Anakartlar

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
gunaysay
04-06-2004, 10:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
716 mesaj

Arkadaşlar merhaba,

Size bilgisayar denilen mereti gördüğüm zamandan (6 sene önce) bugüne kadar edindiğim tecrübelerden anakart kıyaslaması yapmak istiyom
neredeyse bütün markaları denedim (kullanmadığım şeyi satmam) ve şuna karar verdim

MSI:

Benim en tuttuğum anakart markası
Japon işi
Bu marka özellik ve hızdan çok stabiliteye önem veriyo
bence en iyisi bu çünkü stabilite olmadan hız hiçbirşeydir
hem de ucuz

ASUS:

Eskiden çok kaliteli anakartlar üretirdi
Ta pentium mmx zamanından beri hit oldu
ama nedense bu aralar kalitesi biraz düştü
Bu marka daha çok hız ve çok özelliğe önem verir
Stabilite de vardır ama MSI kadar değildir
sanırım şimdi ASUS kalite kontrole çok önem vermiyo
yani aldığınız bir asus board çok kalitelide çıkabiliyo
aynı zamanda oldukça problemli de olabiliyo
ne çıkarsa bahtınıza
aldıklarından çoğu kaliteli çıkıyo ama riske girme meselesi
biraz da pahalıdır
bence artık biraz marka satıyo

GIGABYTE:

Bu marka arızalarıyla ünlü
1.5 sene mükemmel çalışıyo sonra güm
bu marka ortanın üstü kalitedir
ucuzdur
pek özelliği yoktur
stabilitesi ASUS ve MSI kadar iyi değildir

ABIT:

Şimdiye kadar hiç hata yapmamış bir amiral gemisi
Overclock meraklısıdır
biraz pahalıdır
Stabilitesi modelden modele değişiyo ama oldukça iyi
Profesyonel işidir

AOPEN:

Gayet temiz,ucuz anakartlar yapar
bilindiği gibi Acer'ın markası
stabilitesi pek yoktur
ama iyidir

EPOX:

Bu marka ucuza birçok özellik verir
ama malzeme kalitesi düşük olduğu için en fazla 2 sene dayanır
arada bi de kilitlenebilir
almayın derim

INTEL:

büyük işlemci markasının kendi anakartı
pahalıdır
sanki sistem entegratörleri için yapılmış hissi verir
AGP,Power,ve cpu yuvaları oldukça kalitesizdir
ne yazık ki bozuluyolar
hiç tavsiye etmem

geri kalan markaları düşünmeyin bile eğer adam bana ucuz makina sat diyosa adama söyleyin bak olacaklardan sorumlu değilim de ve ver jetway anakartı gitsin

Bu arada unuttuğum marka varsa yazın
sonuçta bu bir görüş yazısıdır kendi görüşlerinin de beni memnun edecektir

kendinize iyi bakın

Son Düzenleme: gunaysay ~ 04 Haziran 2004 11:01
astegon
04-06-2004, 13:57   |  #2  
Üye
96 mesaj

Genelleme yapmak yanlış. Nice Asuslar vardık, Gigabyte'lar vardır yıllar boyu çalışırlar gık demeden.

Elektronik işi biraz da rastlantısal bir olay ve şans işidir. Alırsınız. Bir devresi yanlış olmuştur, eksiktir,gediktir, başınıza bela olur. Implementation'ı yanlış yapar bu sefer "Vay ulan Asus allah cezanı versin" gibi beddualar edersiniz.

Misal, MSI iyi bir marka, ama bu değil ki sıkıntı çıkartmıyor. Benim arkadaşımın MSI marka anakartı sorun çıkarttı, gitti Asus aldı, paşa paşa kullanıyor. Pek bir memnun.

Yani bunların senin yaşadıklarına ve yorumlarına bağlı bir düşünce olduğunu belirtmek lazım. Şu şudur bu budur değildir.

Şans işi dediğim gibi. Ancak ASUS artık malzemelerini iyi yapmamakta.

Intel ise anakart olarak takdir ettiğim ürünler çıkarıyor.
Eğer server düşünürseniz, kritik işlemler için, Intel'den şaşmayın.

