Arkadaşlar Yardım lütfen

yoymano
05-12-2009, 16:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar bundan 5 ay önce bir AMD bilgisayar topladım yalnız bubilgisayar sürekli sorun çıkarıyor. Bilgisayarda sadece Warcraftoynanırken ve winamp açıkken (yani çok az bir program çalışırken)birden ekran gidiyor (ekran kararıyor veya çizgi çizgi oluyor) ama kasaçalışmaya devam ediyor. Birkaç kere bilgisayarcıya götürdüm ve RAM deproblem var dendi ve yeni rami getirdik yalnız hala bilgisayar aynıolayı yapmakta.

Bilgisayarın parçaları:

GIGABYTE MA 790X TUD4P                                                                                                                  ANAKART
1 GB SAPPHİRE HD 4830                                                                                                                          EKRAN KARTI
AMD PHENOM II X3 710 7,5 MB                                                                                                       İŞLEMCİ
4 GB (2048x2) 1333 MHZ DDR3                                                                                                        RAM
500 GB SAMSUNG 7200 Rp 16 MB                                                                                                 HARD-DİSK
COOLER MASTER SE-334 600 W (460 W idi sonradan 600 W takıldı)                KASA
LG GH 22NS30 22x8x16 DVD-RW                                                                                                    CD SÜRÜCÜ

Eğer yadımcı olursanız çok sevinirim bir türlü sorunu bulamadık...

hsngrms
05-12-2009, 16:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
401 mesaj

bana ekran kartıyla ilgiliymis gibi geldi bence daha bilgili işinin ehli bir bilgisayarcıya götür makinayı..

yoymano
05-12-2009, 16:51   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

adam ramde var sorun demişti ama olmadı bir daha götürecez

heatblast
05-12-2009, 17:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

o sisteme ddr2 daha iyi olurdu

yelkowan
05-12-2009, 17:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

*Sorunun nereden olduğunu değilde nereden olmadığını düşünerek bulmmaya çalışalım.
Isı veya işlemci problemi değil kasa çalışıyor demissin işlmecide sorun olursa bilgisayar kendiliğinden kapanır. yeniden başlamaz.
*Sorun ram değil zaten bu aralar bilgisayarsa ne sorun olsa ramlar günah keçisi oluyor. Ramlar sorun olsaydı bilgisayar çalışmaya devam etmez bilgisayar yeniden başlardı. (zira ramlarda bi sıkıntı olduğu an sistem genellikle reset atıyor)
*Powerında güçlü bide değişmissin onuda eledik.
 Geriya anakart, monitör, sabit disk ve ekran kartı kaldı. bunlarıda anlamak için bilgisayarı test etmek lazım uzaktan çok zor :)) ama yine de bir tavsiyede bulunmak gerekirse şöyle yapabilirsin.
1- AMD'den son yayınlanan ekran kartı sürücüsünü yükleyip
2- Gigabayte'den son bios sürümünü yükleyip bios güncellemesi yapıp. Sorun hala devam ediyosa
3- önceliği monitör ve ekran kartına verip kasaya hiç dokunmadan ilk olarak başka monitörde deneyip işe yaramazsa ekran kartını başka anakartda deneyebilirsin.
Ya da uğraşamam diyosan tecrübeli bir bilgisayarcıya götürmen gerekir.

Bu arda sorununla bi alakası yok ne işine yarayacak bilmiyorum ama DDR3 desteklli anakartlı bu sistemine DDR3 ram hiç olmamış DDR2 iyi giderdi... :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 05 Aralık 2009 18:16
yoymano
05-12-2009, 21:43   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

Çok saol dediğin şeyleri yapmaya çalışacağım dostum olmadı gidip gene bilgisayarcıya götüreceğim pc y

Banned
05-12-2009, 22:03   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Umarım xp kullanmıyorsunuz. Sani xp kullanıyormuşsunuzda IRQ çakışması oluyormuş gibi.

yoymano
05-12-2009, 23:15   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj

yok vista 64bit kullanıyorum