamam dimi?? nerden bulurum. ben baktim bi kac yere anlamadiim. yardimcii olursan sevinirim. ayrica pci ata kontrol karti nedir. tsk.

funkie
09-01-2005, 00:34   |  #10  
OP Taze Üye
10 mesaj
alıntı:
Gönderen : gunaysay

western digital ve maxtor harddiskler diğerlerine nazaran fazla ısınıyorlar bu da 1-2 sene sonra diskte bad sectorlere yol açıyor diskleri soğutursan pek bişi olmuyo ama niye soğutasın ki hazır ısınmayanı varken...

Samsung 40 GB 7200 al en hızlısı o...

tabii kii isinmayanii varken isinana gerek yok. ama isyerimde samsung 20 gb bi hdd var idi. modeli ve devri nedir su an animsamiyorum. ama ince modellerdendi. oldukca isindigii dikkatimii cekmisti. evde bu durum olmus olsaydii kesiin cok huzursuz olurduum. oldukca sessiz olduunuu biliyoruum samsungun. ama ses onemlii deil beniim icin. uzun sure performanslii olmasii daha iyi. sanirim seagate alicam barracuda serisi kullananlar iyidir diyolraar. bilemiyorum... tsk.

Banned
09-01-2005, 13:55   |  #11  
Banlandı
1,157 mesaj

PCI ATA konrol kartı:

PCI yuvasına takılan HDD veya CD-RW/CDROM/DVDROM/DVDRW/....bağlamak için IDE portu bulunan ve kendi kontrolleri olan kartlar yanii..Bu kartlara 4 adet IDE aygıt takabiliyorsun...Aynılarının
SATA olanları da var...BEnim Eski Bilgisayarda ABIT HotRod66 IDE kontroller kartı vardı kendi HighPoint Kontrol çipi filan vardı...Eğer böyle kaliteli birşey bulabilirsen HDD çok daha hızlı çalışıyor...

jaina
10-01-2005, 00:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

bu arada bu soruyu galiba sen thg dede sordun. öyle degilse goggle dan arat böyle bir şey cikcak karşına

funkie
10-01-2005, 04:18   |  #13  
OP Taze Üye
10 mesaj
alıntı:
Gönderen : Diablo50

PCI ATA konrol kartı:

PCI yuvasına takılan HDD veya CD-RW/CDROM/DVDROM/DVDRW/....bağlamak için IDE portu bulunan ve kendi kontrolleri olan kartlar yanii..Bu kartlara 4 adet IDE aygıt takabiliyorsun...Aynılarının
SATA olanları da var...BEnim Eski Bilgisayarda ABIT HotRod66 IDE kontroller kartı vardı kendi HighPoint Kontrol çipi filan vardı...Eğer böyle kaliteli birşey bulabilirsen HDD çok daha hızlı çalışıyor...

aa bak guzel bi alet bu pci ata. ama benim ide girisleriim var. pekii benim anakartta bulunan bu ide girisine 40 gb hdd bagladigimda desteklemezse, pci ata karti alip hdd'yi bu pci ata kartina baglamam halinde destekler demek mii istiyorsuun. hem de 120 gb mii destekler demek istiyosuun??!! bence her ikisinde de ya destekler ya desteklemez. yanlis miyim???

Son Düzenleme: funkie ~ 10 Ocak 2005 04:28
funkie
10-01-2005, 04:32   |  #14  
OP Taze Üye
10 mesaj
alıntı:
Gönderen : jaina

bu arada bu soruyu galiba sen thg dede sordun. öyle degilse goggle dan arat böyle bir şey cikcak karşına

evet jaina orda daa sorduum. ok ulastiim dedigin link ile. saol ve soole bi bilgiyee rastladiim::: ATAPI IDE CD-ROM, LS-120 ve 8.4GB'tan da Büyük HDD Destekli Çift UltraDMA/33 IDE Portu
bunun anlamii nediir??  8.4 gb kafamii karistirdii. ayrica alacagim hdd ultra ata mi, dma mi olacak??

