AMD 40 yaşında: Bugüne kadar kaç CPU satıldı?

CHIP Online
24-07-2009, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Başarı mı başarısızlık mı? AMD 40. yılını kutlarken bugüne kadar ürettiği CPU sayısını da açıkladı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/amd- ... -satildi_14175.html

Resimlerle: AMD'den beş yeni Istanbul işlemci

Advanced Micro Devices ya da kısa ve daha yaygın adıyla AMD tam 40 yıldır işlemci üretiyor. 40. yılını kutlayan AMD, aynı zamanda şimdiye kadar tam 500 milyon adet x64 ve x86 işlemci sattığını açıkladı. AMD'nin işlemci pazarındaki diğer bir önemi ise, piyasa lideri olan Intel ile amansız rekabeti. AMD - Intel rekabeti hem fiyat anlamında, hem de rakibini yenilikler geliştirmeye zorlaması açısından biz son kullanıcılar için son derece önemli.

Fakat 40 yıllık bir tarihi olan AMD için 500 milyon adet işlemci satmanın aslında çok da büyük bir başarı olduğunu söylemek zor. Şimdiye kadar bir milyar barajını aşmış olması mümkündü. 1980'lerde Intel'den x86 işlemcilerin lisansını alıp üretime geçmesi AMD için önemli bir adımdı ama x64 işlemcilere geçişinde rakibine göre oldukça yavaş kaldı. Bu yüzden satış rakamın daha yüksek olmadığını ön görmek mümkün. Fakat AMD geçmişinden ders aldığını söyledi ve ikinci 500 milyonun ilkinden çok daha kısa sürede satılacağına inandığını açıkladı.

Tüm konu: AMD 40 yaşında: Bugüne kadar kaç CPU satıldı?

İzleyin: AMD'den DirectX11 atağı!

Resimlerle: AMD'den beş yeni Istanbul işlemci

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce uzun vadede AMD'nin Intel ile rekabeti nasıl devam edecek?

undrgrnd
24-07-2009, 14:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj

İşyerinde AMD Athlon 64 X2 DualCore 3800+ işlemci 4gb ram ile çalışıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum 1,5 seneden fazla süredir. Bilgisayar mühendisiyim ve evde kullandığım intel işlemcili bilgisayarlara göre AMD'den daha memnun olduğumu söylemekten çekinmiyorum.

Yalnız nedense yeni bir bilgisayar alırken de intel almadan edemiyorum. Aslında böyle bir imaj sorunu var galiba AMD'de.. Özellikle dizüstü alırken hiç cesaret edememiştim AMD işlemcili olan modellere.

GameRMan
24-07-2009, 15:19   |  #3  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

:) Güçlü Olan Ve İsteklere Cevap Verebilecek özelliklere sahip olan Her iki firmanın işlemciside gayet çok iyidir.

Ciim
24-07-2009, 18:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

her ne kadar intelle karşılaştırmak biraz garip olsada amdde iyi işler çıkarıyor fakat mimari nedeniyle ve çalışma mantığı nedeniyle iş sadece bu firmalarda kalmadığından ve intelin köklüleşmesi nedeniyle amd çok fazla yol alma şansına rağmen bu potansiyeli kullanamıyor... anakart üreticilerininde amdye destek vermeleri gerekir