Almanya'dan Gmail'e büyük darbe

CHIP Online
24-06-2008, 21:05   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google'ın Almanya'da Gmail ismini kullanması yasaklandı. İşte bu şok yasaklamanın nedeni...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Alma ... yuk-darbe_7474.html

Almanya'da yaşayanlar ya da bir nedenle Almanya'ya seyahet etmek zorunda kalanlar, tarayıcılarına "www.gmail.com" yazarak e-postalarına ulaşamayacak. Çünkü Gmail isminin Almanya'da kullanılmasıi uzun süren bir dava sürecinin ardından yasaklandı.

Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren, Gmail'e giriş yapmak isteyenler, karşılarında şu mesajı buldular: Almanya'da Gmail adı ile servis veremiyoruz. Artık Google Mail adını kullanacağız. E-postanıza ulaşmak istiyorsanız, "http://mail.google.com" adresini ziyaret edin. Ne yazık ki, bu sayfadan yeni adresimize bağlantı vermemiz de mümkün değil."

Gmail'in başına gelen bu yasaklama olayının sorumlusu ise, Danile Giersch adındaki bir Alnam iş adamı. Giersch, 2000 yılında hizmete soktuğu e-posta hizmetine Gmail adını vermişti. Google'ın kendi servisini aynı isimle 2004 yılında başlatması da, Alman iş adamının dava açması ile sonuçlanmıştı.

Google davayı kazanacağından emindi; ancak beklediği olmadı. Mahkemeler Giersch'i haklı buldu ve Google'ın Almanya'da Gmail adını kullanmasının önü kapandı.

Google'dan yapılan açıklamaya göre e-posta hizmeti Almanya'da aynı şekilde devam ediyor, sadece ismi ve adresi değişmiş durumda...

Tüm konu: Almanya'dan Gmail'e büyük darbe

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Alman mahkemelerinin aldığı şok karar Google'ı nasıl etkileyecek?

makarna
24-06-2008, 22:43   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
93 mesaj

Google'da bigün dünyayı ben yarattım dicek töbe töbee

ErsinX
25-06-2008, 08:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
167 mesaj

Hiç sorun yaratacağını sanmıyorum. Kullnmak isteyen için site farketmez.

muratca61
25-06-2008, 10:05   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
18 mesaj
makarna
Google'da bigün dünyayı ben yarattım dicek töbe tö
Kritik problem bu bencede.

TuncaBozkurt
25-06-2008, 12:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Çok da sorun yaratacağını sanmıyorum.
Görüldüğü gibi üstteki çubukta Google Mail yazıyor. www.google.de sitesine, hatta herhangi bir Google sitesine giren bir kişi, Gmail veya Google Mail yazısına tıkladığında gmail.com'a değil, mail.google.com'a yönlendiriliyor. Ayrıca da gmail kelimesini arattığımda çıkan ilk sonuç mail.google.com'a ait.

system_32
28-06-2008, 16:06   |  #6  
Üye
74 mesaj

ne farkeder ki ordan gireceklerine diğerinden girsinler.
güle başka isim versen değişik kokar mıGülüşKahkaha

neverofnever
28-06-2008, 18:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

gmail / mail.google  -> aradaki tek fark 6 karakter...