jaina
10-01-2005, 18:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

bence sen cizgi ye bir tane mail at ve ne kadar ve ne büyüklükte almam gerekiyor diye sor, ben bir defa birley olmuştu ve atmıştım iki gün içerisinde cevap alirsin

Banned
11-01-2005, 18:06   |  #16  
Banlandı
1,157 mesaj

Hayır o kontrol kartının anakart ile alâkasıy yok...Yani sonuçta sorumlu o..Genelde 120GB destkler ve sorun olmaz.

funkie
13-01-2005, 16:24   |  #17  
OP Taze Üye
10 mesaj

ok haklisin 2 gun icinde cevap aldiim. siz de gorun cevabin nasil tatminkar olmadiginii. slmlaar..

SORU:
merhaba. bende Asus'un P2B-S anakarti var. uzun suredir kullaniyorum ve anakartimdan memnunum. sitenizde bulunan http://www.cizgi.com.tr/urunler/ ... /p2b-s/teknik.shtml linkini incelediim fakat tam olarak anladigimi soyleyemem.

islemcim p2 333mhz. bios'um Award Modular BIOS v4.51PG. ram'im 32 mb 66mhz sdram. isletim sistemim win98. hdd ise 1 gb. su an oldukca yavas oldugundan oncelikle hdd'yi ve sonrasinda ram'i yenilemek istiyoruum. bu anakartin destekledigi hdd nedir. beniim aklimdan sifir bi hdd almak geciyor. alacagim hdd 40gb olacak sanirim. ama benim anakartim 40 gb'i veya uzerini tanimama olayii yapar mi? ayrica hiz olayindan problem dogar mi?? 7200 rpm hizli hdd'yi tanimama olayi olasi mii. bi de ayrica hdd'lerin ultra ata 133, ultra ata 100 ve ya ultra dma 100 v.b. arabirimleri var. bunlarda dikkat edecegim sey nedir. anakartin hdd yi gormemesii gibi bi sorun yasamak istemiyorum. bir de alacagim ram'in ozelliklerii ne olmalii (mhz olarak)
yardiminizi rica ederim. tesekkurler.

CEVAP:
Merhaba;
Ram konusunda söyleyebileceğimm  133 veya 100 MHZ ramleri kullanabileceğiniz. HDD konusunda net bir şey söyleyemeyeceğim.  En son BIOS ile kaç gb lık HDD desteğinin geldiği net değil açıkcası. Alırken deneyip öyle almanızı tavsiye ediyorum.
İyi Çalışmalar...
Kemal ELÇİ
Technical Support Engineer
Çizgi Elektronik - Turkey

Son Düzenleme: funkie ~ 13 Ocak 2005 16:27
Banned
14-01-2005, 10:03   |  #18  
Banlandı
1,157 mesaj

Neye yarar bu adamlar....En iyisi hiç kendini tehlikeye atmadan bildiğin bir yerden aTA kontrol kartı almak...Tabii ki onun üzerinde kaç gb desteklediği yazar...

funkie
16-01-2005, 23:52   |  #19  
OP Taze Üye
10 mesaj

harbi anlamadiim ne ise yaradiklarinii. neese onuu gectiim.

benim anakartim desteklerse ne gerek var senin dedigin kartii almaya. boole de bi dusunce var ortada yanii. bi saalam cevap yok muu yaa. valla ilginc. tsk.

cico
17-01-2005, 14:10   |  #20  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
alıntı:
Gönderen : funkie

harbi anlamadiim ne ise yaradiklarinii. neese onuu gectiim.

benim anakartim desteklerse ne gerek var senin dedigin kartii almaya. boole de bi dusunce var ortada yanii. bi saalam cevap yok muu yaa. valla ilginc. tsk.

abicim sen şu ata kontrol kartı olayına gir üstünede bak kaç gb ı destekliyor. başın sonra çok ağrır benden söylemesi.