Arkadaslar Yardımcı olurmusunuz ...

ismo26
25-01-2011, 01:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Ben bu qün win.7 kurdum bilgisayara ama önceden vista vardı  bilgisayar açılırken seçenek qeliyor windows 7 ve windos vista die windos7 seçince qiriyorum ben vistayı bilgisayarımdan nasıl silebilirim ?

Kapalı Hesap (172709)
25-01-2011, 04:16   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

bence hdd birleştir yeniden temiz formatla vede sonra hdd 2 böl.

Rashnu
25-01-2011, 04:17   |  #3  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

Windows kurarken vista veya windows 7  olsun farketmez, size ön yükleme alanı gibi birşey diyor hani sürüleri oluşturma kısmında 100 mb kadar... siz direk windows 7 yi c ye kurmuşsunuz anlaşılan ... yapmanız gerekenler;
windows u yeniden kurmak  eski olan ön yükleme alanını silmek ve c yi de beraberined silmek.. daha sonra yeni bir bölüm oluşturma ve zaten sistem kendisi ön yükleme alanını oluşturur. 

R.O.G
25-01-2011, 09:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
247 mesaj

Easy BCD adlı programı kullanın.Daha önce hiç kullanmadım ama bu tür sorunların çözümü o programdır.Kullanımını da araştırır, öğrenirsiniz.

Banned
25-01-2011, 09:15   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Alıntı: R.O.G  
Easy BCD adlı programı kullanın.Daha önce hiç kullanmadım ama bu tür sorunların çözümü o programdır.Kullanımını da araştırır, öğrenirsiniz.
Easybcd yi kurup add remove seçeneğine geçin. Vistanın satırını seçip removeyi  / deleteyi tıklayın ve save ile işlemi kaydedin. Artık vistanın olduğu diski disk yönetiminden silebilirsiniz. Yalnız boot kayıtları vistanın olduğu diske yazıldı ise silerken hata verecektir. Bu durumda vistaya ait dosyaları tek tek sizin silmeniz gerekecektir.

mustafa2116
25-01-2011, 13:15   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

açılışta vista seçeneğini silmek istiyorsan msconfig ten  ön yükleme alanına gel ve ordan vista seçenğini sil win7 otomatik açılır artık. Ama dosyaları sileceksen KHRAMN ın dediğini yapabilirsin.

caglar93
25-01-2011, 13:55   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Format attığın sırada windows 7 kurulumunda hard diskleri bölümleme veya sistemi nereye kurucağını soran bir bölüm gelicektir o sırada sağ altta "Gelişmiş seçenekler" tarzı bişey var ona tıkla ve o anda bazı seçenekler gelecek aşşağıya (sil,biçimlendir vb.), ilk önce senini sistemin "Yerel Disk C" ve "Yerel Disk D" gibi iki bölüme ayrılmış işe bunların ikisinide teker teker sil. Daha sonra ham olarak nitelendirdiğimiz hard diskimizin kalıcak o bölümde ona tıkla ve aşşağıdaki seçeneklerden "Yeni" yi seç. Hard disk boyutunu seçtikten sonra oluşturduğun hard disk alanına tıkla ve aşşağıdan "Biçimlendir" de.(Bu harddisk alanını oluşturduğumuzda 100 MB lık bir bölüm daha oluşacaktır bunu silmenizi öneririm. Seçip silmeye bastığınızda aslında silinir fakat ekranda hala gözükmektedir bir sorun teşkil etmez. Siz silmiş olursunuz.)
Daha sonra sistemin kurulmasını istenilen yere tıkla ve devam de. İki tane birden sistem yerine sadece win7 kalacaktır.

Güney62
25-01-2011, 14:20   |  #8  
Güney62 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
545 mesaj

Evet.Yukarda caglar93 adlı arkadaşımızın dedeiğini uygula.Silineceğinden emin olabilirsin.