AMD FX İşlemci İntel İ serisine Rakipmi

djkarakartal
05-11-2011, 13:14   |  #1  
djkarakartal avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
59 mesaj

Merhaba Arkadaşlar Geçen aylarda amd fx işlemci çıkartıcağını duymuştum gecen hafta ise vatan computer dan baktım stokda yok gözüküyor ama en yakın zamanda gelecekmiş Şimdi merak eTtim amd nin fx işlemcisi intel core İ serisinden dahamı performanslı Phenom Athlon işlmecilere fark yarttımı yaratıysa bu farklar ne olabilir? Pc toplamak için amd'nin bulldozer işlemcilerinimi beklemek lazım?
AMD nin yeni işlemcileri piyasayı etkilermi?

ADEM-KAYA
05-11-2011, 13:33   |  #2  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Core İ5 2500K alınabilecek en iyi CPU.
https://www.chip.com.tr/forum/amd ... meleri_t221813.html

https://www.chip.com.tr/forum/amd ... ikligi_t221571.html

Kapalı Hesap (153334)
05-11-2011, 13:37   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

Bazen merak ediyorumda iki çekirdekli işlemciler bile çogu şeyi çalıştırmaya yeterken 8 çekirdekli fiyatıda çok çok ucuz olan bir işlemciyi neden halen intelle kıyaslıyorsunuz ki.İntelin 6 çekirdekli işlemcileri 1200dolar larda sürünüyor 8 çekirdekli işlemcileri daha çıkmadı bile çıkarsada 1500dolardan aşşagı olmaz bukadar para veriyorusunuz taş çatlasın %10 daha performanslı oldugunu farzedersek 1000 doları sizce boşuna vermiyornusunuz %100 bile bir performans sağlasa yine de çok pahalı değilmi.Peki amd 8 çekirdeklide gta oynanmazmı yada bf3 yada cod yada diğer oyunlar ve programlar.Peki oynanıyorsa nedir derdiniz.İntel amd geçti intel böyle intel şöyle arkadaşım intel indirsin fiyatlarını bizde inteli övelim neden 1200 dolarlık bir işlemciye para vereyim 1200 dolara en kral sistem toplanıyor. %10 luk bir performansa değermi.

Kapalı Hesap (153334)
05-11-2011, 13:42   |  #4  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Neden 8 çekirdekli 16mb ch li 128bitli yeni nesil bir işlemci dururken neden 4 çekirdekli eski nesil bir işlemciye para bayılayım hemde fiyatları aynı iken.Sen diyorsunki bizde modifiye edilmiş ferrari var çok süratli bende sana diyorum ki orjinal ferrari istiyorum modifiye para etmiyor bu zamanda.orjinal 8 çekirdekli bir işlemci dururken yazılım zorlamasıyla bu hale getirilen 4 çekirdekli gelecegi olmayan bir işlemciyi kim ne yapsın intel dakka başı bord değişiyor yarın o adam nerden bulucak ona yeni işlemci.Sizin algılamadınız nokta şu gerçek sekiz çekridekli bir işlemciyi yazılımla performansını düşüremezsiniz ama yazılımla hızlandırılmış bir işlemciyi yeni nesilleri hızlı görünsün diye yazılımla baş aşşagı yaparsınız nvidiadan örnek aldı intel.Çogu firma artık böyle yapıyor yeni ürünleri hızlı görünsün diye eski nesili gözden çıkarıyorlar microsft bile sp sizde hızlı spli windowslarda daha da ağırlaşıyor.Spsiz xp kullan birde sp3 bir xp kullan ne demek istedigimi anlarsınız resmen ileriye dönük işliyor teknoloji güncellemelerden ve ekran kartı sürücülerinden uzak durun çünkü biosa işleniyor.Windows 8 kurdum bilgisayar kendi  kendine açılıyor artık window 7 ve windows 8 de genelde böyle oluyor bende pardus kurdum yine.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (226289) ~ 05 Kasım 2011 14:14
berk1995
05-11-2011, 14:00   |  #5  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
323 mesaj

hemde Core İ5 2500K dan bahsediyorsun Core İ7 2600K desen neyse 
DETROID_35 adlı kullancoya katılıyorum 8 çekirdekli son hızda çalışan ön belleği yüksek olan vede fiyatı çok uçuk olmayan bir işlemciyi varken eskide kalan bir teknolojiyi almak anlamsız geliyor.

black_flood
05-11-2011, 14:21   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

buldozer' in rakip olması çok zor ama kazara firma vaz geçipte phenom  işlemcilerine geri dönüp geliştirerek 8 çekirdeklisini çıkartırsa işle çok değişebilir. şuanki hali ile amd firmasının 1090T ve 1100T ürünleri gerçek anlamda rakip konumunda 2600K işlemcilere karşı. bu arada sadece sayısal değerler anlamında kıyaslanırsa buldozere rakip olabilecek intel ürünü yok. 8 çekirdek no support  128 bit no support şuan için intel cephesinde ayrıca 8 ghz' de çalışma desteğininde olmaması ne kötü sıvı azot ile :)))) hava soğutma ile 5 ghz' de rahatlıklan kullanılabiliyor deniyor o kısmı ne kadar doğrudur bilmek zor o kadar parayı basıpta bir hiç uğruna 5 ghz' lerde çalıştırıp çöp yapmanın anlamı yok işlemciyi.

