alt tepside ikinci bir networ connectio

HPQ-User
22-03-2009, 12:13   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

omer sormuş:
Evde biri ayı bir odada  biri de beni odamda  iki ayrı lap top kullanıyoruz. Bir tanesi modeme  eternet kablosu ile bağlı,benimki   wireless olarak kendi odamda  çalışıyor.

Şimdi karşılaştığım temel sorun şu;

(Öteki odadaki  eternet bağlantılı lap top açık da olsa kapalı da  ola  bu aşağıda anlatacağım sorunu yaşıyorum):

wireless internet connection  ikonu alt bar da (alt   tray’de ) iki türlü görüntü veriyor:

(1)            Önce  wireless network connection (tek) ( tek benim soyadım)  ikonu görünüyor (üstüne tıklayınca)

(2)            Ama bir süre sonra ikon değişiyor ve wireless network connection (access point)  ismi geliyor

Bazen de

(1)            önce wireless network connection tek (secured)

(2)            bir süre sonra wireless network connection tek (unsecured) oluyor.

xxxxx

·        Sonradan gelen unsecured  connection gelince  o sırada internet radyosu dinliyorsam  aniden kesiliyor.

·        bir keresinde windows media player ile müzik dinlerken aniden  unsecured gelince “ medya player – internet bağlantısı değişti ayar yapayım mı diye sordu-

xxx

bu sounu çözmek bir arkadaşımın  tavsiyesi ile  şu işi yapmıştım:

(1)          Denetim masası

(2)          Ağ bağlantıları (network connections)

(3)          Wireless network connection sağ tık

(4)          Özellikler  tıkladım

(5)          Wireles Networks  Özellikler kutusu çıktı

(6)          Bu kutu içindeki, Wireless Networks menüsünü tıkladım

(7)          Burada Prefered Networks alt kutusu içinde

(8)          önünde küçük bir işaret (wireless ikonu) olan  tek(on demand) ifadesi  görünüyor.

Aynı kutu içindeki Advanced kısmını tıklayınca. Network to access kutusu görünüyor

Bu kutunu altında üç seçenek var:

(1)          Any available network (access point prefered)

(2)          Access point (infra structure) Networks only

(3)          Computer to computer (ad hoc) Networks  only

(4)          Ben de  bunlardan ikincisi yani Access point (infra structure) Networks only işaretli ya da seçili.

Altta da automatically connect to non prefered Networks diye bir  yer var  ben de onun kutucuğu boş.İşaretlenmemiş.

Bu koşullarda bilgisayarımı her açışta  önce

(1)          Wireless netwok connection shortcut’ı  ikonununu tıklayıp enable  ediyorum.

(2)          sonra  alt bardaki  üstü çarpılı internet connection ikononu tıklıyorum

(3)          ve tercih edilen ağlar kutusu geliyor

(4)          orada benim ağım tek (on demand) görüyor

(5)          onu tıklıyorum

(6)          altta connect  ifadesi var onu tıklıyorum ve  bağlantı gerçekleşiyor.

(7)          bu yola da bağlansam da bir süre sonra ikinci bir ikon gelip birincinin üstüne oturuyor?

Bu bazen  wireless network is now connected (tek) şeklinde  bir ibare oluyor. Üstünü tıklayınca kayboluyor ve eski haline dönüyor.

xx

ARKADAŞIM

Sorununu içeren mail in çıktısını alıp burada arkadaşlara gösterdim. Öncelikle haklı olarak bilgisayarı görmeden çok fazla bir şey söylemek zor diyorlar. İlk bakışta söyleyebildikleri sanki bulunduğun yerde sinyalleri daha güçlü bir modem olduğu ve senin evindeki modeme bağlandıktan sonra bilgisayarın şifresi olmayan bu sinyalleri daha güçlü olan modeme bağlandığı gibi bir görüntü olduğunu söylüyorlar.

Her ne kadar "Automatically connect to nonprefered network" kutucuğu işaretlenmemiş olsa da bu belki senin yüklenip çalıştığından haberin bile olmadığı bazı yazılımn parçacıkları veya cooki'ler yüzünden bu işlemi yapıyor olabilir.

Bu dediğin işi modemin dibinde de yapıyor mu? eğer yapmıyorsa yukarıdaki sav çok güçlenir.

Eğer yapıyorsa bir de modemine baktır bir arıza olabilir derler.

Selam ve sevgilerimle,

Cevap:

Aslında  bilgisayarın başına geçmeden bu tür şeyleri çözmenin  zor olduğunun farkındayım.

Modemin dibinde bulunan bilgisayarda sanırım olmuyor.O wireless da değil.

Ancak o noktaya gelinceye kadar acil bir risk veya tehlike var mı diye sormak istedim.Kuşku duyduğum riskler  şöyle;

(i)                          Ben başkasını modemi mi kullanıyorum

(ii)                       Başkası benim modemi mi  kullanıyor

(iii)                    Bu iş benim bilgisayarıma girmiş bir virüs veya dediğin gibi cookie’ ler mi yönetiliyor? (Gerçi Superantispyware ile temizledim.Çok virüs ve trojan vb vardı bir süre önce)

(iv)                     İster ben başkasınınki kullanıyor olayım ister başkası benimkini .Bu durumların ne gibi riskleri olabilir:Benim bilgilerime ulaşmak,yeni virüsler göndermek,benim modemim üzerinden  downloadlar ya masrafı bana yüklemek vs.(Gerçi geçen ayki faturada normal dışı bi şey yoktu olsa o zaman da çıkardı)

Eğer bu konulurda kabaca da olsa  genel bir fikir temin edebilirsen sevinirim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Dell nspiron 19300,işletim sistemi XP, Intel (R) Pentium (R) M
Processor 1.60 GHz,768 MB of Ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)