amd ve intel sistem tavsiyesi yardım!!!!!!

ceryan67
02-10-2006, 11:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
527 mesaj

arkadaşlar merhaba ben foruma yeni üye oldum. bilgisayar konusunda biraz bilgim var ama siz gibi daha deneyimli arkadaşlardan yardım almak istedim.
bütçem 1600 ytl gibi. oyunlara yönelik bir pc istiyorum. hem amd hem de intel sistem söylerseniz sevinirim
çift çekirdekli işlemci.
ram 1gb 667mhz.
tercihim!!!
şimdiden saolun.....

Son Düzenleme: ceryan67 ~ 02 Ekim 2006 11:52
escape
02-10-2006, 18:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

selam arkadaşım benim sana tavsiyem AMD, kesinlikle AMD nedenlerinide önceki gün yazmıştım okuyabilirsin.Şimdi sana uygun bir sistem kurdum kafamdan,pişman olmayacağına emin olabilirisin.
İşte sistemin:
AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4200+ AM2 940
512 MB DDR2 667 MHZ PC2 5300 RAM (2X512)
ASUS M2 CROSSHAIR NVIDIA nForce 590 SLIT MCP AM2 940 ANAKART
SEAGATE 250gb 7200rpm 16mb SATAII NCQ
PLEXTOR PX-760A 18X Dual Layer DVD R/RW
ASUS Extreme AX1900XT/2DHTV/ 512MB DDR3

İşte dostum sana sistem söylediğini biraz geçecek ama olsun, asla pişman olmayacaksın yok illaki toplamı 1600 YTL olsun diyorsan o zaman bana msg gönder sana daha sakin bir şey önereyim. Ama şunu söyleyeyim asla AMD'den şaşmayacaksın hatta fiyatı biraz daha yükseltebilirsen önerim AMD Athlon 64 X2 4800+ 2.4GHz,2048K Cache,S939 işlemci ama,çok aşıyorsa düşürebilirsinde.Ben ne İNTEL!in düşmanıyım ne AMD'nin ortağıyım,bunu hala anlamayanlar var ama şunu söyleyeyim,bu işin mutfağında olupta ben İNTEL kullanıyorum diyenler ya yalan söylüyorlar,yada gerçekten bu işi bilmiyorlar.

OwEn
02-10-2006, 20:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

escape arkadaşım bu işin mutfagındasın ok ama sende bilirsinki çift çekirdekte şuan en iyi işlemci intelde fiyatıda uygun bende amd yerine intel tavsiye edebilirsin

sana bu işi bilmiyorsun demiyorum ama galiba aklına gelmedi
PD INTEL 1.86 GHZ 1066MHZ CORE2 DUO E6300,

fiyatı 210$

hadi kolay gelsin

OwEn
02-10-2006, 20:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

escape yeridi degil ama imzandaki siteye baktımda asp üzerine ben irc sohbet sitesi aççam ama web üzerinden giriş lazım bana yani java bu konuda bana yazılım söylebilirmisin. ben aradım ama bulamadım türkce olan java irc scriptti söylersen sevinirim birde donwload adresi veririsen ve  nasıl kurabilcegimi ve çalıştıra bilcegimi özetlersen sevinirim şimdiden sagol

