AMD'nin SoketAM3 işlemcilerinde DDR3 bellek sorunu

Ahmet_79
13-02-2009, 00:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

AMD'nin Soket AM3 formundaki DDR3 bellek destekli işlemcilerine destek veren anakartların önemli bir kısmının Şubat ayının sonuna doğru lanse edileceği bildirilmiş buna neden olarak ta bellek uyumuna yönelik devam eden çalışmalardı. Bu durumun etkisi var mı bilinmez ama AMD'nin Soket AM3 formundaki yeni işlemcilerinde bellek sorunu olduğunu belirtildi üstelik bunu AMD yayımladığı resmi açıklama ile doğruladı.

Yapılan açıklamaya göre AMD'nin Soket AM3 işlemcileriyle DDR3 destekli anakartlarda her bellek kanalı için birden fazla DDR3-1333MHz bellek modülü kullanıldığında gündeme gelebileceği ve belirti olarak sistemin tutarsız ve dengesiz davranabileceği üzerinde duruluyor. AMD'nin yayımladığı "Erratum 379" kodlu rapora göre bu hata işlemci-bellek alt sisteminde bu hata tahmin edilemeyen sistem davranışlarına neden olabilir.

Çalışmaları devam eden yeni işlemci revizyonlarında olması beklenmeyen bu hataya karşı AMD, kullanıcılarına alternatif bir yol öneriyor ve 1333MHz'de çalışan belleklerin 1066MHz'de çalıştırılmasını tavsiye ediyor.

kaynak: http://www.donanimhaber.com/AMDn ... ek_sorunu-12832.htm

özellikle AM3'ü bekleyenler için hiçde iyi bir haber değil.

Kaptanos
13-02-2009, 01:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,349 mesaj

Ben beklemiyorum ama AMD için kötü haber gerçekten bunlar satılmaya başlamışmıydı benim haberim yoktu kullanan varmış demek. Sorunu düzeltirler ama yeni çıkacak olanlarda böyle bir sorun kalmaz büyük ihtimal

titi_boss_14
13-02-2009, 11:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

bildiğim kadarıyla işlemcilerde sorun yok sadece üretilen yeni anakartlarda sorun war