amd64bit mi yoksa 3ghz HT mi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
emrahuncu
22-03-2005, 00:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

5,5 seneden sonra bilgisayarımı değiştiriyorum.En kısa zamanda yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum  ama işlemci konusunda kafam karışık. Bildiğim kadarıyla piyasada intel'in 64 bit işlemcisi yok (son kullanıcı için) varsa da pahalı olacağı açık.İşlemciye 200 $+kdv civarı (biraz aşağı veya yukarı bir para ayırabilirim). Kafa karışıklığının temel sebebi saat hızı .Amd 64 bitle geleceğe uyumlu bir işlemci almak(ki saat hızı 2 veya 2.2 ghz) veya hyper thread'li 3ghz intel( ki bunun için çift işlemcili ve %50 performans artışı iddiası var) arasında seçim yapmak zorundayım.Bilgisayarımda her son kullanıcı gibi multimedia uygulamalarının kullanımını geçersek bilgisayarımı çoğunlukla 3d oyun,3d uygulamalar(cinema4d gibi) ve autocad gibi programlar için kullanıyorum Haliyle benim emektardaki (PIII 450,192 mb ram,64 mb geforce mx400) en az iki yıldır yeni çıkan oyunları oynayamamaktan ,çoğu oyunlardaki takılmalardan ,3d uygulamalarında poligon sayısı biraz artınca kilitlenen,biraz yüksek çözünürlükte render isteyince ortaya çıkan asırlık bekleyişlerden sıkıldım.Sanırım yeni sistemimden beklentim anlaşılmıştır( Tabii ki önceliğimin oyun olduğunu söylemeliyim).İnternetteki benchmarklar çok çeşitli uygulamalarla verildiğinden biraz kafa karıştırıcı. Forumlarda ise intel'in ht 'sinin hikaye olduğunu ,farkın hissedilemediğini söylüyorlar.Sizce ne yapmam gerekir ;Daha düşük hızlı(saat hızı ne kadar fiili hızı gösterir bilemem) ama geleceğe dönük amd 64 bit(ki sanırım 3200+ olabilir)  veya 3ghz ve sanal çift işlemcili (HT) bir İntel! Bunun cevabını ve bu cevaba uygun olan bir anakartı bildirirseniz memnun olacağım.Ve bir de eğer cevap Intel olursa LGA775 işlemci ile socket478 işlemci arasındaki farkı ve hangisini tavsiye ettiğinizi de belirtebilir misiniz?

Son Düzenleme: emrahuncu ~ 22 Mart 2005 01:42
PaladinX
22-03-2005, 02:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
225 mesaj

Ben sana birkaç ay daha beklemeni öneririm. Intel'in 64 Bit işlemcileri, nVidia'nın nForce 5'i ve dual işlemci anakartlar piyasaya çıktıktan sonra al derim. Şimdilik monitor gibi yeni sistemde de kullanacağın parçaları al. Bence 5.5 sene beklemişsin birkaç ay daha beklersin. Ama çok acil alacaksan, AMD Athlon 64 + nForce 4 SLI/ULtra şu an için en makul çözüm. Neredeyse bu işlemci Athlon FX'e kafa tutuyor.

Recep Baltaş
22-03-2005, 19:31   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

intel 64 bit te altına yapacak bence...