AndcrewTR
05-11-2011, 20:36   |  #7  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

1366'lardan kötü 1155'lerden iyi bi işlemci bence.

safüzyon
05-11-2011, 21:09   |  #8  
safüzyon avatarı
Yıllanmış Üye
399 mesaj

Amd istiyosan kardeşim x6 1090t alınabilir ama eğer diyosan intel i5 2500k i7 2600k işini görür ama işlemciler oyunlarda fazla performans getirisi olmaz işlemci bütçeni düşük tut ekran kartına ağırlık vermeni tavsiye ederim.

İtacHi_
05-11-2011, 22:45   |  #9  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Alın 2500k'yı rahatınıza bakın derim.8 çekirdekle 4 çekirdekli işlemciye rezil olmaya hiç gerek yok.Bende isterdim AMD 'FX' isminin hakkını versin,İntel'e adam gibi rakip olup zorlasın,hatta adamı İntelden çevirecek hamleler yapsın ... Ama yok arkadaş.Hem hem hayalleri boşa çıkardılar,hemde AMD'ye olan güveni....

2500k ile aralarındaki farkı söyliyeyim 

Alacağınız FX serisi bir işlemciyi overclock etmeye kalkarsanız evinizde ikinci bir ütü tüketimi yapan cihaz edinmiş olursunuz.İntel tarafındada tüketim artışı olucak,haliyle.Ancak FX serisindeki gibi uçuk rakamlarla değil.

Alacağınız FX serisi işlemcinin Overclock getirisi 2500k'nın getirisi kadar yüksek olmayacaktır.Sebebi 8 çekirdek destekleme,desteklememe olayından.

Alacağınız FX serisi işlemci oyununa göre %50 daha az perfonmans sergiliyecektir.Kanıtı için [URL]http://www.tomshardware.com/revi ... -990fx,3043-20.html[/URL]
[URL]http://www.guru3d.com/article/amd-fx-8150-processor-review/19[/URL]

Son verdiğim linkte fark CPU farkını ortaya çıkaran Far Cry 2 oyunuyla ortaya konulmuş.Bence daha diyecek birşey yok.

Amd revizyon güncellemesi ve Win 8 beraber işlemciye yeni bir nefes geleceğini söylüyor.Ancak gelelim gerçeklere ... Şu ana kadar gördüğünüz hangi revizyon güncellemesi çığır açacak farklar yarattı?Soruyorum size ... Phenom serilerindeki revizyon değişikliklerini hatırlayın .... B3 güncellemesinin getirisi neydi %2 mi yoksa yüzde %3 mü? ... Microsoft ayıbını itiraf etti ... Dedi 'doğrudur Win 7 yeni FX serisi işlemcileri tam potansiyeliyle kullanamıyor' ... Ancak sonunada bir not ekledi 'perfonmans %10 yükselecek :) Vay canına ne diyorsun sen ya .... Yani FX serisi uçacak diyosun %10'la ... Hadi bakalım teyyare nereye uçucan %10'la .... 

Herkeze iyi akşamlar :D

black_flood
05-11-2011, 23:50   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

amd fx ile bitmiştir artık hele hele x86 mimarisine döndü ya bu işte amd firmasının yeni ceo' sunda iş olmadığının en büyük kanıtının bir tanesi. önceki ceo 64 bit mimarisini yerleştiren kişi idi ve amd buldozer ile gerçek 128 bit işlemcileri çıkartmanın peşinde idi. hani ben 128 bit' i geçtin 64 bit bilenem yok 32 bit mimari üzerine oturtulmuş çakma 64 bit ve 128 bit kırması bir ürün.

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 00:50   |  #11  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: İtacHi_  
Alın 2500k'yı rahatınıza bakın derim.8 çekirdekle 4 çekirdekli işlemciye rezil olmaya hiç gerek yok.Bende isterdim AMD 'FX' isminin hakkını versin,İntel'e adam gibi rakip olup zorlasın,hatta adamı İntelden çevirecek hamleler yapsın ... Ama yok arkadaş.Hem hem hayalleri boşa çıkardılar,hemde AMD'ye olan güveni....

2500k ile aralarındaki farkı söyliyeyim 

Alacağınız FX serisi bir işlemciyi overclock etmeye kalkarsanız evinizde ikinci bir ütü tüketimi yapan cihaz edinmiş olursunuz.İntel tarafındada tüketim artışı olucak,haliyle.Ancak FX serisindeki gibi uçuk rakamlarla değil.

Alacağınız FX serisi işlemcinin Overclock getirisi 2500k'nın getirisi kadar yüksek olmayacaktır.Sebebi 8 çekirdek destekleme,desteklememe olayından.

Alacağınız FX serisi işlemci oyununa göre %50 daha az perfonmans sergiliyecektir.Kanıtı için [URL]http://www.tomshardware.com/revi ... -990fx,3043-20.html[/URL]

[URL]http://www.guru3d.com/article/amd-fx-8150-processor-review/19[/URL]

Son verdiğim linkte fark CPU farkını ortaya çıkaran Far Cry 2 oyunuyla ortaya konulmuş.Bence daha diyecek birşey yok.

