ANA KART İŞLEMCİ RAM SEÇİMİNDE UYUM

HPQ-User
09-07-2009, 21:17   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KAHRAMAN sormuş:
ANAKART . İŞLEMCİ VE RAM PARÇALARININ BİRBİRİ İLE EN İYİ ŞEKİLDE ÇALIŞABİLMESİ İÇİN ANA KARTIN ÜST KAPASİTE SINIRLARI HARİÇ UYUM AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR ?
ANAKART VE İŞLEMCİ 65nm OLMALI MI ? 45 NM İLE 65 NM ARASINDAKİ FARK VE AVANTAJ NEDİR
ANA KART VE RAM AYNI MHZ FBS OLMALI MI ?
YADA YÜKSEK 13333 MHZ ANA KART - 1066 MHZ VE ALTI İŞLEMCİYİ ÇALIŞTIRIRMI
VB BAŞKA NE ÖZELLİKLER UYUM AÇISINDAN DİKKATE ALINMALI

INTEL CORE 2 EXTREME İŞLEMCİLER QUAD SERİSİNİN ÜSTÜMÜDÜR VE DÖRT ÇEKİRDEKLİMİDİR
CORE 2 EXTREME 3,2 GHZ İŞLEMCİYE GÖRE ANAKART VARMI ?

AŞAĞIDA YAZDIĞIM MODELLERDEN EN UYUMLU TAKIM HANGİSİ ?
VE UYGUN KINGSTON RAM MODELİ NEDİR

ANAKART
P5WDG2 WS ASUS
P6T DELUXE/OC PALM ASUS
RAMPAGE II EXTREME ASUS
İŞLEMCİ
CORE 2 QUAD Q9650
CORE 2 EXTREME QX9775

ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.VERDİĞİNİZ BİLGİLER BENİM İÇİN DEĞERLİ ÇÜNKÜ PİYASADA İŞİ BİLMİYEN VE BİLGİSAYAR UZMANIYIM DİYE GEÇİNEN ÇOK FAZLA İNSAN VAR.PİYASADA ÇOK FAZLA BİLGİ KARMAŞASI VE KİRLİLİĞİ VAR.İYİ ÇALIŞMALAR DİLEĞİYLE

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
YENİ BİLGİSAYAR TOPLAYACAĞIM

YARDIM  !!!

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

Mustafa@PC
09-07-2009, 21:49   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1.)65 mm ile 45 mm arasında voltaj tüketiminden başlayarak, performansa dayanan farklar vardır...

2.)Anakart ve ram'in aynı hızda olmasına gerek yok. Ram'in anakartın desteklediği mhz'lerde çalışması gerekir. Yine aynı şekilde İşlemcinin sahip olduğu FSB anakart ile uyumlu olmalı. Zaten FSB dediğiniz kavram anakart kuzey köprüsü ile işlemci arasındaki veri yoludur...

3.)Intel Core 2 Extreme işlemciler dört çekirdeklidir. Piyasada da fazla bulunmazlar Quad-Core serisinden hemen önce çıkmıştır.Quad-Core serisi ile kıyaslama yaparsanız da aslında Quad-Core işlemcilerin özellikle 9xxx serileri bunlardan daha performanslıdır. Tabi siz Quad-Core 6600 ile Intel Core 2 Extreme QX9770'yi karşılaştırırsanız,  Intel Core 2 Extreme üstün gelir sebebi sahip olduğu 1600 mhz FSB ve 12 MB önbellek.
X48, X38, P45...chipsetli anakartlar Intel Core 2 Extreme'yi destekler.

4.)Son sorduğunuz takım olayını anlamadım ?