AMD bir server için ise ASUS dan şaşmamaya bakın.

gunaysay
04-06-2004, 14:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

haklısın bu biraz şans işi ama burada karar verirken şansı en yüksek olana bakmak lazım ben anakart tamiri yapıyom elime şu ana kadar bi tane MSI board geçmiş değil geri kalanı çok var yani ben bunu hiçe mi sayayım MSI board ile markalı ram kullanacan adam sitesinde yazmış kullanmazsan sorun yaşarsın zaten bunlar yorum teşekkürler

Banned
04-06-2004, 16:39   |  #4  
Banlandı
1,133 mesaj

Kollu kumar makinası yapalım kazanan anakart kazansın :D

y.suat
04-06-2004, 18:40   |  #5  
Üye
71 mesaj

Ben ASUS'tan yanayım arkadaşlar. Kimse şaşmasın ondan. Hiç problem çıkardığını duymadım bugüne kadar

hacker_23
05-06-2004, 15:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
744 mesaj

walla hepsi sorun cıkara bılıyo sonucta bunlar eketronık seyler ufak tefek hatalar hepsınde olabılır

gokhantutar83
05-06-2004, 16:10   |  #7  
Yeni Üye
48 mesaj

ben msi derim.asustan sonra msi ye geçtim.asusta iyi ama msi bir başka.

Ozan ÖZKIRMIZI
06-06-2004, 19:01   |  #8  
Taze Üye
15 mesaj

Merhaba,

Arkadaşlar bence, doğru ana kartı almak için yazılarımızı okuyan dostlarımıza yol gösterici olalım. Her birimiz bir markanın bayraktarlığını yaparak savaşa başlarsak gülünç duruma düşeriz. Hatırlar mısınız bilmem. Yıllar evvel Riva TNT 2'ciler ile Vodoo'cular böyle forumlarda birbirlerine akıl almaz hakaretler yazarlardı. Hatta küfür edenler bile vardı. Daha sonra aynı seviyesiz tartışmalara İntel - AMD ve Nvidia-ATI savaşlarında şahit olduk.

Tartışmalarda ilk dikkati çeken, piyasayı iyi bilmediği için markaya güvenerek yüksek harcama yapan kişilerin daha saldırgan yazı yazdıklarıdır. Yani forumlarda daha ucuza daha iyi randıman veren parçaların tavsiye edildiğini okuyanlar derhal kuyruk acısıyla başlıyorlar avukatlığa.

Piyasanın şu anki şartlarında,

İşlemcide AMD'nin İntel'e
Ana kartta MSI'ın ASUS'a
Görüntü kartlarında ATI'nin Nvidia'ya

üstün olduğunu ve biz son kullanıcılara daha mantıklı seçenekler sunduğunu biliyoruz. ASUS ASUS diye yıllarca övdük, gıpta ettik. Sonra bir duyduk ki bazı önemli adamlarını kaptırmışlar. Daha yüksek ücretle transfer edilmişler. Asus'un AMD ana kartlarında ciddi sorunlar olduğunu anlatan çok. Her kulağa üflenene inanmamak gerek elbette. Ama Türkiye piyasasına baktığınızda hala daha ısrarla ASUS tercih edenlerin % 80'inin intel kullanıcısı olduğu görülüyor.

Sonuç olarak MSI'ın her ürettiği ana kart modelinin "Biçilmiş kaftan" olmadığını ve ASUS'un kendini o kadar bozmasına rağmen hala iyi modellerinin olduğunu biliyoruz. Dolayı ile bizi asıl tartışmamız gereken hangi markalar, değil hangi modeller olmalıdır.

Asıl olan ergonomidir. Gösteriş değil. Hala daha en hızlısını alacam diye "ben markadan şaşmam arkadaş" diyenler varsa, onlara hayırlı işler diliyorum. Zaten böyleleri değil midir piyasada Nvidia Geforce 6800'yı fellik fellik arayanlar? Daha ellerindeki kasa 380watlık bile değilken 660$+kdv denkleştirmeye çalışıp "EN HIZLISINI ALACAAAM" diye kafayı yiyenler? Satın almak, yani harcama yapmak işin kolay kısmı. Ön araştırma yapmak ve sakin davranmak ise asıl yapmamız gereken şey. Tüketim hastalığına tutulmayalım. Keşke yerli ana kart, işlemci, bellek, görüntü kartı üreticisi şirketler olsaydı da hiç olmaz ise harcadığımız onca paranın bir kısmı ülkemizde kalsaydı. Ayrıca hem şimdi yaşadığımız parça bulma sıkıntısını ortadan kalkardı hem de piyasaya çeşitlilik gelirdi. Şöyle bir örnek vereyim. Sizce Türkiye'de bir bellek üretici firma olsa idi 400 mhz'lik 512 ram fiyatı 90$ olur muydu?

Sağlıcakla kalın.

Elektrocu
06-06-2004, 23:17   |  #9  
Üye
80 mesaj

1 senedir gigabyte kullanıyorum şu ana kadar hiçbir sorun olmadı yanlız aldığımda son çıkanıydı

Intruder
08-06-2004, 03:37   |  #10  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

böyle genellemeler genelde yanlıs sonuclara gider ;)