AMD'nin patronu konuştu, ortalık karıştı!

CHIP Online
25-07-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

AMD, üretim maliyetlerinden kurtulmak için yeniden yapılanmaya mı gidiyor? İşte detaylar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/AMD- ... k-karisti_7939.html

Dünyanın tanınmış haber portallarından Austin American Statesman (AAS), geçtiğimiz hafta AMD'nin yeni CEO'su Dirk Meyer ile bir röportaj yaptı.

Yayınlanan röportaja göre AMD yeni bir yapılanmaya girme hazırlığında ve AMD'nin üretim operasyonlarının artık başka bir firma tarafından yürütülmesi ciddi olarak düşünülüyor. Peki ama AMD neden üretim bölümünü devretmek istiyor olabilir?

AMD, büyük rakibi Intel ve Nvidia ile olan ezeli rekabetinde geri kalmamak için maliyetleri yüksek olan üretim fonksiyonlarını bir başka yönetime devrederek, daha çok pazarlama, tasarım ve satış üzerine yoğunlaşmak istiyor olabilir. Ama hikayemiz burada bitmiyor...

Bu raporun yayınlanmasının ardından spekülasyonların ardı arkası kesilmedi ve sonunda AMD'nin sözcüsü Drew Prairie Meyer'in raporda yer alan görüşlerinin yanlış anlaşıldığını, aslında bu tip bir planlarının olmadığını açıkladı.

CHIP Online yorumu:
Rapor ile AMD sözcüsünün çelişkide kalan bu açıklamalarından sonra kafalardaki soru işaretleri daha da arttı. Ancak bir noktanın altını özellikle çizmek gerekiyor: AMD gerçekten yeniden yapılanma içine girmiş durumda. Ancak şu anda görünen, şirketin çok da büyük bir operasyona gitmek niyetinde olmadığı. Meyer'in yayınlanan açıklamalarına rağmen, AMD'nin ilk aşamada üretim operasyonlarını başka bir şirkete devredeceğini düşünmüyoruz.

Tüm konu: AMD'nin patronu konuştu, ortalık karıştı!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce AMD ne yapmak istiyor?

Fattur
25-07-2008, 22:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

kafa karıştırmak

bektash
25-07-2008, 22:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Meyer'in yayınlanan açıklamalarına rağmen, AMD'nin ilk aşamada üretim operasyonlarını başka bir şirkete devredeceğini düşünmüyoruz. Bu biraz zaman ister, Rekabeti artırmaktan cok kâr marjını artırmak gibi bir düsünceside olabilir. Tabiki ilerleyen zamanlarda göreceğiz. AMD'nin yeni bir yapılanma süreci icin daha cok erken oldugunu dusunuyorum.

tesisatci
26-07-2008, 03:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
449 mesaj

amd zorlu bir rekabetin içinde ve işler göründüğü gibi(ekran kartı zaferi) intel dünya piyasasında amd yi eziyor işlemci konusun da intelle rekabet edemiyor ve sürekli atılım yapıyor bu yüzden bu satış açığını kapatmak için ara ürünlere yüklendi bölece arada kalan kullanıcıyı ele geçirmeyi hedefledi.
ara ürünler ekran kartları tabi ki kullanıcıyı sevindiren bi durum.
phenomlar ellerinde patladı tabiri caizse x3 ler çıktı ama fiyatlarını düşüremediler bu da kullanıcıyı ya x4 yada intelin kucağına itti şahsen bende x3 alacağıma e8400 almayı tercih ederim yada x4 fiyat farkı yok denecek kadar azken neden x4 yerine x3 alıyımki!!!

tesisatci
26-07-2008, 03:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

x3 ün çekirdeğinin biri sorunlu olduğu için iptal edilmiş x4 ten başka bişey olmadını düşünürsek saçma

tesisatci
26-07-2008, 03:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

daha fazla kazanmak için herşeyi deniyorlar bazen hoş olmuyor!!!