Amd revizyon güncellemesi ve Win 8 beraber işlemciye yeni bir nefes geleceğini söylüyor.Ancak gelelim gerçeklere ... Şu ana kadar gördüğünüz hangi revizyon güncellemesi çığır açacak farklar yarattı?Soruyorum size ... Phenom serilerindeki revizyon değişikliklerini hatırlayın .... B3 güncellemesinin getirisi neydi %2 mi yoksa yüzde %3 mü? ... Microsoft ayıbını itiraf etti ... Dedi 'doğrudur Win 7 yeni FX serisi işlemcileri tam potansiyeliyle kullanamıyor' ... Ancak sonunada bir not ekledi 'perfonmans %10 yükselecek :) Vay canına ne diyorsun sen ya .... Yani FX serisi uçacak diyosun %10'la ... Hadi bakalım teyyare nereye uçucan %10'la .... 

Herkeze iyi akşamlar :

AMD (ATI) HD4770@1GHZ kullandıgın ekran kartı işlemcidende iyi anlıyorsun işlemcine baktımda benim p4 de baya fark atıyor hani.Madem paran çoktuda bukadar bilginde vardı hazır test sonuçları ile bukadar ilgili ve hevesliydin niye gidipte nvidia degilde AMD (ATI) HD4770@1GHZ aldın paran mı yetmedi yoksa.Millete burdan salllamak kolay.Bende sallarım 100 çekirdekli işlemcim var falan filan.Arkadaşım ben intelide kullandım amd yide fark ortada boşuna yüksek mevlalar vermeye gerek yok intelde çeksin fiyatını geriye bende inteli öveyim.Gelipde burda kullanmadıgın bir işlemciyi burda kötüleme.Sen hiç hayatında 8 çekirdekli bir işlemcimi gördün hayatında kullandın mı ki millete kötülüyorsun.Amd nin işlemcisini kötüleyenler bundan sonra laflarına dikkat etsinler ileride zımk diye yalatırım laflarını. Windows 8 çıkınca intelcileri görücez.İntel nezaman fiyat indirir intelciyim.Ama şuan amd fakir halkın yanında intel gibi 1700 dolara işlemci satmıyor.İntelin sekiz çekirdekli işlemcisini kaç kişi alacak bana söyleyin.1700 dolar kim vericek bir işlemciye.gidin %10 mu artık %50 mi daha fazla performans için 1700 dolar bayılın sizi kimse tutmuyor.Ayrıca sana gelince senin bilgisayarına baktımda zaten 1700 dolar bir işlemciye vericek durumunda yok galiba oyüzden elin mahkum amd redeon ve amd işlemci toplamak zorundasın ha tabi eski nesil işlemci bord kullanıcaksan intelin 2500k var kullan tepe tepe.

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 01:03   |  #12  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: black_flood  
amd fx ile bitmiştir artık hele hele x86 mimarisine döndü ya bu işte amd firmasının yeni ceo' sunda iş olmadığının en büyük kanıtının bir tanesi. önceki ceo 64 bit mimarisini yerleştiren kişi idi ve amd buldozer ile gerçek 128 bit işlemcileri çıkartmanın peşinde idi. hani ben 128 bit' i geçtin 64 bit bilenem yok 32 bit mimari üzerine oturtulmuş çakma 64 bit ve 128 bit kırması bir ürün.
Amd almak zorunda değilsiniz gidin intelin 64bitlik işlemcilerini alın sorun değil.Ayrıca bütün sistem 86x neden işlemci 64x olsun ki normal olanda budur zaten 86x tam destek verilirse diğer donanımlarla sorunsuz çalışır.Zaten herşey yazılımla oluyor gerçekte hangi donanım 64bit 128bit destegi veriyor ki gerçek anlamda.Bu laflarınızı unutmayın amd atiyi satın alıncada böyle laflar söylendi bende dedimki ileride nvidia yı sollar ozamanda diyorlardı bu nekadar kötü kartlar üretiyor hatta nvidia sevinçten çılgına dönmüştü ozamanlar yazık sevinci fazla sürmedi.İntelcilerle intel simdi göklerdeler intel böyle intel söyle çok deil 2 veya 4 yıl sonra Amd nvdia yı sollladıgı gibi intelide sollucak DETROID dedi dersiniz.
Eliniz mahkum paşa paşa Amd alıcanız çünkü ülkemizde amd deden daha ucuza işlemci ekran kartı üreten yok ülkenin %80 de fakir olduguna göre zengin gençler de ailen auro yada son model laptop kullanıcaklarına göre siz burda bir birinizi yiyin intel amd diye ucuz olan performans merformansa bakmaz halkımız alır amd sini güle güle kullanır sizde o testleri artık ne yaparsınız bilemiyorum.
Bazı arkadaşlar beni yanlış anlamasınlar ama chipde çok sazan var.Bi b.k anlamaz kalkar kafasına göre bilgisayar toplamaya çalışır.Ondan sonra toplattırır karşı tarafa sonrada 1 2 ay herşey güzel gider sonra performans yerlerde.Bilgisayarı alan çocuk söyle yazar."Herşey çok güzeldi ama son bir kaç gündür bilgisayarım donuyor"
Hemen sazanın biri kesin vürüs girdi format çek der.İkinci ve yardım etmeye çalışan iyi niyetli sazan vürüs taraması yap temizlik yap der.3. cü ve sazanlıkla alakası olmayan biri donanım uyumsuzlugu der.4 . ve işe noktayı koyan kişi ise bilgisayarı uyunsuz topladın her kafadan sese kulak verirsen dahada çok bu forumlarda dolaşırsın der çocuk bilgisayarı öyle kullanır bir bardak soğuk su içer.
Bu formdakilerde özellikle görüyorum.Adam diyorki sadece internete giricem ve film müzik dinlicem izlicem diyor.Hemen biri çıkıyor 8 çekirdekli işlemci 16gb ram fx quadro ekran kartı asus silent seek anakart sdd 5000gb.Yahu adamın istedigi bilgisayar 1000 tl lik sen topladın 5000 tl lik adam oyun oynayıp video işlemicekki adam internete girip müzik dinlicek.Adam ofis için bilgisayar istiyor son model ekran kartı katıyor içine adam daha mı seri ofiste oyun oynasın diye acaba koydun.Kısacası bilmek yada bilmemek hepsi bu.Adam alınca Allah razı olsun der sevap kazanırsın adam alınca Alllah b. versin der günah kazanırsın bu iş bilgi işidir kimsenin günahına vebaline girmeyin herkez sizin kadar zengin değil birkez alıyorlar o yüzden gerçekten bilginiz yoksa insanlara yardımcı olmayın bırakın bigisi olan yardımcı olsun yoksa kaş yapıcam derken göz çıkartırsınız.(DETROID demişti demeyin:) )

