AMD Phenom İşlemcilerini 10 Haziran'da Mı Duyuraca

black_flood
11-06-2007, 20:04   |  #26  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

intelin birtek extermesi geçiyor amdyi ama zaten onun bir özelliği var oyun içindeğil o cpu.sadece sanayi tipi işlemlerde ve çizim sektöründe farkı var yoksa normalde hiçte bir performans artısı göremez kimse.onun için boşuna inteli geçti demenin manası yok amdleri o parayı veripte kullanacak hiçbir kişmse yok ve o fiyatıda hiç düşmeyecekler sınıfında.600+ gayet iyi ve stabil.ısınma sorunu olmadığınıda kime sorarsanız sorun olmadığını söyler çünkü 35 derecelik işlemci ısısı işlemcilerin en performanslı ve en stabil çalıştığı tepe değeri ısılardandır.maksimum güç tüketimindede 55 dereceyi geçemiyor zaten ama intel 75 dereceyi rahat görüyor hiç zorlanmadan.

kuruwa
11-06-2007, 20:36   |  #27  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj

kısacası amd nın testlerde fazla güç tüketmesı normal cunku içinde bırde kuzey koprusu barındırıyor ıntel ıcın kuzey koprusu sıcaklıgını ve güç tuketmesını de eklemenız gerekmekte bu sartlar altında kı o zaman ıntel ne kadar cekecek acaba

asimileci
12-06-2007, 08:25   |  #28  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

Core 2 Duo, watt başına düşen başarım yani güç tüketimi açısından bakıldığında da çok mükemmel sonuçlar veriyor. Bu işlemcilerin tümü en fazla 65 Watt'lık güç tüketirken AMD hala 89 Watt'lık işlemciler üretmekte. Ancak Core 2 Duo'nun, DDR2 bellek denetleyicilerini dahil etmemesi ve AMD64 işlemcilerinin tümünde bu denetleyicinin tümleşik olması güç tüketiminin artmasına neden olduğunu hemen belirtelim. Bu durum göz önüne alındığında AMD o kadarda kötü sayılmaz - tüm platformu karşılaştırırsanız eğer, Intel'in güç tüketimi yarışında kesinlikle galip geleceğini söylemek mümkün değil. Son olarak, hem Intel hem de AMD tarafından yapılan fiyat kırma politikaları güç dengelerini tekrardan tepe taklak etmekle kalmayıp aynı zamanda ciddi şekilde karışıklık yarattı.

not: o bir kere intel için söyleniyor intel daha az yakıyor deniyor..İNTEL 65 nm core2duo ların borusu AMD 64 x2 lere ötüyor...

alıntı: http://www.thgtr.com/cpu/20070610/index.html

kuruwa
12-06-2007, 11:53   |  #29  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

AMD ile yaptığımız deneylerin sonucunda açıkça şunu gördük: Bu işlemciler daha az enerji harcıyorlar, özellikle de boştayken (idle) enerji tüketimleri belirgin bir biçimden daha düşük (58W'a karşı Intel'in 84W'ı). Çokluortam (mutimedia) amaçlı veya ofis kullanımı için kurulan PC'ler genelde boşta veya neredeyse boşta çalışırlar ve bundan dolayıdır ki bu alanda eskimiş olmalarına rağmen hala AMD'nin 90nm işlemcilerinin borusu ötüyor.Testi yapan kişi böyle bir ifade kullanmış ve aynen kopyaladım o bölümü

asimileci
12-06-2007, 14:24   |  #30  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

full kullanımda niye ısınmalarda AMD fark atıyor pekiiii

hemde bariz fark...

ısınma problemi olmayan core2duo ların orta sınıfta lider oldugu yazıyor....

ISINMAYAN KRAL
OVERCLOCK KRALI
PERFORMANS KRALI
FİYAT/PERFORMANS KRALI

kuruwa
12-06-2007, 14:31   |  #31  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

sen bılgısayardan anlıyorsun değilmi o kadar  yazmama ragmen anlamıyormusun gıbı dewam etmektesın  amd nın anakart uzerındekı kuzey koprusu içinde ama ıntelde kuzey koprusu anakart uzerınde buda amd ye ekstra güç ve ısı olrak gerı donuyor ama genel pc watt tuketımıne bakınca amd dıyor

asimileci
12-06-2007, 15:51   |  #32  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

ben testlere bakarım aşagıdaki test yalanmı???

alın size güç tüketim değerleri

alıntı: www.digit-life.com/articles2/cpu/amd-a64x2-5000.html

asimileci
12-06-2007, 15:52   |  #33  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

ben testlere bakarım aşagıdaki test yalanmı???

