Amatör fotoğrafçının Uzay harikası...

CHIP Online
18-05-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Amatör bir fotoğrafçının objektifinden Uzay'da yaşanan büyüleyici bir an...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Amat ... harikasi_12810.html

Resimlerle: Amatör fotoğrafçının Uzay harikası...

İşte Uzay'a meraklı amatör bir fotoğrafcı olan Fransız Thierry Legaut'ın, teleskobu, kamerası ve güneş prizmasını kullanarak çektiği müthiş bir an.   

Güneş prizması sayesinde arka fonda çok açık sarı renkte görünen güneşin üzerinde küçük bir siyahlık yer alıyor. Fotoğraf netleştiğinde o küçük siyah noktanın aslında Atlantis uzay mekiği ile Hubble teleskobu olduğu anlaşılıyor.

Fotoğraf, Atlantis'in Hubble teleskobunu yakaladıktan birkaç dakika sonra çekildi. Bu da uzay fotoğrafçılığında bir ilk oldu.

NASA'dan yapılan açıklamada, astronot Megan McArthur'un, Yer'den kilometrelerce uzak bir yörüngede bulunan 11 ton ağırlığında ve yaklaşık 13 metre uzunluğundaki Hubble'ı yakalamak için Atlantis'in robot kolunu kullandığı belirtildi.

Tüm konu: Amatör fotoğrafçının Uzay harikası...

Resimlerle: Amatör fotoğrafçının Uzay harikası...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Uzay konusunda merak ettikleriniz...

MBTGROUP
18-05-2009, 20:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Yükseklik korkusu olan biri uzayda ne yaparDil çıkarıyorKahkaha

Ahmet Ertuğrul
18-05-2009, 20:34   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Eskiden evrenin sınırsız olduğu düşünülüyordu. Sonra sınırlı olduğu ancak sürekli genişlediği kabul edildi. Benim merak ettiğim evrenin sınırından sonra ne olduğu. Belki de Man in Black'de olduğu gibi bir kedinin tasmasındaki mücevherden ibaret evrenimiz. Bununla ilgili bir slayt gösterisi vardı. Önce evrenin fotoğrafıyla başlıyor. Sonra Samanyolu, Güneş Sistemimiz, Dünya, Amerika'da bir üniversitenin kampüsündeki meşe ağacının yaprağı, sonra onun hücreleri, bir hücresi,...böyle atomlara kadar gidiyordu. En son çıkan fotoğraf da ilk evren fotoğrafına benziyordu. Düşünsenize bir o görüntünün de gerçekten bir evren olduğunu içinde galaksiler, gezegenler ve oralarda yaşayan başka canlılar olduğunu...Belki de bizim evrenimiz daha üstün canlılar tarafından yönetilen bir sanal dünya. Biz de Sims'deki karakterleriz. İrade dediğimiz şey nedir? Nasıl karar veriyoruz? Başka bir uygarlığın genç bir üyesinin "şöyle yap" diye verdiği komut irademizi oluşturuyor olamaz mı?

Bu arada bahsettiğim slaytı bilen, internette bulan ya da elinde olan varsa ve burada paylaşırsa çok sevinirim.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 18 Mayıs 2009 20:37
uGuR.uK
18-05-2009, 21:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o slaytı bende hatırlıyorum hayal meyal, bi daha bakmak hoş olurdu. bu arada benim biçok konuda merakım olsada uzaya pcword'ün sorusu daha bi güzel geldiGülümseme.

Ahmet Ertuğrul
18-05-2009, 21:16   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
pcword
Yükseklik korkusu olan biri uzayda ne yaparDil çıkarıyorKahkaha
Bilmem.Kahkaha

Ben çok isterim uzaya gitmek. Kendimi uzay boşluğuna bırakıp uyumak istiyorum.Ağzı kulaklarına varıyor Huzur..

_OnuR_
18-05-2009, 21:52   |  #6  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
890 mesaj

Şimdi aklıma takılan şu var evren "boşluk". Evren sınırsızda değil peki evren neyin içinde. Çükü eğer boş ve sınırlı ise onunda içinde bulunduğu bi yapı olmalı. Amaaan şaçmaladım iyice:)