AMD işlemciler OC de gerçekten kötümü?

Diablotical
12-09-2008, 00:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
593 mesaj

Arkadaşlar şu anda en iyi masaüstü işlemcileri performans ve piyasadaki hakimiyet yönünden İntel üretiyor. Çoğu işlemcisi göz boyamak niyetiyle ve f/p oranında da söz sahibi olabilmek umuduyla üretilsede bi E8400 E8500 performanslarıyla göz dolduruyor özellikle OC performansları.
Stok fan ile 4.2 GHz lere çıkabilmeleri bunu fazlasıyla gösteriyor.
Peki AMD bu konuda neler yapıyor?
Bilindiği gibi f/p kralları herzaman AMD tarafından üretiliyor.Stabilite ve müşteriyi soyma isteği olamdan az çeşit uygun fiyat iş görür işlemciler üreten AMD hep OC performansından uzak kalıyor,en azından benim dışardan baktığımda gördüğüm manzara bu.

Bu yönden konuyu toparlarsak AMD gerçekten OC performansında kötümü?? Elinizdeki AMD işlemciyi hiç OC deneyimine soktunuzmu,OC yaptıysanız %?kaçlık bir artış yaşadınız.İntel yüksek OC performansıyla görünen performans artışını gerçekten sağlıyabiliyormu yani %100 lere yakın OC olabilen E4600 gerçekten yazılımda,oyunlarda %100 lük performans artışı sağlayabiliyor mu ?
Yada AMD bunu nekadar yapabiliyor.
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

İlk tecrübe benden olsun
Normal değerleri 2.3GHz olan AMD 4400+ işlemcimi Pİ testine soktuğumda 37 sn gibi tatminkar olamyan bir değerde bitirebiliyordu.
İlk OC denememde 2.7ghz e çıkardığımda bu değer 32sn ye düştü,iyi bir performans artışı diyorum ve dewam ediyorum
2.9GHZ de ise sonuç gene güzel oldu ve Pİ testini 30 sn nin altında tamamlayarak 29 sn de bitirdi.
Bu işlemleri voltaj artışı yapmadan ve stok soğutucuyla yaptığımı belirtmeyliyim.

Hipotezim ve örneklerle desteklemek istediğim düşüncem şu ki, donanımda yaptığınız OC ile yazılımda gerçek ten gerçek Performans artışını sağlıyabiliyormu işlemciler.
İntel hakkında yeterli tecrübeye sahip değilim İntel kullanan arkadaşlarda yazılımda özellikle değerlendirme olarak Pİ testini baz alırlarsa memnun olurum
AMD kullnıp OC yapan arkadaşlarda Pİ test sonuçlarını ve % kaçlık artış yaşadıklarını yazarlarsa bu konuda kafamızdaki sorular açıklık kazancak
şimdiden teşekür ederim
saygılar

Z1mBaBwE
12-09-2008, 21:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD işlemciler intel kadar olmasada elbette overclock olur.Bendede athlon 3000+AM2 orleans var 1.8 Ghz den 2.5 Ghz e çıkarttım ancak anakartım asus olduğundan voltaj artıramadığım için sistemin stabilitesi bozulduğu için geri almak zorunda kaldım.AMD lerde o.c yapamamanın altındaki en büyük neden dahili bellek kontrolcüsüdür.İntelde dahili bellek kontrolcüsü olmadığından yüksek saat hızlarında rahatlıkla çıkabiliyorlar ancak nehalem ile birlikte overclock artık dizginlenecek intelde fazla o.c yapılamıycak.O.c elbette performansa katkısı vardır ancak bana göre %100 bir katkısı yoktur.AMD ler pi testi özürlüdür aslında pi testi tek çekirdekli işlemciler içindir ve onun için saat hızı önemlidir saat hızınız ne kadar iyi ise o kadar iyi sonuç alırsınız.Ayrıca şunuda unutmayalım ramlerinizin kaliteside önemlidir.Bana göre AMD işlemcilere o.c yapmak gereksizdir zaten orjinal saat hızları ile gayet hızlılar intel içinde çok hızlı diyorlar ancak ben hiç bir hız farkını göremedim sadece testlerde iyi puan alıyor diye bu işlemci hızlı olmaz.

ENZYME
12-09-2008, 23:01   |  #3  
Yeni Üye
46 mesaj

açıkçası ya ben bu testi yapamıyorum ya da ortada bir yanlış var amd 5600+(@2799 mhz) işlemcimle hızaşırtmasız 31 saniyede tamamladım hızaşırtma ile @3200 mhz de de aynı sonuçları almam beni şaşırttı ben 31 saniyeden aşağı inemedim yanlış yaptığım ne anlamadım belki de 400 mhzlik bir artış bariz bir değer getirisi sağlamıyodur bu tür testlerde ama sorarsanız rahatsız oluyo musun bu durumdan hayır nedeni ise kullandığım hız gayet yeterli ve işlemcim çalıştığım uygulamalarda bana hiçbir sorun çıkarmadı (ısınma vb sorunlar) ayrıyetten dediğiniz gibi yeni nesil oyunların zorlayıcılığı karşısında da gayet güzel bir performans alabiliyorum diğer parçalarla birlikte

black_flood
13-09-2008, 16:27   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

amd black edition'larda sınırsız overclock imkanı var çok kaliteli soğutucular kullanılırsa.tüm çarpan ve fsb değer kilitleri açık olan piyasadaki tek farklı işlemci türü.