escape
02-10-2006, 22:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

BU YAZIYI DÜN YAZMIŞTIM AMA SANIRIM OKUMAMIŞSINIZ BEN BURAYA KOPYALA YAPIŞTIR YAPIYORUM HİÇ DOKUNMADAN BENCE BİR KERE OKUYUN AMA LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUN BAKIN BEN YAZDIĞIM HER ŞEYİ İSPATLAYABİLİRİM VE ASLA DENEYİP SONUCUNU GÖRMEDİĞİM BİLGİLERİ PAYLAŞMIYORUM....
Selam arkadaşlar,bir donanımcı olarak üstelik iyi bir donanımcı olarak bu konuda bende fikrimi beyan etme gereği duyuyorum.İşlemcilere iki ayrı bakış açısı ile bakabiliriz,genel olarak ve sistem üzerinde.Ancak önce şunu söyleyeyim ecevit arkadaşıma şaşırdım doğrusu, bu işin mutfağında olan birisi nasıl olurda AMD İNTEL karşılaştırması yapar merak ettim doğrusu.Çoğu bilmez ama intelin karşısına rakip olarak çıkan tek firma AMD değil,bir zamanlar VİA denemişti ama ne yalan söyleyeyim o bile daha başlangıç aşamasında olmasına rağmen intele yakın sonuçlar veriyordu. Ama finansman sorununu aşamadılar,ciddi kaynak gerektiren bu piyasadan çekildiler.şimdi ise piyasada önemli 4 aktör kaldı,ama bunlar arasında en önde olanlar İNTEL ve AMD.
Hyper-Threading (HT) ile beraber işletim sistemlerinin tek bir fiziksel işlemciyi birden fazla olarak görmesi olgusu ile tanıştık. Çoklu çekirdekli işlemcilerin hayatımıza iyice girmesi ile beraber işletim sistemimizin gördüğü işlemci sayısı gittikçe artmaya başlayacak. Herkes yazdığı programları çoklu iş parçacıklı (multi-thread) uyumlu yapmaya ve çok sayıda gözüken işlemcilere göre optimize ederken AMD “reverse multi-threading” (RMT) diye adlandırılan Intel’in HT teknolojisinin zıttı diyebileceğimiz bir konuda araştırma yapmaya başlamıştı.AMD’nin ne yaptığı anlamak için ilk olarak Intel’in ne yaptığından başlayalım.Her ne kadar Intel ilk çıktığında HT özelliğinin programcıları çoklu iş parçacıklı düşünmeye ve gelecekte (artık günümüz oluyor) ortaya çıkacak çok çekirdekli işlemciler için ara geçiş olarak lanse etse de gerçekte HT teknolojisinin temelde yaptığı şey Netburst mimarisi ile adım sayısı 31#8242;e kadar çıkmış olan işlemci pipe line’larını boş oldukları zaman (işletim sistemini sanal olarak iki işlemci var gibi göstererek) iş göndermesini sağlamaktı.HT ile artık iki adet iki çekirdekli fiziksel işlemciye sahip bir bilgisayarda 8 adet işlemci görmek mümkün!! AMD tarafında HT benzeri bir özellik olmadığı için iki çekirdekli iki fiziksel işlemcili bir bilgisayarda toplamda 4 işlemci görüyüruz.Çok çekirdekli işlemci sadece Intel ve AMD’nin izlediği bir yol haritası değil.IBM ve SUN gibi diğer işlemci üreticileri (Sparc işemcileri aslında Texas Instruments yapıyorya neyse) aynı yolda ilerliyorlar. Örneğin Sun T1 8 adet çekirdeğe sahip, neticede trend çok çekirdek ve çoklu iş parçacığı yönünde.
2006 sonu veya 2007 başınında her iki ana işlemci üreticisinin de 4 çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürmesi muhtemel gözüküyor. Bu durumda işletim sistemlerinde ortalık CPU’dan geçilmeyecek.Buradaki problem işlemci sayısı arttıkça var olan işlerin bu işlemcilere orantılı olarak dağıtılması, işlemci sayısı arttıkça işlemciler arasında senkronizasyon ( örneğin çalışan programların işlemcilere eşit olarak dağıtılması) güçleşiyor ve daha da kötüsü işlemci gücünüzün gittikçe artan bir kısmını iş dağıtmak için kullanıyoruz.Tüm bu faktörlerden dolayı iki çekirdekli bir işlemci aldığınızda hız iki kat artmıyor.RMT teknolojisini özet olarak birden fazla çekirdeğe sahip olan işlemcilerin işletim sistemi tarafından tek bir fiziksel işlemci olarak algılanması olarak özetleyebiliriz. Bu teknoloji işlemcinin içinde kaç çekirdek olursa olsun işletim sisteminin tek bir işlemci görmesini sağlıyor.İşletim sistemleri şu anda zaten yüzlerce iş parcacığını tek bir işlemci üzerinde gayet başarılı şekilde koşturabildiği için RMT’nin bir çok gerçek veya sanal işlemciye iş dağıtmaktan daha verimli olarak çalışma olasılığı var.AMD özellikle oyunlar gibi yapısı gereği tek bir iş parçacığının dominant olduğu durumlarda performansın bu teknoloji ile artacağını düşünüyor olmalı.RMT uygulanmasında anahtar faktör bu teknolojinin ne kadar kısa zaman aralığında hayata geçirilebileceği. Teknolojı hayata geçtiği zaman yazılım geliştiriciler çok sayıda iş parçacığına göre bütün planlarını yapmış olurlarsa geriye doğru dönüş yapmaları düşük bir olasılık gibi gözüküyor.Devrim yaratan teknolojiler çoğunlukla herkesin yaptığını yapmayıp düşünülmeyeni düşünmekle oraya çıkıyor.Bakalım AMD başarılı olacak mı ? Ancak bilinen bir gerçek var şayet AMD tüm dünyanın aksine ve dünyaya karşı gelerek savunduğu RMT uygulamasında başarıya ulaştığı an İNTEL İBM ve SUN bu piyasada bitecekler, çünkü bu firmalar şu an AMD'nin aksine bir yönde ilerliyorlar(aslında aksi yolda ilerleyen AMD)
ve tüm dünya başarısının ardından şunu soracak neden diğerleri tam aksi yönde gittiler ve neden doğrusunu göremediler.Şimdilik bu kadar ama yarın size neden İNTEL değili anlatacağım,ve İNTEL'in aynı işlemciyi ve üstüne üstlük aynı çekirdeği nasıl değişik isimler altında bizlere yedirdiğini anlatacağım.Üstelik bu söylediklerim sadece benim görüşlerim değil,zaten çekirdek konusu kimsenin fikri değil İNTEL'in gerçeği,bu arada mümkünse ilgilenen arkadaşlar 1 adet P3 işlemci bulup incelerlerse İNTEL'in çift çekirdeğe kadar P3 tabanlı ürettiğini görebilirler.Kısacası öyle keşleri tek tek açarak piyasaya bu 3 bu dört aha buda 5 demekle olmuyor,üstelik hepsindede çift keş bellek mevcuttu ama kapalı.İNTEL'in Northwood çekirdeğide aslında AMD'nin piyasayı bu kadar zorlaması ve sürekli yenilik arayışında olmasının bir ürünü,İNTEL'ne yazıkki tüm piyasayı kontrol etmek gibi bir heves peşinde olduğundan gelişmelerinde önünü tıkamaya çalışıyor,ve yıllardırda bunu başarıyor. AMD'yi eleştirebileceğimiz bir konu var oda 0.13 mikron teknolojisine geçmekte neden bu kadar geciktiği,Ama şu konudada bir teşşekkür etmeliyiz her işlemcide board değişmek zorunda kalmıyoruz.Ayrıcada diğer donanım üreticilerinin önünü kapatmıyor,sanırım klasik amerikan mantığı bu ya yanımda olacaksın yada düşman olurum nasıl ilginç değilmi.