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (226289) ~ 06 Kasım 2011 01:26
Cnyylmz
06-11-2011, 01:12   |  #13  
Üye
91 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Bazen merak ediyorumda iki çekirdekli işlemciler bile çogu şeyi çalıştırmaya yeterken 8 çekirdekli fiyatıda çok çok ucuz olan bir işlemciyi neden halen intelle kıyaslıyorsunuz ki.İntelin 6 çekirdekli işlemcileri 1200dolar larda sürünüyor 8 çekirdekli işlemcileri daha çıkmadı bile çıkarsada 1500dolardan aşşagı olmaz bukadar para veriyorusunuz taş çatlasın %10 daha performanslı oldugunu farzedersek 1000 doları sizce boşuna vermiyornusunuz %100 bile bir performans sağlasa yine de çok pahalı değilmi.Peki amd 8 çekirdeklide gta oynanmazmı yada bf3 yada cod yada diğer oyunlar ve programlar.Peki oynanıyorsa nedir derdiniz.İntel amd geçti intel böyle intel şöyle arkadaşım intel indirsin fiyatlarını bizde inteli övelim neden 1200 dolarlık bir işlemciye para vereyim 1200 dolara en kral sistem toplanıyor. %10 luk bir performansa değermi.
Kesinlikle katılıyorum ...

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 02:00   |  #14  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Farzetki performans bilgisayarı toplucaz ülkemizde fiyatlar uçuk amerikaya bakalım en ucuz amerika değilmi.Dünyanın en iyi alış veriş sitelerinden biri amazon çok düşük kar oranları ile parça satıyor.

İşlemci intel $999.99    6 çekirdekli

intel Core i7-990X Extreme Edition Processor 3.46 GHz 12 MB Cache Socket LGA1366

http://www.amazon.com/Intel-i7-9 ... =1320536848&sr=1-17

herşeyi topaladın ya toplam sana maliyeti 3000tl olsun dedik.

$269.99

AMD FX 8150 8-Core Processor, 3.6 8 Socket AM3 - FD8150FRGUBOX
http://www.amazon.com/AMD-8150-8 ... =1320537163&sr=1-21

3000-işlemci fiyatı Kafadan 800tl amd işlemciye  terfiden aldın ayrıca amd işlemciler için ramlerde  anakart da ucuz 200tl de öyle düşsek kafadan 3000tl lik intel bilgisayarını 2000tl ye topladın.Peki intel işlemciler %50 amddeden daha mı performanslılar yoksa bu testler yalan mı gelecektede böylemi kalacak sorun bence aşırı verdigimiz paralarda bence amd dede intelde aynı peki neden kavga eder gibi intel amd diyoruz.Ben fiyatı uygun diye amd dedim yarın intel ucuzlarsa amd pahalanırsa intel derim.

Ha amerikada yaşamıyoz değilmi kaçakda getiremicegimize göre ülkemizden paşa paşa alıcaz.Ülkemizdeki bu 6 çekirdekli işlecinin fiyatı en ucuz fiyatı 2.128,19 TL yani evdeki hesap çarşıya uymadı toplayacagımız performans bilgisayarı 4200tl ye çıktı.

