Ani Performans Düşüşü Sorunu

HPQ-User
21-09-2010, 15:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

firefox'un tilkisi sormuş:
Aslında sorun donanımsal mı yazılımsal mı bilmiyorum.Bilgisayarı açtıktan yaklaşık yarım saat sonra aniden performans düşüşü oluyor, öyleki normalde internette hiç takılmadan video izlerken aniden takılmaya başlıyor(video tamamen yüklense bile).Counter Strike 1.6 yı çalıştırırken de normalde 100 fps nin altına düşmezken  bir süre sonra aniden 30 fps civarına iniyor.Aklıma 2 ihtimal geldi: ısınma veye virüs fakat bilgisarı Kaspersky İnternet Securit 2011 ile tarattım temiz ve ısınmadan dolayı olsaydı aniden bi düşüş olmazdı diye düşünüyorum.Daha önce bu sorun yüzünden format atmıştım ama işe yaramadı.Sorun ne olabilir acaba?Şimdiden teşekkür ederim :)

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Casper marka masaüstü pc

2X 256 MB RAM
FX 5500 EKRAN KARTI
PENTİUM 4 2.66 GHZ

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.9) Gecko/20100824 Firefox/3.6.9

firaristt
21-09-2010, 15:30   |  #2  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

sistem ısınması normal... pentium işlemciler normalde de yüksek ısılarda çalışırlar... ısınma sorunu olabilir ancak FX5500 ekran kartı çok ama çok eski artık o ömrünü doldurmuş... 512MB ram ve FX 5500 ekran kartı ile oyun oynanmaz video izlemek bile zor olur... işlemcide zayıf... yani sorunun olması normal.. parçalar belli bi süre kullanıldıktan sonra sorun çıkarmaya termal dengesi bozulmaya ve daha fazla ısınmasına neden olur... mümkünse yeni bir ekran kartı ve ram almalısınız... ve en kısa sürede sistemin değişmesi lazım... internette tavla oynarken bile yeri geldiğinde donmalar olabilir...