alın size güç tüketim değerleri

alıntı: www.digit-life.com/articles2/cpu/amd-a64x2-5000.html

kuruwa
12-06-2007, 21:07   |  #34  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

amd de işlemcı içinde oldugu için kuzey koprusu anakartta üzerınde extra kuzey koprusu watt tuketımı yok dırek işlemcı ıcınden, intelde ise kuzey koprusu işlemci içinde olmadıgı için işlemcı normal watt tüketıyor ama anakart uzerındeki kuzey koprusunden  extra watt cekıyor  belkıde bu sayede intel daha cok tuketıyor cunku bunu hiç test eden yok inşanlah bu sefer ben anlatabıldım sende anladın

Son Düzenleme: kuruwa ~ 12 Haziran 2007 21:09
asimileci
13-06-2007, 08:55   |  #35  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

sen yukarıdaki grafiğe bak ve kim az yakıyormuş onu söle

diğer grafiktede tam yükte AMD 30 watt İNTELi geçiyor

kuruwa
13-06-2007, 12:33   |  #36  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

offf asimileci sana senın gıbısı gereklı hadı amd nın cok watt tukettıgı sebebını bende testekı adamda anlattı ama nafıle sen hala bildigini okuyorsun amd cekıyor bende de dedım sebebını de acıkladım ama sen pc de anlamıyorsun duz konulara bakıyorsun teknıklere degıl eee duzgun bı test için amd nın kuzey koprusunu cıkarabılırmıyız hayır intele kuzey koprusu ekleyebılırmıyız hayır o zaman gerçek test için kı bunu gerçekten yapmak ve bilmek ısıtorsan ıntelın ankart uzerındekı kuzey koprusu watt tuketımını de ısısınıda eklemen gerekıyor ama bunu harıcınde amd gorunur tabıkı sebeplerıde ortada hadı o testı okumadın burada ben yazdım bunu okusan anlaman gereklı ıdı ama neyse uzatmaya gerek yok yapısal farklılık war işlemcıler de buda teste yansır yoksa sen test esnasında cekılen gucu ogrenmek ısıtoyrsan bu sartlarda olmalı anakartındakı kuzey koprusu tam yuke vurunca güç tuketmıyor sendekı anakartta ısınmıyormu ancak bunlar dahıl olursa adil bir test olur normal testlerde amd daha sıcak ve güç tüketır bu şartlarda yüksek cıkması normal baripte boyle bilmeden  atladı ama en azında onda anlama kapasıtesı var sende bu yok bunu ben  değil bu yazdıklarımız  okuyan herkes anladı

gökhan19
13-06-2007, 12:36   |  #37  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
kuruwa
offf asimileci sana senın gıbısı gereklı hadı amd nın cok watt tukettıgı sebebını bende testekı adamda anlattı ama nafıle sen hala bildigini okuyorsun amd cekıyor bende de dedım sebebını de acıkladım ama sen pc de anlamıyorsun duz konulara bakıyorsun teknıklere degıl eee duzgun bı test için amd nın kuzey koprusunu cıkarabılırmıyız hayır intele kuzey koprusu ekleyebılırmıyız hayır o zaman gerçek test için kı bunu gerçekten yapmak ve bilmek ısıtorsan ıntelın ankart uzerındekı kuzey koprusu watt tuketımını de ısısınıda eklemen gerekıyor ama bunu harıcınde amd gorunur tabıkı sebeplerıde ortada hadı o testı okumadın burada ben yazdım bunu okusan anlaman gereklı ıdı ama neyse uzatmaya gerek yok yapısal farklılık war işlemcıler de buda teste yansır yoksa sen test esnasında cekılen gucu ogrenmek ısıtoyrsan bu sartlarda olmalı anakartındakı kuzey koprusu tam yuke vurunca güç tuketmıyor sendekı anakartta ısınmıyormu ancak bunlar dahıl olursa adil bir test olur normal testlerde amd daha sıcak ve güç tüketır bu şartlarda yüksek cıkması normal baripte boyle bilmeden  atladı ama en azında onda anlama kapasıtesı var sende bu yok bunu ben  değil bu yazdıklarımız  okuyan herkes anladı
asimileci test koyup bakın diyor ama kendisi dikkatli bakmıyor ve doğruları göremiyor.

asimileci
13-06-2007, 19:52   |  #38  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

hayır ısınmada tam yükte intelin daha az yaktıgı grafikte verilmiş

bunu kabul EDECEKSİN

TAM YÜKLEME OLMAZSA AMD ÖNDE

AMA DİĞER TESTTE İSE CORE2DUO 4400 AÇIK FARK ATMIŞ
ISINMAMA KRALI
OVERCLOCK KRALI
PERFORMANS KRALI