Ama amd dede ülkemizde var.Hemen fiyatına bakalım vatanda 305dolar+kdv imiş ana nerdeyse amerika fiyatı yani ürünün üzerine sadece kargo ve bir miktar vergi eklenmiş okadar böylece bize 541tl patlıyor yani çok azcık bir sapma ile amerikadaki bilgisayarı 2000tl ye değilde 2200 tl ye toparladık oda performans ve en pahalı işlemcisiyle 
 2.128,19 TL
 ülkemizde amd den 2 tane fx lerden memnun değilseniz server işlemcisi olan opteron alabilirsiniz sorun değil.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (226289) ~ 06 Kasım 2011 02:20
İtacHi_
06-11-2011, 08:07   |  #15  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Ekran kartı tercihini Nvidia'dan yapmak senin için sadece 'para' demekse sana diyicek birşeyim yokKahkaha
HD4770'nin çıktığı zamanı bir hatırla bakalım.İnceden inceye düşün.Hatta sen kendini yorma ben söyliyeyim.Nvidia=para mantığından birşey çıkmaz zaten.

1. HD4770 ilk 40NM ekran kartıydı.Overclock potansiyeli karşısında Ne Nvidia da Nede AMD tarafında rakibi yoktu.Rakiplerinide söyliyeyim.Sen onuda bilmezsin şimdi.GTS250,HD4850,HD4830.Bu kartların overclock potansiyelleri HD4770'in yanından bile geçemezdi.Birde bu kartlara overclock yapmaya kalktığında bilgisayarında bir ütü sahibi olurdun (hem ısı hem tüketim açısından).Gel gelelim HD4770'e.800MHZ GDDR5 ramlarının fabrika çıkış hızı 1GHZ idi.Ancak kart 800MHZ ye indirgenerek piyasaya sürülmüştü.Kullanıcıda çok rahat bir şekilde (ne bir tehlike,nede voltaj güncellemesi olmadan) kartını 1GHZ seviyesine alıyordu.Buda direk performansa %15-20 arasında bir etki yaratıyordu.Gelelim GPU hızına.Oda ASUS TOP BIOS ile 1GHZ seviyesine geliyor.Max. sıcaklıkta en fazla 73 dereceyi görüyor.Overclock sonrası tüketimi sorucak olursan kart normalde 80W tüketiyor,overclock sonrasındada 83W(GTS 250=150W HD4850=110W HD4830=98W.Şimdi elini vicdanına koy.Sen böyle bir potansiyel karşısında ne Nvidia'ya bakarsın Nede AMD'nin başka bir modeline.

2. Bende sana katılıyorum.Kullanıcı neden tekele bağlı kalmak zorunda kalsın,neden cebi boşalsınki.Ama şöyle bir gerçek daha var.Ben cebimi boşalmıyacağım diye ihtiyacım olan performans gereksinimimdende kısamam.

3. 8 çekirdekli işlemci kullanmadım.Nasib olmadı.Ancak 1100T kullanmışlığım var (2-3 hafta gibi)

4. Lafı yediririm diyosun öyle mi?O zaman lafının arkasına kanıtını koyda lafın havaya gitmesin kardeşim.

5.Evet.Bir işlemciye 1700 dolar vericek halim yok.Ama o performansa ihtiyacımda yok zaten :)Benim ayarım Phenom II 955 ve 2500k arasıdır.

6.Ayrıca arkadaşım ben işlemciyi kötülemiyorum.Sonuçlar ortada.Siteleri gez incelemelere bak (siteler taraf tutuyor dersen onu bilmem,anandtech ve guru gibi büyük siteler taraf tutuyor dersen birşey demem sana :).Ben senin gibi havadan konuşmuyorum.Kanıtımı ortaya koyuyorum.Sende koy kanıtını haklılığını ortaya çıkar (bak mesela ben diyorumki FX-8150'yi overclock edince işlemci tek başına 430W çekiyor.Kanıtımda linklerde.Sende bunun aksini sun.Sun ulan hadi göster)Bunu düşünemiyormusun arkadaşım.

Son Düzenleme: İtacHi_ ~ 06 Kasım 2011 08:16
dabbe1
06-11-2011, 09:49   |  #16  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

yuh... ilk çıkanlar AM3 oket uyumu için AM4 sokette farklı olacak hemen AM4 sokete geçmenizi istemediler diye kötü mü oldu?

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 12:21   |  #17  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

İtacHi_ Bana bazı konularda katıldıgına sevindim.Şimdi son model bir bilgisayar toplayalım.

İntel işlemcili nvidia ekran kartlı bir bilgisayar.

