anakartım hakkında 2 sorum var

monster_ksk
27-05-2009, 22:03   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

asus p5gc-mx/1333 marka yeni bir anakart aldım bu anakartın vga onboard ekran kartını bios tan nasıl kapatabilirim ben cok kurcalamama rağmen rastlamadım yada ben bulamadım.
ati ekran kartı kullandıgım için onboard ı kapatmak istiyorum performans olarak cok azda olsa bi yarar sağlıyacagını düşünüyorum
ikinci sorum ise, cpuz ile işlemciye baktığım zaman çarpanaın sürekli değiştiğini gördüm yani bir x 6.0
bir x 10.0  oluyor core speed de ona bağlı olarak 1200mhz ve 2000mhz olarak değişip duruyor bu normal midir?
sıcaklıklar işlemcide normalde 30 yükte 50 derece civarı sıcaklık değerleri normalmidir?
beni bilgilendirirseniz minnettar olurum
saygılar

sihirbaz_
28-05-2009, 02:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

1. haricen bir ekran kartı taktığında onboard kendiliğinden kapanır. özellikle bir müdahale gerekmez.
2. verimli güç sarfıyatı için meşgul olmadığı durumlarda güncel işlemciler kendilerini yavaşlatırlar. senin elektrik faturanı düşündüklerinden ve ömürlerini uzatmak için.
3. işlemcinin ne olduğunu söylemediğin için sıcaklık hakkındaki sorunda yorumsuz. ama yinede bu değerlerin üzerine çıkmasa iyi olur.

SAİNT
28-05-2009, 09:05   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

gigabyte kartlarda onboard ekran (uma) sekmesinde bulunur. asusta nedir bilemem ama benzer bir uygulama olup olmadığına bir bakın.
ikinci sorunda arkadaş cevaplamış tamamen tasarruf ile ilgili yük altında gerçek değerlere döner.
son sorunda 50 derce yüksek bir ısı.

monster_ksk
28-05-2009, 20:08   |  #4  
OP Üye
82 mesaj

işlemci intel e2180 dual core 2.0 gh 50 derece yüksekse düşürmek için ne yapmamı öneriyorsunuz?
en son anakart takılırken üstünde macun namına pek bişey kelmadığını farketmiştim acaba macun alırsam ben işlemci fanını söküp taakbilirmiyim?
daha önce hiç sökmedim birde macunlar ne kadardır fiyat olarak cok uçuk fiyatlı bir madde degıldir heralde

eRRhan
28-05-2009, 20:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

http://www.hepsiburada.com/manha ... 25&productid=bd7285
Ben bu macundan alıp kullanmıştım memnunum ama termal macunu yenileyeceksen işlemciyi sökmüşken fan kısmınıda iyice temizleyip öyle tak işlemciyi söküp takmak o kadar da zor değil.Termal macunu yenilerken eskisini temizlemen lazım ben temizlemek için kolonyalı pamuk kullnmıştım yenisinide de mümkün olduğu kadar ince sürmeye çalış mercimek tanesi kadar sıkıp kredi kartı yada kartvizit benzeri bir şeyle işlemcinin üstünde boş bir yer kalmıycak şekilde dağıtmalısın.

Son Düzenleme: eRRhan ~ 28 Mayıs 2009 20:46