Apple için işler o kadar da iyi değilmiş!

CHIP Online
16-08-2009, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yeni araştırma Apple'ı çok üzecek: Tarayıcı ve işletim sistemi konusunda işler o kadar da iyi değil.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... degilmis_14441.html

Resimlerle: Apple'ın dedikodu tableti

NetApplications, veri tabanında yeni bir ağırlıklandırma yöntemi kullanmaya başladı. Firmanın yaptığı araştırmaya göre tarayıcı ve işletim sistemi pazarlarında büyük değişimler var.

Ağırlıklandırma bir ülkenin tahmin edilen internet popülasyonunu baz alıyor. Yeni işlem yöntemi geriye dönük olarak eski sonuçlar için de kullanıldı. NetApplications'a göre ortaya çıkan sayılar artık gerçeğe daha yakın.

Dönüşüm sayesinde güncel anketlerde belirgin kaymalar ortaya çıkıyor. Web tarayıcı pazarında Apple, Safari ile şu ana kadar elde ettiği pazar payının yarısından fazlasını kaybediyor ve ancak yüzde 4'ün biraz üzerine çıkabiliyor. Rakiplerden Chrome ve Opera ise burun farkıyla Apple'ın arkasında yer alıyor ve üçüncülüğünü zorluyor.

Apple işletim sistemi konusunda da şanslı değil. Bu alanda hala Microsoft, Windows ailesi ile yüzde 90'ın üzerinde bir pazar payına sahip. Apple ise pazarın sadece yüzde 5'ine hitap edebiliyor ve yüzde 1'lik kullanım oranı ile Linux tarafından takip ediliyor.

Tüm konu: Apple için işler o kadar da iyi değilmiş!

Resimlerle: Apple'ın dedikodu tableti

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Apple'ın pazar payı neden azalmış olabilir?

net24
16-08-2009, 21:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Bence fiyatı.

Kapalı Hesap (53751)
16-08-2009, 21:19   |  #3  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Sizce Apple'ın pazar payı neden azalmış olabilir?

Safari konusunda Windows üzerinde yüksek sistemlerde kendini gösterebilmesi , Mac OS X konusunda doğal olarak Mac fiyatlarıdır, MacBook Pro'nun 13"  gibi bir modelinin sunulması ve Mac OS X Snow Leopard bu durumu biraz olsun düzeltecektir diye umuyorum.

AkyüzCan
16-08-2009, 22:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

apple kendine global krizide atlatacağı bileşim sektörü deneyimi de olmayan dolayısıyla potansiyel rakipsiz  bir pazar bulmuştu işte; bileşim sektöründeki elitist deneyimlerini iphone ve ipod satışlarınada oldukça iyi yansıttı zaten bir de ısınan rivayet olana ki patlayan  batarya sorunu olmasa işler krize rağmen iyi di ne demişler" işi bilecen işe gitmeyecen ;soranada işten geliyorum diyecen..." % 5 pazar payı gerek browser pazarında safari için gerekse işletim sistemi pazarında mac osx  için hiç de kötü değil pazar payı kapmadaki elitist politikaların sonucu budur...yoksa istenen bu değilmiydi ??? Again think please apple...lütfen bir kez daha düşün apple...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 16 Ağustos 2009 23:12
DeePBluESeA
17-08-2009, 08:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

Valla Kim Ne Derse Desin Yok Apple ın Pazar Payı Artıyor Yok Apple En Karlı Şirket Bunların Hepsi Balon Kullanıcıyı Kendisine Esir Etmeye çalışan Hiçbir Firma Uzun Dönemde Büyüyemez Şahsen Apple Dünyanın En Büyüğü Diye Uluslararası Bildirge Yayınlasalar yada İsa Mesih Çıkıp Açıklama Yapsa (Biraz Abarttım Galiba :) ama Benimki Daha Az En Azından ) Yine de İnanmam

Ultraslan-Pc
17-08-2009, 21:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
110 mesaj

bencede fiyatı etkiliyor.geçenlerde bir mac book pro sordum.alümiyum kasa.3900 civarı.bune be kardeşim bi bilgisayara bu kadar fiyat verilirmi...üstüne biras daha para eklesem bir windows leptop ve masaüstü pc alırım...ama hakkına verirsek mac os x güzel bir sistem...

Son Düzenleme: Ultraslan-Pc ~ 17 Ağustos 2009 21:19