2.194,01 TL

İşlemci INTEL CORE i7 EXTREME 990X -- 6 Çekirdekli
 http://www.orionnet.com.tr/index ... 9&ref=akakce&v=0.73

1.223 TL

ekran kartı ASUS GTX580 DIRECTCU II GDDR5 1536MB 384BIT NVIDIA DX11 EKRAN KARTI 
http://www.vatanbilgisayar.com/e ... ils.aspx?I_ID=52291

666 TL kdv bizden

anakart ASUS RAMPAGE III FORMULA INTEL X58 SOKET 1366 DDR3 2200MHZ (O.C.) ANAKART
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=48376

283 TL

Ram CORSAIR 16GB (4X4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9 RAM
http://www.vatanbilgisayar.com/r ... ils.aspx?I_ID=54511

335 TL

Dijital sabit disk CORSAIR 60GB FORCE 3 GT SERISI SATA 3.0 SSD (555MB OKUMA / 495MB YAZMA)
http://www.vatanbilgisayar.com/s ... ils.aspx?I_ID=56400

mekanik sabit disk 283,47 TL
http://www.hepsiburada.com/Liste ... 0&categoryId=100221

500 tlde kasa dersek

toplamda 5484tl cik tutuyor.
Bana en pahalı pc için üretilmiş amd sistemini toplayın

herşey aynı kalıcak sadece anakart işlemci ekran kartı ati olucak nvidia 580 fiyatında bir ekran kartı olsun.işlemcide amd nin son çıkarttıgı işlemci olsun.Bakın kaç para oynuyor arada.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (226289) ~ 06 Kasım 2011 12:22
İtacHi_
06-11-2011, 13:30   |  #18  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Tamam.Arada fark oluyor.Ancak Nvidia'nın belki hiç kullanmadığınız ve kullanmıyacağınız birkaç özelliğinide satın almış oluyorsunuz.Cuda ve Physx özellikleri Nvidia'nın fiyatında önemli bir yer tutar.Özellikle oyunların çoğununda Nvidia kartlardan yana performans vermesi Nvidianın fiyatını haklı olarak yüksek tutmasına neden oluyor.İşlemci kısmınıda gelince testleri incelediyseniz 2600k ve 990X extreme arasında performans açısından önemsenecek bir fark yok(özellikle oyun testlerinde).Yani 990X Extreme uç düzeyde oyun performansı (daha doğrusu bu ego tatminidir) isteyenlere hitap edecektir.Buda ne demek bu işlemci normal ev kullancısına hitap etmiyor.Adı üstünde 'Extreme' ... Bu yüzden bu işlemciyi listenizden çıkarmanız gerekiyor.Onun yerinede 2600k'yı getiriyoruz.Haliyle fiyat oldukça aşşağılara iniyor (1.500TL lira düşüyor).Bu paraylada sisteme sağlam bir su soğutma kurulup,extremeden çok daha iyi performans alabilirsiniz.Ama burda amacımız 2 platformuda fiyat olarak aynı düzeye getirmek olduğu için bu seçeneği es geçiyoruz.
Gel gelelim 2600k lı sisteme.Haliyle artık anakartta değişicek.Z68 serisi bir anakart almazsak işlemciye yazık ederiz.Z serisi güzel bir anakartta 350TL ve üzerinde olucaktır.MSI Z68-A oldukça profesyonel iş gören bir anakarttır(500 TL küsür)(Rampage formula düzeyinde bir anakart).160TL daha düştük ama farkındaysanız performanstan ödün vermedik.İlk cümlelerimde dediğim gibi Nvidianın bahsettiğim özellikleri almak isterseniz(ki Physx ve cuda için değer,he birde oyunlardaki yaygın desteği) 1200 TL yi gözden çıkarırsınız.Ancak 'bu özellikler benim işime yaramaz' 'hangisini kullanıyorum ki ben neden boşu boşuna alayım' derseniz işte o zaman devreye HD6950 giriyor.Overclock yetenekleri ve 600TL daha düşük fiyatıyla göz dolduruyor.Performans seviyesi overclocksuz halindeyken Gtx 580'den %5-%9 daha düşük ancak HD6950'nin overclock performansını duymayan kalmamıştır herhalde.Yani çok rahat bir şekilde HD6950 bu farkı kapatıyor ve 600 Lirada cebinizde kalıyor.

Bu saydıklarımla beraber neredeyse 2300TL daha düşük bir fiyata aynı düzeyde,performanstan ödün vermeden bir sistem toplayabildik.Bunu AMD cephesinde FX-8150 ile yapmaya kalktığımızda zaten aradaki performans farkını daha önceki mesajımdan gördük.

