Arama motorlarında Top 10!

CHIP Online
18-09-2009, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ağustos ayının arama motoru kullanım oranları açıklandı: Google artık Bing'den korkmaya başlayabilir

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/arama-motorlarinda-top-10_15302.html

Resimlerle: 90'lardan günümüze arama motorları

Microsoft'un yeni arama motoru Bing yüzde 10'lük pazar payına ulaştı. Nielsen raporuna göre Bing, Amerika'nın en hızlı büyüyen arama motoru.

Ağustos ayında Bing'de yapılan arama sayısı 1.1 milyar oldu ve Temmuz ayına göre yüzde 22.1'lik bir artış kaydetti. Böylece Microsoft'un arama pazarındaki payı yüzde 10.7'ye yükseldi. Araştırmalar Microsoft Live Search'ün yerini Bing aldığından beri, Microsoft'un arama pazarındaki payının yükselişte olduğunu gösteriyor. Yeni "Visual Search" özelliğinin de Bing'in Pazar payının artışında önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Google ise yüzde 64.6'lık payıyla tahtını koruyor. Ağustos ayında 7 milyar arama ile Temmuz ayına göre yüzde 2.6'lık bir yükseliş yaşadı. Yahoo ise 1.7 milyar aramayla geçen aya göre yüzde 4.2'lik bir düşüşle karşılaştı ve Pazar payı yüzde 16 oldu.

Diğer oyuncular arasında AOL Search 333 milyon aramayla dördüncü, Ask.com 186 milyon aramayla beşinci oldu.

Haberimizin devamında Amerika'nın Top10'unu görebilirsiniz...

Tüm konu: Arama motorlarında Top 10!

İzleyin: Microsoft'un yeni arama motoru

Resimlerle: 90'lardan günümüze arama motorları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bing'in geleceğini nasıl görüyorsunuz

Toxic
18-09-2009, 13:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

bing pazar payını yükseltmeyi sürdürecektir.

jppc
18-09-2009, 13:18   |  #3  
Üye
60 mesaj

bing yükselir ama benim tercihim google

Ahmet Ertuğrul
18-09-2009, 13:39   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bing gerçekten iyi bir paya ulaşmış. Bence bunun en büyük nedenlerinden biri anasayfasında her gün değiştirdiği estetik görünen duvar kağıtları kullanması. Gerçekten anasayfasını çok beğeniyorum.

frozen
18-09-2009, 13:40   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Yükseliyor, yükselecektir de. Kısa vadede %30 -35 aralığını göremeyeceği kesin ama Google'ı bayağı korkutacağı kesin.

İşimize geliyor. Gelsin yenilikler gelsin...

toddler
18-09-2009, 15:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Bing'in yükselişinin en önemli sebebi bana göre kendini IE'de varsayılan arama motoru yapmasıdır. Tabii sadece buna bağlamak da yanlış olur ama Google gibi yılların tecrübesine sahip ve sürekli gelişen bir arama motoruyla rekabet etmesi zor olacaktır.

Ben ısrarlı Google kullananlardanım. Bing'i beğenmedim.

frozen
19-09-2009, 09:34   |  #7  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Alıntı: toddler  
Bing'in yükselişinin en önemli sebebi bana göre kendini IE'de varsayılan arama motoru yapmasıdır. Tabii sadece buna bağlamak da yanlış olur ama Google gibi yılların tecrübesine sahip ve sürekli gelişen bir arama motoruyla rekabet etmesi zor olacaktır.

Ben ısrarlı Google kullananlardanım. Bing'i beğenmedim.

IE hariç neredeyse tüm tarayıcılarda(hatta firefox sormuyor bile), tüm ücretli ve ücretsiz yazılımlarda (nero gibi) Google a ait arama motoru önceliği toolbar gibi seçmeli tercihler kenar köşelerde saklanmış bir şekilde geliyor. Bu daha çok Google'ın avantajına çünkü Bing(her ne kadar IE8'in son kurulumu hariç) hiç bir tarayıcıda ya da yazılımda bu tip bir seçenekle gelmedi. Bing açıldığında Live öncelikli idi, Live buraya yönlendirildi. Bu süreç içinde IE8 kurulumunda Bing kurulsun mu kurulmasın mı gibi bir seçenek sunuldu. Her ne kadar bir çok insan aksini söylesede, Bing, Google'ın %10 u kadar dayatılmadı.
Şunuda belirteyim, IE açılış sayfası olarak, tr.msn.com ya da ülkelere özel msn.com bağlantıları kullanıyor. msn.com da Bing'i arama motoru olara kullanıyor evet fakat bu daha çok bir açılış sayfası, şu ana kadar şahit olduğum ya da takip ettiğim değişik bilgi düzeyindeki insanların burdan arama yaptığını görmedim.

Aksini belirtecek arkadaşlar var ise, lütfen belirtsin bende insanlara yanlış-yanlı cevaplar vermeyeyim.

Kırık Çocuk
19-09-2009, 15:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Bing'in geleceğini çok parlak görüyorum. İlk çıktığında çok delibaş sonuçlar gösterirken şimdi isabetli sonuçlar gösteriyor.