escape
03-10-2006, 02:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

bunun için sitedeki ilgili mod ile görüşürsen yardımcı olurlar

ceryan67
04-10-2006, 15:51   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
527 mesaj

arkadaşlar ben sişstemden bahsettim ama sis amd intel kapışmasına döndürdünüz olayı. aslında rekabet son haddindeyken doğaldır bunlar...
ben yine soracam bir sistem yazarak::::
               AMD:
ATHLON 64 X2 3800+ AM2
EPOX - MF4 ULTRA
1gb DDR2 CORSAİR
XFX 7600GT XXX edition 256mb 128bit
Samsung 160GB 7200PM NCQ SATAII
NEC 4571 DVD Yazıcı 16X
17" Samsung 794MB CRT
ASUS TA 5A 350W KASA  veya  Aopen H600 400Watt
                    İNTEL:
Intel Core 2 Duo E6300
Asus P5B VEYA Asus P5NSLI, Socket 775
160GB Samsung SATA2 (7200 rpm + 8MB tampon bellek+NCQ)
LEADTEK-PX7600 GT EXTREME TDH
ASUS TA 5A 350W KASA veya  Aopen H600 400Watt
LG F700B 17" MONİTÖR  
  sizlerin de tavsiyesiyle inşallah bişyler toplayabilirim

egemengiga
05-10-2006, 11:46   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bence intel yazdigin sistemi al. ve amd yazdigin sistemdeki XFX i sakin ALMA!!!

alinacak ekran karti markalari:ASUS, Gigabyte, Leadtek, MSI, Palit.

ceryan67
05-10-2006, 13:45   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
527 mesaj

hocam anladımda bileşenlere başka tavsiyelerini yazarsan sevinirim..hangi ekran kartı mesela. parçaları o fiyatarda alıcam da

ceryan67
05-10-2006, 14:12   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
527 mesaj

hocam anladımda bileşenlere başka tavsiyelerini yazarsan sevinirim..hangi ekran kartı mesela. parçaları o fiyatarda alıcam da

Ecevit BIKTIM
21-10-2006, 13:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Intel li sistem daha izi Asus un 965P chipsetli anakart super Ekran karti ben Palit 7900GS Sonic alirdim  Zalman fan var bunda oldukca sessiz yani
Pahali gelise ATI RAdeon X190 PRo guzel bir secenek Marka olarak Sapphire derim