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 13:51   |  #19  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Tamam.Arada fark oluyor.Ancak Nvidia'nın belki hiç kullanmadığınız ve kullanmıyacağınız birkaç özelliğinide satın almış oluyorsunuz.Cuda ve Physx özellikleri Nvidia'nın fiyatında önemli bir yer tutar.Özellikle oyunların çoğununda Nvidia kartlardan yana performans vermesi Nvidianın fiyatını haklı olarak yüksek tutmasına neden oluyor.İşlemci kısmınıda gelince testleri incelediyseniz 2600k ve 990X extreme arasında performans açısından önemsenecek bir fark yok(özellikle oyun testlerinde).Yani 990X Extreme uç düzeyde oyun performansı (daha doğrusu bu ego tatminidir) isteyenlere hitap edecektir.Buda ne demek bu işlemci normal ev kullancısına hitap etmiyor.Adı üstünde 'Extreme' ... Bu yüzden bu işlemciyi listenizden çıkarmanız gerekiyor.Onun yerinede 2600k'yı getiriyoruz.Haliyle fiyat oldukça aşşağılara iniyor (1.500TL lira düşüyor).Bu paraylada sisteme sağlam bir su soğutma kurulup,extremeden çok daha iyi performans alabilirsiniz.Ama burda amacımız 2 platformuda fiyat olarak aynı düzeye getirmek olduğu için bu seçeneği es geçiyoruz.
Gel gelelim 2600k lı sisteme.Haliyle artık anakartta değişicek.Z68 serisi bir anakart almazsak işlemciye yazık ederiz.Z serisi güzel bir anakartta 350TL ve üzerinde olucaktır.MSI Z68-A oldukça profesyonel iş gören bir anakarttır(500 TL küsür)(Rampage formula düzeyinde bir anakart).160TL daha düştük ama farkındaysanız performanstan ödün vermedik.İlk cümlelerimde dediğim gibi Nvidianın bahsettiğim özellikleri almak isterseniz(ki Physx ve cuda için değer,he birde oyunlardaki yaygın desteği) 1200 TL yi gözden çıkarırsınız.Ancak 'bu özellikler benim işime yaramaz' 'hangisini kullanıyorum ki ben neden boşu boşuna alayım' derseniz işte o zaman devreye HD6950 giriyor.Overclock yetenekleri ve 600TL daha düşük fiyatıyla göz dolduruyor.Performans seviyesi overclocksuz halindeyken Gtx 580'den %5-%9 daha düşük ancak HD6950'nin overclock performansını duymayan kalmamıştır herhalde.Yani çok rahat bir şekilde HD6950 bu farkı kapatıyor ve 600 Lirada cebinizde kalıyor.

Bu saydıklarımla beraber neredeyse 2300TL daha düşük bir fiyata aynı düzeyde,performanstan ödün vermeden bir sistem toplayabildik.Bunu AMD cephesinde FX-8150 ile yapmaya kalktığımızda zaten aradaki performans farkını daha önceki mesajımdan gördük.

Neden gelecegi olmayan bir işlemciye yatırım yapılsın ki 1155 soket 1366 soketleri çıkarttı intel ileride update yapmayın diye yani alanın elinde kalır.Amd kaç yıldır am3 destek veriyor ileride am4 çıkartırmı bilinmez ama keşke çıkartsaymış çünkü insanlara iyilik yapmış üstelik zararına olsada.Şuanda amd diyorum beyenen intel toplasın sonuçlarınada katlansın artık çok da umrumda deil açıkcası çünkü insanlar ne istedigini bilmiyor para varken savur para bitince düşün olayı.Nvidia ya gelince nvidia eski nvidia deil.Ha ayrıca i2600k nın gelecegi yok ama LGA 1366 soketli 990x gelecegi var çünkü yeni nesil işlemci yani 1 sene daha intel işlemci üretir diye düşünüyorum.
Ayrıca intelin sizi nekadar düşündügü ilerde bol bol uptade yapın diye ilerde yeni işlemci yeni bord alın tepe tepe kullanın ha bide ramlerde uyumsuzsa eyvahhhh.yeni bilgisayar topladınız.

intel bordları ve soketleri.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (226289) ~ 06 Kasım 2011 14:11
İtacHi_
06-11-2011, 14:11   |  #20  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

AMD İntelle rekabet etmek için bunu yapmak zorunda.Zaten insanlar tercihlerini İntelden yana kullanıyorlar,birde AMD 'sokette değişeceksiniz' derse AMD büyük riske girer.Aynı zamanda İntelin işlemcilerindeki başarısında soket ve chipset güncellemesinin önemi yadsınamaz(Diceksin 1155 ve 1156 arasındaki fark nedir,bu düpedüz kazık).Sen kafana takma sistemi toplayacak adam egolarını tatmin etmek istiyorsa AMD'dende İntel'dende ihtiyacı olmayacak uçuk sistemler çıkarıp kendilerini mutlu etmeye çalışırKahkaha

Nvidia eski Nvidia değil derken eski 'şan'ından bahsediyorsanız doğrudur eskisi gibi değil ancak ürünleri ne olursa olsun kullanıcıyı üzmüyor.

Son Düzenleme: İtacHi_ ~ 06 Kasım 2011 14:13
black_flood
06-11-2011, 17:33   |  #21  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
AMD İntelle rekabet etmek için bunu yapmak zorunda.Zaten insanlar tercihlerini İntelden yana kullanıyorlar,birde AMD 'sokette değişeceksiniz' derse AMD büyük riske girer.Aynı zamanda İntelin işlemcilerindeki başarısında soket ve chipset güncellemesinin önemi yadsınamaz(Diceksin 1155 ve 1156 arasındaki fark nedir,bu düpedüz kazık).Sen kafana takma sistemi toplayacak adam egolarını tatmin etmek istiyorsa AMD'dende İntel'dende ihtiyacı olmayacak uçuk sistemler çıkarıp kendilerini mutlu etmeye çalışırKahkaha

Nvidia eski Nvidia değil derken eski 'şan'ından bahsediyorsanız doğrudur eskisi gibi değil ancak ürünleri ne olursa olsun kullanıcıyı üzmüyor.

