AMD 1055 T sıcaklık , 5 çekirdek olayı çözüldü.

EMRE_61
26-01-2012, 17:32   |  #1  
EMRE_61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
509 mesaj

Kendi sorunumu araştırırken bazı arkadaşlarında bu tip sorunlardan dert yandığını gördüm.Sorunumu çözdükten sonra yazayım dedim belki yararlanan arkadaşlar olur.Belki aynı işlemleri yapmışlar fark etmemişlerdir.Kullanılan fan stok fan.

Arkadaşlar ben geçen gün core unlocker i anakart üzerinden açmıştım.Daha sonra sıcaklıklar gözle görülür şekilde arttı.boşta : min 49-52 c yükte 72-80 c seviyelerinde gezmeye başladı ve everestte kararlık testinde pc 10 sn sonra kapanıyordu.Psu dan bile şüphelendim.Fakat pc oyunlarda hiç sıkıntı vermiyordu.Çekirdek sayılarına baktığımda 5 olduğunu gördüm ve başladım araştırmaya.Nedenin anakarttaki core unlocker özelliğini açmam olduğunu gördüm.Kapattım.Çekirdek sayım şu an 6. ve everest kararlılık testinde pc kapanmıyor..Sıcaklık değerlerim ise boşta 40-42 c tam yükte ise 65 c yi geçmedi...

Bu arada işlemcide termal macun bitmiş galiba donmuş yani.yeni macun çok fark yaparmı ne kadar bir iyileştirme sağlarım.

Teşekkürler...

İzmirlifare
26-01-2012, 17:41   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

çekirdek açmayla tam yükde 80 ise onu 75-70 yapar ama stok fanlardan asla hayır gelmez sadece günü kurtarır değiştirmende yarar var sonuçta 6 çekirdek..

black_flood
29-01-2012, 16:15   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

6 çekirdekli bir işlemci hemde gerçek 6 çekirdek ve siz buna rağmen core unlocker açtıysanız çok ilginç sanırım bazı işlemcilere özgü olan gizli çekirdek muhabbetini merak ettiniz ama öyle bir durum hiçbir x6 serisinde yoktur. sadece x2 x3 ve bazı x4 ( 975 Phenom II ) iş lemci modellerinde kullanılabiliyor. her işlemcide bu özellik yoktur yine ucuz atlatmışsınız işlemciye zarar verip çekirdeklerin bozulmasına kadar yolu var o işlemin. x2 550 phenom var mesela bende çekirdeklerini açtım overclock yemiyor ama yinede gayet iyi çalışıyor çekirdekleri kapattığımda 3.8 ghz' e kadar çıkartmayı başardım sorun yaşatmıyor. stok fandanda kurtulup adam gibi bir fan ile 40 dereceyi geçemeyeceğini göreceksin x6 serisi işlemcilerin.