Anthlon 64 X2 4200+ İşlemci OC yemiyor.

SypeR54
16-06-2013, 13:53   |  #1  
SypeR54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
724 mesaj

Arkadaşlar şuanda kullandığım işlemciyi en azından bi 2.6-2.7 GHz'e çıkartmak istiyorum. PSU 350W ama sistemde ekran kartı falan bişi yok. Bir tek Wireless Lan Card takılı vede Creative SB Live! ses kartı takılı PCI girişlerinde. Onlarda Max. 25W güç yiyordur.

Sistem özellikleri:

Asus M2N-MX-SE revision 2.0

Amd Anthlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.21 Ghz İşlemci

Kingston DDR2 667 MHz Dual Kit Ram (2x1 GB)

Bunlarda BIOS OC Ekranı SS'leri:

Son Düzenleme: SypeR54 ~ 16 Haziran 2013 13:55
DiamondMines
16-06-2013, 22:58   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: SypeR54  
Arkadaşlar şuanda kullandığım işlemciyi en azından bi 2.6-2.7 GHz'e çıkartmak istiyorum. PSU 350W ama sistemde ekran kartı falan bişi yok. Bir tek Wireless Lan Card takılı vede Creative SB Live! ses kartı takılı PCI girişlerinde. Onlarda Max. 25W güç yiyordur.

Sistem özellikleri:

Asus M2N-MX-SE revision 2.0

Amd Anthlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.21 Ghz İşlemci

Kingston DDR2 667 MHz Dual Kit Ram (2x1 GB)

Bunlarda BIOS OC Ekranı SS'leri:

black_flood'a bir danış istersen, eski işlemcilerden bizden daha iyi anlıyor.

SypeR54
17-06-2013, 00:02   |  #3  
SypeR54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

black_flood'a bir danış istersen, eski işlemcilerden bizden daha iyi anlıyor.

Tamam ozaman. Bir danışalım bakalım. Ama babamın büroda bu işlemcinin 3500+ modeli var. Fakat onda BIOS'a girdiğimde istediğim gibi FBS ile oynayabiliyorum.(En azından menüler FSB'yi arttırarak OC yapıyor %20e kadar.) Ama işte o kasanında ramlerde sıkıntı var arada mavi ekran veriyor. O yüzden güvenemedim onda OC denemeye :D

DiamondMines
17-06-2013, 00:08   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: SypeR54  
Tamam ozaman. Bir danışalım bakalım. Ama babamın büroda bu işlemcinin 3500+ modeli var. Fakat onda BIOS'a girdiğimde istediğim gibi FBS ile oynayabiliyorum.(En azından menüler FSB'yi arttırarak OC yapıyor %20e kadar.) Ama işte o kasanında ramlerde sıkıntı var arada mavi ekran veriyor. O yüzden güvenemedim onda OC denemeye :

Her işlemci overclock edilemez, tabi yinede denemek lazım. Anakartın güç verimliliğide önemli sende biliyorsun zaten. Bios güncellemesini unutma yapmadıysan.

SypeR54
17-06-2013, 11:35   |  #5  
SypeR54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Her işlemci overclock edilemez, tabi yinede denemek lazım. Anakartın güç verimliliğide önemli sende biliyorsun zaten. Bios güncellemesini unutma yapmadıysan.

Bios u güncelleyeceğim fakat güvenemiyorum. UPS yok vede her ne kadar Tedaş'ın merkezi bizde olsada(Sakarya'dayım) tam olmadık anda elektrik kesmeye bayılıyorlar. Şimdi Güncelleme yapmaya kalkarım elektrikler pat diye giderse komple anakart değişmem gerekcek. Ama millet artık sıvı soğutmayla falan bu işlemciyi 4GHz e kadar stabil çalıştırıyor. Birde gene bir bakıcam şu Bios güncelleme işine olmadı babamın ordan 1-2 günlüğüne UPS cihazlarından birini alıp öyle deniyeceğiz. Başka çözümü yok.

xDeXteRx
17-06-2013, 12:36   |  #6  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

bu işlemciye çok yüksek derecede overclock yapmanız imkansız.asus board'a sahipsiniz.bios advanced altında frequency/voltage ayarları olması gerekiyor.dilerseniz Aı overclock ile otomatik,%5,10,15,20 değerlerinde işlemci çalışma hızını ayarlayarak bu şekilde standart çalışmasını sağlatabilirsiniz yada cpu configuration altında overclocking konfigürasyon değerlerinden voltaj yada frekans ayarlarını ufak ufak arttırarak overclock işleminizi sağlayabilirsiniz.sanıyorum %5 den fazla overclock olarak kullanamayacaksınız.mavi ekran hataları yada ekran kilitlenmeleri ile karşılaşabilirsiniz.

overclock işlemlerinde ramlaride unutmamak gerekiyor.memory configuration,memclock mode'dan da ram frekans ayarlarını uygun olan moda getirmenizi de tavsiye edebilirim.uygun olan değerleri tek tek deneyerek bulabilirsiniz.

SypeR54
17-06-2013, 18:25   |  #7  
SypeR54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: xDeXteRx  
<strong>bu işlemciye çok yüksek derecede overclock yapmanız imkansız.asus board'a sahipsiniz.bios advanced altında frequency/voltage ayarları olması gerekiyor.dilerseniz Aı overclock ile otomatik,%5,10,15,20 değerlerinde işlemci çalışma hızını ayarlayarak bu şekilde standart çalışmasını sağlatabilirsiniz yada cpu configuration altında overclocking konfigürasyon değerlerinden voltaj yada frekans ayarlarını ufak ufak arttırarak overclock işleminizi sağlayabilirsiniz.sanıyorum %5 den fazla overclock olarak kullanamayacaksınız.mavi ekran hataları yada ekran kilitlenmeleri ile karşılaşabilirsiniz.</strong>

<strong>overclock işlemlerinde ramlaride unutmamak gerekiyor.memory configuration,memclock mode'dan da ram frekans ayarlarını uygun olan moda getirmenizi de tavsiye edebilirim.uygun olan değerleri tek tek deneyerek bulabilirsiniz.</strong>

Dediklerinin hepsi 3500+ model işlemcinin kartında var ve de oda asus board. Voltaj ver demişsin. Kart şuanki haliyle manuel max. 1.3v veriyor. Ama oto ayarda da 1.3v veriyor işlemciye. Acaba bios güncellemediğim için mi sadece downclock yapmama izin veriyor. Overdrive vb. Programlar denedim ama işlemci desteklenmiyor hatası alıp alıp durdum. Birtek onboard ekran kartını oc yapıyorum oda max. Değere vursamsa stabil çalışarak bana fps artışı olarak geri dönüyor. Neyse şu bios işini bi halletmem gerekiyor.