çip olayı malesef çok önemli intelde bunun farkını göremiyorum diyen kişinin kavanoz dipli en büyük numara gözlük kullanması şarttır.
soket 478 pin işlemcileri herkez bilir namını anlatmaya hiç ama hiç gerek yok. 3.4 ghz olan modelinden vardı intelin 915 çipli kartında alet sıkıntılı durumda idi sürekli tıkanmalar oluyordu işlem yaparken kartı biostar firmasının ürettiği g3 çipsetli bir modeline taktım arada çok büyük fark var windows 7 bile banamısın demiyor.

amd buldozer fısss rakiplik konumu yok ancak core2 quad ve i3 dengi işlemcilerin performansına denk. i3 2100K bile autocad ve photoshop' u snler içinde açabilirken buldozer diskten okuyacam cache belleğe atacamda ıvırda zıvırda tın tın tırmalıyor. amd' nin phenom serisi tüm x2 modelleri bile ondan daha hızlı açıyor.

boşa yardırmayın buldozer fıss çok özel spefik durumlarda sadece % 1 daha iyi performans sergileyebiliyor işlemlerde 2600K' dan. phenom x6 bile 2600K ile aynı anda yan yana konduğunda vay be amd budur dedirtiyor çok aşırı seri donma takılma gık yok. amd apulara hiç değinmiyorum entegre grafik özelliği kullanılan İ7 2600K ları bile yamultuyor grafik konusunda. i7 donarken amd uçuyor ama bu demek değildir ki buldozer en iyisidir.

Son Düzenleme: black_flood ~ 06 Kasım 2011 17:38
hayatın_içinden
06-11-2011, 17:46   |  #22  
Yıllanmış Üye
372 mesaj

intel'in kasım yani bu ay lanse edilicek sanırım 20 nanometre'lik sanbridge Iv işlemcileri gelecekmiş takriben 2012 yılının 2. çeyreginde raflardaki yerini alacakmış ..Üstelik kat kat performanslı vede ucuz dedikoduları duyuluyor

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2011, 19:07   |  #23  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

İntel nezaman ucuz işlemci ürettiki şimdide üretsin.Ben inteli bildim bileli intel böyle.

İtacHi_
06-11-2011, 20:45   |  #24  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

İntele fırsat vermiyeceksin o zaman arkadaş.AMD İntelden iyisini yapsın bakalım kuyruğu sıkışan İntel ne yapacak.AMD İntelden iyi CPU üretemedikçe İntel ürününe istediği fiyatı koyar.İntel sorarsın 'nedir bu fiyatlar arkadaş canımızı mı alcan?' adamda dicek sana 'eee bizden iyi CPU yapan varmı'.Bunu dedirtmemeli AMD İntel'e ....

Gokhan214
03-04-2012, 15:14   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj
bir incelemeye bakarken, eğer donanım bilginiz o inceleme deki hataları görebilicek kadar ise incelemeye değer veriniz, 2 sorum olucak;

1. Dünya rekorunu elinde tutan ve şu anda meşhur guinness rekorlar kitabında olan oc rekortmeni işlemci hangisidir?
2. 5 yıl öncesine kadar intelin amd den çok üstün olmasına sebep olan tek farkı ne idi.

cevaplar
1: http://www.engadget.com/2011/09/ ... with-overclocked-o/

2. veri yolu genişliği idi, phenomlar ile birlikte intel tarih oldu bu alanda

gelelim kendi şahsi yorumuma

sistemimdeki
gigabyte ga 990 fxa ud7 (işte intel işlemciyi alt etme sırrı)

intel destekli üretilmiş hiç bir anakart amd 990fx ud7 serisine rakip olamamıştır ve işte tam olarak burda intel biter

çünkü intel in amd x8 ile karşılaştırma cesareti buldugunuz bence çöp değeri taşıyan işlemcisi i5 uyumlu en iyi alınabilicek anakart asus p7h55 lga1156 dır ki fiyatı yaklaşık olarak 150-200 tl dir

oysaki kullandıgım 990fx 600 tl dir

ve bir işlemci, doğru soğutma ile kendisi zaten soğuk kalır, önemli olan anakartın ne kadar soğuk kaldıgıdır, ve işlemcinin anakart üzerindeki güney ve kuzey köprülerine verdiği ısı ile değerlendirilir

eğer amd x8 e uygulanıcak oc i5 e en iyi destekcisi anakart olan asus ile uygulanırsa, i5 i bırak, anakartı bırak, kasanın kendisinden alevler çıkar

benchmarklara göz atarken hangi sistem üzerinde kullanıldıgına iyi bakınız, kaldıki ramlerin çarpanları dahi işlemciyi etkiler

adı üstünde işlemci

benchmarklarda uygulanan tek şey oc değeridir

oysaki işlemcinizin en büyük destekçisi olan ram ve anakart burda başrol sahibidir işlemci değildir filmin başrolü, 

amd yi kötülemişsiniz, isterseniz x16 opteronu bi inceleyinde bakın bakalım performans işlemcisi intelin mi yoksa amd nin işimidir

amd: server ve oyun uzmanı ( yeni özellikleriyle video editorlerinin de 1 numarası olmuştur )
intel : muhasebeci işlemcisi :)